Македония и Гърция сложиха край на десетилетия спор
Правителството на Зоран Заев се надява споразумението за името да отвори пътя на страната за членство в ЕС и НАТО
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Продължилият няколко десетилетия спор между Атина и Скопие за името на бившата югославска република официално приключи. В неделя на брега на граничното за двете страни Преспанско езеро външните министри на Гърция и Македония заедно с посредника на ООН Матю Нимиц подписаха споразумението, с което нашата западна съседка вече ще се казва Република Северна Македония вместо официално приеманото досега Бивша югославска република Македония.
Събитието е особено важно за правителството на Зоран Заев, тъй като Скопие се надява то да отвори пътя на страната за членство в НАТО и започване на преговори с ЕС още през тази година. Но според Politico договорът за името на Македония е само краят на началото. Документът трябва да бъде ратифициран от парламентите на двете страни, преди да влезе в сила. Македонският президент Георге Иванов вече заяви, че няма да подпише договора, а страните в ЕС са разделени по въпроса дали да дадат зелена светлина за започване на преговори за членство с Македония и Албания в края на този месец.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Не знам как им се вижда на други, но с това Република Северна Македония, ми се струва, че проблемът не е решен, а само временно заглушен. Категоричната позиция против на Президента на БЮРМ (или РСМ) е ясен показател, че има още много да ври и да кипи.
До коментар [#1] от "zmuz":
Има още пречки, да. Между другото, вчера на протестите в Скопие срещу договора с Гърция се развяваха руски знамена.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.