Електроколите могат да намалят със 100 млрд. долара данъците от горивата
Правителствата по света могат да се лишат от тези средства до 2030 г., прогнозира Международната агенция по енергетика


Венета Чавдарова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Правителствата по света биха изгубили до 100 млрд. долара под формата на данъци и акцизи върху горивата до 2030 г. в резултат на активното прилагането на политики, насърчаващи употребата на електрически автомобили. Според най-амбициозния сценарий на Международната агенция по енергетика (MAE), ако до 2030 г. 30% от продажбите на нови коли са електрически, правителствата ще се откажат от приходи от акцизи на горива на стойност 92 млрд. долара, съобщава Financial Times.
Ако тази прогноза се сбъдне, на ден ще се потребява с 4.8 млн. барела петрол по-малко. Това обаче ще е само 5% от глобалното търсене на суровината, което означава, че въпреки това петролът ще запази ролята си на глобално гориво за транспорт за години напред.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Без да се задълбочавам особено имам две бързи и въпросителни забележки:
- тези 100-ина млрд. долара на ден ли са, на седмица ли, на какво? Няма как да е общо за следващите 10-12 години, особено като се подразбира, че става дума за всички правителства "по всички земни кълбета"!
- не виждам в текста обяснение как точно правителствата ще го преживеят този спад в приходите си. Все пак и децата на площадката знаят, че болшинството национални бюджети са с дефицити дори и при сегашните приходи от акцизи. Та, с какво и как ще пълнят и тази дупка? Само не ми казвайте нещо утопично от сорта на "намалени разходи за здравеопазване поради подобряване на качеството на въздуха в градовете"!
$100 милиарда са капка в морето, ако е (както предполагам) за всички страни за една година! Но пък не звучи много оптимистично намаляване на потреблението на петрол само с 5%! Но пък е добро начало.
До коментар [#2] от "vassilun":
Бих казал песимистично.
А със колко ще намалят разходите за лечение на астма, рак на белите дробове, сърдечни заболявания. Също и разходите за справяне със климатичните промени. А и тези за въоръжаване за защита от Русия?
П.С. Затова Фандъка не иска велоалеи и качествен ГТ :-Д
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.