Новият брой:
Чудото на езика

"Северен поток 2" и иранската сделка сближиха Меркел и Путин

Сирийската война напомни за различията между лидерите на Германия и Русия

"Тръмп е не само американски президент, но е и добър предприемач. Той поддържа интересите си, за да гарантира продажбите на втечнен природен газ на европейския пазар". Това коментира руският президент Владимир Путин по време на срещата в Сочи с германския канцлер Ангела Меркел. И допълни, че зависи от Москва как ще изгради отношенията си със своите партньори и как ще реагират партньорите в Европа. "Смятаме, че газопроводът "Северен поток 2" е изгоден за нас и ще се борим за него", обобщи Путин.

Той посочи, че ще се противопостави на опитите на американския президент Доналд Тръмп да блокира руско-германския газов проект. Отношенията между Берлин и Москва може и да са сериозно обтегнати след руското анексиране на Крим, но това не им пречи да споделят общ интерес относно "Северен поток 2", който ще позволи на Москва да изнася повече природен газ за северна Европа, пише Reuters.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

18 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    b.davidkov avatar :-|
    masay
    • - 3
    • + 11


    Ситуацията е прелюбопитна, направо революционна. Европа се бунтува срещу САЩ!!!

    Изглежда, че изолационизмът, прокарван от национално ориентираното властово лоби в САЩ, принуди Европа също да се вгледа в своите интереси. Катализатор за това стана непродиктуваното от нищо излизане на САЩ от т.н. иранска ядрена сделка. Тъй като едрият бизнес на Германия и Франция след 2015 г. буквално нахлу в Иран и „завладя“ около ¾ от договорите за инвестиции, американското отдръпване от споразумението и заплахата със санкции на оставащите в него е директно насочена срещу националните интереси на Франция и Германия. И тъй като това са водещите икономики на ЕС, останалите страни-членки, волю-неволю се подредиха до тях във фрондата.
    Този прът в колелата на американската каруца няма как да я спре, но определено ще създаде скърцане. Във взаимоотношенията...

    Американският отговор на ъ-ъ-ъ...театралните намеци на Туск за приятелите и враговете беше изключително конкретен: обявяване срещу строителството на Северен 2.0 и заплаха за въвеждане на персонални санкции срещу Германия. Меркел вече няма друг ход, освен да се противопостави на Вашингтон, ако не иска да изглежда, че е не синджир. Милиардните печалби на германския бизнес започнаха да стават по-важни от идеологическата евроатлантическа мъгла, май.
    Това е причината за „завоя“ към Москва. Здравият разум търси не толкова алтернатива, колкото оцеляване.

    В същото време опитите на ЕС със закон отпреди десетилетия да опази интересите на европейските компании от американските санкции е видимо доста ялов. Да, Вашингтон няма да може да осъди в европейски съд европейска компания заради нарушаване на американски закон, но нищо не му пречи да блокира сметките й в американски и зависими от САЩ банки по света, както и да сложи ръка на активите й на територии под американската юрисдикция. В днешния глобален свят това си е съвсем реална заплаха. Затова Total, Allianz, Maersk обявиха, че обмислят оттеглянето си от бизнеса в Иран.

    Вашингтон разчита именно на невъзможността на ЕС да гарантира защита на своя бизнес от американските приумици. И най-вече на недоверието на европейския бизнес, че вертуалният ЕС ще го отърве от реални загуби от санкциите на САЩ. Преди няма месец Америка показа нагледно как може да погуби всяка, дори огромна компания като китайската ZTE с две щракания на пръсти – забрана да купува американски процесори и закана да й отнеме лиценза за ползване на операционната система Android на Google.

    Българските медии старнно пропускат, че и Русия, и Китай са страни по Всеобхватното споразумение с Иран. Никой не говори за техните интереси, а те са видими, при това изговорени: и двете свръхсили са твърдо за запазване на споразумението.
    И тъй като природата не търпи вакуум, освободеното от оттеглянето на европейски компании от Иран място логично веднага ще бъде заето от руски и китайски компании.

