ОПЕК ще повиши производството на петрол
Увеличението ще е по-ниско, отколкото се надяваха много производители


Пламена Кацарова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Организацията на страните - износителки на петрол (ОПЕК), и нейните партньори извън картела се съгласиха да увеличат производството на петрол с около 600 хил. барела на ден. Министри от ОПЕК и други големи производители на петрол, сред които Русия, се събраха във Виена, за да направят равносметка на политиката им за добив на черно злато на фона на призивите на САЩ, Китай и Индия за намаляване на цените на петрола, за да се подкрепи световната икономика, съобщава Reuters.
Цената на петрола беше подложена на натиск в дните преди срещата поради спекулациите за увеличаване на производството чрез премахване на част от ограниченията, заложени в споразумението между ОПЕК и останалите страни, водени от Русия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Много правдив коментар. Поздравления. Но изводът трябва да е друг: либералната логика, на която се крепеше нефтеният пазар, рухна.
ОПЕК е създадена на базата на господстващото в средата на ХХ в. либерално разбиране, че пазарът е способен да се самоорганизира. Нефтеният пазар трябваше да пази баланса на интересите на производителите и потребителите, но на практика либералната идея катастрофира и пазарът роди едно уродливо картелно споразумение на производителите на петрол, което се спазва от тях само до момента, докато им носи ползи и се нарушава на мига, когато престане да прави това.
Идеята, родила ОПЕК, беше погребана от т.н. шистова революция. И в случая не е толкова важна реалната невъзможност от сериозен алтернативен добив, а по-скоро желанието на ненефтените страни да престанат да се подчинават на налагания от Картела диктат. Разбира се, САЩ прекалено рано с мащабни рекламни обещания за тотален алтернативен добив на шистов нефт и газ подхраниха надеждите за възможностите на шистовата революция. Америка обеща кардинална промяна на съществуващия енергиен ред, но излъга и себе си, и останалите в безграничните си възможности.
САЩ не могат да предложат сериозна алтернатива на класическия нефтодобив, а ОПЕК очевидно е загубил контрола над Картела. Защото иначе в днешната ситуация трябваше да може самосъхранително да намали добива поне наполовина на сегашния, а очевидно не може. Без дисциплина смисълът от ОПЕК се обезсмисля. Нефтеният пазар става необратимо неуправляем. От това печелят „свободните“ играчи като Русия.
Либералната идея за всесилието на пазара се провали. Нефтеният рухва първи.
Все по-видимият провал на либерализма като идеология ще предизвика ефекта на доминото. Именно от това Ди Джей Тръмп и американският национален истаблишмънт опитват да предпазят Америка със систематичното оттегляне от търговски споразумения, сключвани по логиката на доминиращата либерална идеология.
Т.н. търговски войни на Тръмп всъщност са отказ на Вашингтон да продължава сляпо да следва постановките на глобалистичната либерална идеология.
Задава се поредният идеологически крах. Става интересно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.