Краят на 27-годишния спор за името на Македония може би вече се вижда. Вчера стана ясно, че след два телефонни разговора в рамките на 24 часа министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас и македонският му колега Зоран Заев са постигнали споразумение и югозападната ни съседка вече ще се нарича Република Северна Македония.
Според информацията до момента Македония ще запази понятията за македонски език и идентичност, но новото име трябва да бъде erga omnes – т.е. за международна и вътрешна употреба, което ще доведе до задължителна промяна на конституцията. От своя страна Гърция е дала обещание да прекрати дългогодишния блокаж на членството на Македония в Европейския съюз (ЕС) и НАТО. Това на практика означава, че Скопие може да получи покана за започване на преговори с ЕС още на срещата на върха този месец, а за членство в НАТО – през юли. Ако всичко мине по план.
Пътят на Македония тепърва започва
"Няма връщане назад", обяви малко след разговора си с Ципрас Заев. Но пътят напред е достатъчно дълъг и има много неизвестни. Сделката първо трябва да бъде подписана от министрите на външните работи на двете държави, след което да бъде ратифицирана както от парламента в Скопие, така и от този в Атина. Окончателното решение е в ръцете на македонците, които ще гласуват на референдум.
На практика обаче Заев и Ципрас най-вероятно ще срещнат сериозна опозиция у дома. Гласовете на Социалдемократическия съюз (СДСМ) на Заев, както и на трите албански партии ще бъдат достатъчни за постигане на нужното просто мнозинство от 61 души в македонския парламент, но подкрепата на опозиционната ВМРО-ДПНЕ ще е ключова заради референдума. За момента лидерът ѝ Христиан Мицковски отстоява позицията, че партията му няма да подкрепи промяната на конституционното име на страната. "Днес е тежък ден за Република Македония", заяви той и обвини министър-председателя Заев в "капитулация" пред Гърция. Президентът Георге Иванов също призова за решение, което "не накърнява достойнството на македонския народ и гражданите".
Опозицията в Гърция също разкритикува сделката между Заев и Ципрас, като срещу нея се обявиха лидерът на опозиционната "Нова демокрация" Кириакос Мицотакис, както и министърът на отбраната, който е член на коалиционния партньор на Ципрас "Независими гърци". Според Politico централна роля в отстъпките на Гърция е изиграл натискът от Брюксел, тъй като на 21 юни ще бъде взето окончателното решение дали Атина да излезе от спасителната програма след осем години строг мониторинг.
Залогът е за целия регион
Ако все пак лидерите на двете страни успеят да се преборят за нужната подкрепа и бившата югославска република най-накрая започне преговорите за членство в ЕС и НАТО, новините ще са добри не само за нея, но и за цялостното развитие на региона.
"Историческото споразумение е доказателство за години дипломация и желанието на двамата лидери да решат спор, който засяга региона прекалено дълго време", заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. "Това ще постави Скопие на пътя към членство в НАТО и ще спомогне за консолидирането на мира и стабилността на Западните Балкани", добави още той.
В общо изявление върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Федерика Могерини и комисарят по разширяването Йоханес Хан призоваха Европейският съвет да одобри началото на преговорите за членство на Македония в ЕС. Но дотам пътят е дълъг.
Какво включва сделката
Новото пълно име на страната ще бъде Република Северна Македония и ще може да се изписва на английски като Republic of North Macedonia. Първоначалното искане на Гърция беше да не се превежда и международната му версия да е изписване на латински – Republika Severna Makedonija беше сред предложенията.Изпълнено е условието на Гърция за erga omnes. Това означава, че новото име ще бъде въведено както за външна, така и за вътрешна употреба, с което ще бъде променена конституцията на страната.
Официалният език на страната ще продължи да се нарича македонски – решение, което дълго време беше отхвърлено от коалиционния партньор на Ципрас "Независими гърци" и опозиционната "Нова демокрация". Преходният период за промяна на конституцията е 18 месеца, а не две години, каквото беше искането на Македония.
Краят на 27-годишния спор за името на Македония може би вече се вижда. Вчера стана ясно, че след два телефонни разговора в рамките на 24 часа министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас и македонският му колега Зоран Заев са постигнали споразумение и югозападната ни съседка вече ще се нарича Република Северна Македония.
1 коментар
Цялата територия на днешна БЮРМ е била част от Византийски регион с името "България" по време на византийското робство.