    ЕС няколко десетилетия не можа да се превърне с субект на международните отношения и остана в представите на света като обикновен васал на САЩ.
    След театралното лютене на Туск няма да последва нищо драматично. Тръмп и национално ориентираните сили зад него целят да разбият ЕС. Ако сегашната ЕС-камарила е взела да се прави на интересна, на задаващите се избори ще се назначи друга, по-сговорчива...

    В тази си кондиция 28-те с нищо не могат да им попречат. За добро или за лошо...

    Нередност?
  • 2
    hig00564110 avatar :-|
    hig00564110
    • - 8
    • + 3

    Подиграха се с България, а ББ ги кани в София, умилква се около тех и им се хили. Ако се изгради Северен поток 2, България требва да блокира абсолютно всеко решение на ЕС занапред, разширения и пр. Първо Турски, сега и Северен 2, а Меркел се загрижила за преноса на газ през Украйна, която дори не е членка на ЕС. За България и Южен поток нито дума.

    Нередност?
  • 3
    antonio_vivaldi avatar :-|
    antonio_vivaldi
    • - 12
    • + 3

    Путин се подигра в лицето на Меркел като заяви, че щял да гарантира газа през Украйна,ако това било в интерес на Русия. Меркел и компания да се отказват от Северен поток докато е време, защото в противен случай губят лидерството си в Европа и авторитета сред източноевропейските страни, които ще последват Тръмп, поставени между агресивна Русия и съглашателска Германия. Напъните на ЕС да се прави на велика сила,за да спаси далаверите си с путин и иранските ходжи, могат да струват скъпо на сигурността на континента, чиято единствена сигурна гаранция са САЩ.

    Нередност?
  • 4
    the_3rd_wave avatar :-|
    Третата Вълна
    • - 1
    • + 2


    На бивши империи обединили се в разтегливото EU ще им е трудно да отвръщат на ударите и капризите на настоящата империя. Макар в последната да е застъпил наряд ДиДжей Тръмп.

    До коментар [#1] от "Борислав Давидков":
    Напълно разбирам и споделям във вашия анализ че руски и китайски компании е естествоно да навлязат в по-голям мащаб в Иран. Това ще бъдат компании поддържани от държавите си (бивши империи), които имат топките да отстояват държавните си интереси в днешно време.
    Въпрос: според вас кои от тях - руските или китайските - ще намажат по-дебелата филя сядайка на опразнената софра в Иран?

    Нередност?
  • 5
    the_3rd_wave avatar :-P
    Третата Вълна
    • - 2

    "по-дебелата филя" :-) "по-дебелата филия"

    Нередност?
  • 6
    b.davidkov avatar :-|
    masay
    • - 2
    • + 7




    До коментар [#4] от "
    Третата Вълна
    ":
    Просто не си представяте колко дълго ще четете :)

    Не става въпрос само за "филията", а за това дали действията на САЩ могат да помогнат за укрепване на ронещата им се хегемония или окончателно ще я съсипят.
    Затова темата опира не само до конкретния бизнес в Иран.

