Неуловимата девета планета
В периферията на Слънчевата система нещо размества орбитата на небесните тела и астрономите се състезават да разберат какво точно е това


Юрдан Ковачев

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
За всички, родени през ХХ век, картата на Слънчевата система изглеждаше ясна – започваше откъм Слънцето с Меркурий и завършваше с Плутон. Всичко девет планети, с имената на римски богове. През 2006 г. обаче Плутон беше разжалван. Международният астрономически съюз прие по-строги изисквания и тя беше понижена до "планета-джудже". Така официално големите небесни тела, които обикалят около Слънцето станаха осем.
Сега обаче има възможност броят на планетите да стане отново девет. Няколко различни наблюдения показват, че в пояса на Кайпер – огромно поле в периферията на Слънчевата система, за което досега се смяташе, че има предимно малки небесни тела – астероиди и планети-джуджета, може би има нещо много по-голямо. Изчисленията на астрономите дават основания да се предположи, че то е с маса близо 10 пъти по-голяма от земната – достатъчно голямо, за да привлича в орбита около себе си по-малки обекти. Намира се на десет до 20 пъти по-голямо разстояние от Плутон.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход