ЕС е загрижен заради китайските инвестиции на Балканите
Пекин влага половината от средствата си в Европа в страни извън ЕС, което притеснява Брюксел


Пламена Кацарова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
На фона на месеци напрежение заради търговските санкции на САЩ и разногласията в ЕС относно китайските инвестиции лидери от 16 държави пристигат в България тази седмица за срещата "16+1" на Китай и страните от Централна и Източна Европа, на която ще бъдат обсъдени общи проекти и инвестиции в региона.
В шестата година, през която се провежда събитието София ще е домакин след Варшава, Букурещ, Белград, Сиджоу, Рига и Будапеща. В месеците преди събитието обаче се появи информация, че то може и да се отложи, като причина за това са притесненията на Европа, свързани с опасността регионът, който все още догонва Западна Европа, да се превърне в своеобразен "троянски кон" в ЕС и по този начин да гарантира влияние на Китай в блока, пише Financial Times.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
На кривата ракета, космосът й е виновен.. Като инвестициите правят хроата русофили, какво от това? Инвестиции са. Държавата им печели.
ЕС какво предлага в замяна - свободно предвижване, общ пазар - ОК. Ама с това върви растяща агресивна толерастия и натиск по теми, абсолютно необвързани с икономическото развитие като насилие срещу джендъри и нелегален реимпорт на домашни крави.
Г-н Георгиев, китайските ‘инвестиции’ са гарантирани държавни заеми (т.е. трябва да се връщат). Строителните работи задължително се извършват от китайски фирми и работници, т.е. парите не остават в местната икономика
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.