    Ислямска република Иран е изключително важна по няколко вектора:
    1. Местоположение – има лостове, от които в голяма степен зависи ситуацията в:
    - мюсюлманските азиатски бивши съветски републики Таджикистан, Узбекистан, Киргизстан;
    - отношенията Армения-Азербайджан покрай арменския анклав Нагорни Карабах;
    - Каспийския регион, което засяга Туркменистан и Казахстан;
    - Пакистан, който все по-уверено излиза от американското влияние и влиза в китайската зона;
    - Афганистан, където движението Талибан уверено изтласква проамериканските племенни вождове.
    2. Конфесия – Иран е стожерът на шиизма. Шиитите наистина са малцинство спрямо сунитите, но са концентрирани в района от Иран на запад до Израел: Иран, Ирак, Сирия, Ливан – т.н. шиитска дъга. Разбира се, шиитите не са единни, както и сунитите, но в момента ги обединяват няколко фактора, които същевременно разединяват сунитското море:
    - историческото противопоставяне на Израел: в Сирия срещу създадената от Запада ИД, при референдума за независимост на иракски Кюрдистан, в Ливан чрез спечелилата изборите проиранска партия Хизбулла, в Ирак с изборната победа на партията на шиитския духовник Муктада ас Садр;
    - противоестественият съюз на сунитската Саудитска Арабия с ционистката еврейска държава и тоталната подкрена от Ер Рияд на всичките й политики, както и враждата й с Катар води до конфронтация с важни сунитски държави като Турция и Египет.
    3. Политически и военни съюзи:
    - Иран е със статут на страна – наблюдател в Шанхайската организация за сътрудничество (Русия, Китай, Индия, Пакистан, Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан) и кандидат за пълноправно членство;
    - все по-сериозен съюзник на Русия, като отношенията им отдавна надскочиха ситуационното военно партньорство в Сирия;
    - Иран е една от възловите страни на пътя на южното направление на китайския нов път на коприната.
    4. Природни богатства – Иран е третата по запаси на въглеводороди страна в света. Най-голямото газово находище – Южен Парс – се намира в Персийския залив в териториалните води на Иран и Катар.

    Заради всичко това САЩ правят и невъзможното, за да дестабилизират Иран: като се започне от формирането на антиирански съюзи (Израел – Саудитска – ОАЕ), през активизиране на местни сепаратистки движения като това на иранските кюрди или терористите от Муджахидин халк, директните терористични акции като миналогодишната атака на парламента и на мавзолея на аятоллах Хомейни, та се стигне до излизането от ядреното споразумение.

    Заплахите към оставащите в него страни са напълно реални поне спрямо Франция и Германия, за сметка на които Америка отново трябва да стане велика. От това дали Макрон и Меркел ще се пречупят (а според мен ще се пречупят, защото са слаби политици) зависи бъдещето на света. Навеждайки се пред диктата на САЩ, Германия и Франция ще повлекат ЕС в откровена феодална зависимост от Вашингтон. Което беше така и при разпада на СССР и победата в Студената война, но тогава ситуацията беше различна: в еднополюсния свят САЩ беше начело на мощен икономически и военно-политически съюз и срещу себе си имаше един макар и въоръжен до зъби, но беден и разпарчалдосан СССР. Сега антиамериканските настроения превземат света и опитите с похватите от 60-те години да се гасят конфликти (Русия, Китай, Иран, Сирия, С.Корея и пр.) всъщност ги разпалват и карат непримирими противници като Иран и Русия през 90-те години, сега да търсят съюзи, за да се противопоставят на възраждането на американския хегемонизъм.

    Що се отнася до бизнеса в Иран, освен САЩ, които аятолласите демонстративно не допуснаха и поради факта, че САЩ не вдигнаха напълно санкциите и не разблокираха ирански авоари в САЩ между 50 и 150 млрд долара според различни източници.

    В Иран в добива и преработката на нефт работят испанските нефтени компании, които предоставят върхови технологии. Фрeнската Total, бразилската Petrobras и китайската държавна СNPC участват съответно с 50, 30 и 20% в разработването на 11-та фаза на най-голямото газово находище в света Южен Парс. Руските Лукойл, Газпром-нефт и Зарубежнефт разработват петролните находища Абан, Западен Пайдар, Шадетан, Раг Сафид, Чангул, Чешме Хош и Мансури. Рено и Пежо-Ситроен построиха заводи за автомобили в Иран. Германски компании строят газо и нефтопроводи и инфраструктура.
    Принудителното изтегляне на европейските компании от Иран неминуемо ще предизвика сериозен трус, както за иранската, така и за икономиките на засегнатите европейски държави, и Европа ще загуби освен вложените милиарди и имиджа си пред света. Русия и Китай няма да могат веднага да компенсират сътресението, макар че ще запълнят вакуума.

    По-важното е какви ще са видимите цели на американското излизане:
    1. Политическо и икономическо дестабилизиране на Иран и региона, което устройва САЩ и Израел;
    2. Рязко повишаване цената на петрола, което устройва САЩ, защото прави добива на шистов газ и петрол рентабилен;
    3. Поставянето на Европа във феодална зависимост я прави автоматично задължителен купувач на американски втечнен газ, независимо от високата му цена. От своя страна скъпата суровина ще направи европейските стоки неконкурентни на американския пазар, а сегашният търговският дефицит ще се обърне;
    4. Принуждава Русия и Китай да хвърлят огромно внимание и ресурси за стабилизирането на Иран и отвлича вниманието и възможностите им да влияят в други горещи точки;
    5. Във вътрешнополитически план показва на краварите, че Америка продължава да командва света...И това само, за да преизберат Тръмп отново през 2020 г...

    А ако Господ, Путин и Си вчемат, че решат друго?

    Нередност?
  • 7
    b.davidkov avatar :-|
    masay
    • - 3
    • + 6


    До коментар [#2] от "
    hig00564110
    ":

    Това с потоците показва нагледно двойния стандарт в ЕС.
    За да наложи вето, тоест да отстоява интересите си, България трябва да има национално отговорни политици. А ги няма. Дали България ще блокира Макроновата директива за мобилност, която засяга не само сухоземния, но и речния, и морския ни транспорт? По всичко личи, че няма да й наложи вето. Българските политици ще се опраничат само с пенене пред репортерките, единственото нещо, което умеят. Борисов ще остави транспорта да бъде разсипан, както Фил "Кенеди" разсипа селското стопанство и го превърна в латифундистко, а Костов погуби индустрията, образованието и здравеопазването, а Жан - спестяванията на хората.

    Нередност?
  • 8
    the_3rd_wave avatar :-|
    Третата Вълна
    • + 1

    До коментар [#6] от "Борислав Давидков":

    Благодаря за отзивчивостта и отделеното време да систематизирате и отговорите на моя въпрос за "филията".

    По плюсовете, които сте насъбрали и за този конкретен пост тук, е видно че вие сте раздали едно богато меню за размисъл. Дано "Големите Готвачи" да не прегорят гозбите.

    п.с. Не видях страниците с десертите, но на мен ми е рано и няма да питам :-)

    Нередност?
  • 9
    antonio_vivaldi avatar :-|
    antonio_vivaldi
    • - 5
    • + 2

    До коментар [#7] от "Борислав Давидков":

    Какъв Костов е разсипал индустрията ? Тя бе разсипана още по времето на Тошо, когато се превърна в технологичен динозавър на фона на развитието в Западните страни и когато СССР спря дотациите за страните от СИВ. Разграбването започна при Беров, когато на входа и изхода бяха поставени фирми,които да източват предприятията и които окончателно при Виденов се превърнаха в кухи и задлъжнели с милиони организации и бяха във фактически фалит. Единственото ,което Костов можа да направи е да ги продаде, т.е. да ги приватизира.

    Нередност?
  • 10
    antonio_vivaldi avatar :-|
    antonio_vivaldi
    • - 5
    • + 1

    До коментар [#6] от "Борислав Давидков":

    Иран с финансирането на Хизбула и Хамас дестабилизира церия Близък изток и се опитва да го постави под контрол. Иранските ходжи превърнаха едно светска държава в бастион на уродлив ислямизъм. Колкото до Господ последните хора с които ще си има работа са военнопрестъпникът Путин и китайските комунисти ,наследници на масовия убиец Мао.

    Нередност?
Нов коментар