Най-големият търговец на суровини – базираната в Швейцария компания Glencore, беше замесена в нов скандал, след като американските власти поискаха документация, която може да уличи дружеството в корупция и пране на пари, съобщава Bloomberg.
Фокусът на разследването
Във вторник ръководството на Glencore потвърди, че Министерството на правосъдието в САЩ ги задължава да предоставят свои документи заради съмнения за прилагане на международни корупционни практики и пране на пари. Поисканата документация обхваща бизнеса на компанията в Нигерия, ДР Конго и Венецуела от 2007 г. насам.
Впоследствие акциите на Glencore поевтиняха с 13%, а пазарната ѝ стойност се понижи със 7.3 млрд. долара, което се равнява на 50% от печалбата ѝ през 2017 г.
2018 г. е турбулентна година за компанията, която развива бизнес и в България, заради предишни обвинения за експлоатация на детски труд в ДР Конго, където оперира няколко мини за добив на кобалт. Освен това прокурори във Великобритания обявиха, че вероятно ще повдигнат обвинения срещу базираната в Швейцария група за подкуп при операции с Дан Гертлер, израелски милиардер и близък приятел на президента на Конго Джозеф Кабила, твърдят запознати с разследването.
През декември 2017 г. швейцарски съд постанови компаниите, които са собственост на Гертлер, да предоставят банкова документация на федерални прокурори в САЩ.
От Glencore коментираха, че в момента разглеждат призовката на американските власти и ще предоставят необходимата информация. Цената на акциите на компанията се понижи с 11% на борсата в Лондон във вторник и достигна до най-ниските нива от една година.
Хънтър Хилкоут, анализатор в Investec Securities, коментира, че в повечето случаи решенията на американското правосъдно министерство са тежки. "Но да изтриеш 10% от пазарната си капитализация излиза по-солено от всяка глоба, за която мога да се сетя", каза Хилкоут.
Съмнителни връзки, подкупи и сделки
От Glencore не пожелаха да разкрият какво точно разследват американските власти, но срещу компанията има повдигнати обвинения в ДР Конго, Нигерия и Венецуела, което подсказва фокуса на разследването.
Връзката на компанията с Гертлер, който е в списъка с бизнесмени под санкциите на САЩ заради корупционни практики в Конго, винаги е създавала притеснения. Във Венецуела Glencore е обвинена с други търговци на петрол за подкупи при сключване на сделки. През 2015 г. бивш представител на Glencore обвини групата, че не е платила гаранция за освобождаването на 15 руски моряци, които са били задържани в Нигерия по подозрения за трафик на оръжия.
Преди около месец мениджмънтът на Glencore се беше успокоил, че проблемите са свършили, след като компанията беше изправена пред големи предизвикателства в ДР Конго. Glencore беше на път да загуби контрола върху мините в африканската страна, но успя да се договори с държавната минна компания Gecamines и милиардера Гертлер. Говорителят на Гертлер отказа коментар по темата.
Предишни обвинения срещу големи компании
Най-голямата присъда в САЩ за международна корупция, нарушаваща федералния закон в страната Foreign Corrupt Practices Act, е наложена глоба на шведския телеком Telia за 965 млн. долара. По време на делото от компанията признаха, че са подкупвали с милиони долари член на правителството в Узбекистан.
Най-голямото обвинения по федералния закон на САЩ беше отправено срещу строителната компания Odebrecht и нейно дъщерно дружество. През 2017 г. американски съдия задължи Odebrecht да възстанови разходите по делото и разследването за 2.6 млрд. долара на Бразилия, САЩ и Швейцария по обвинения за корупционна схема с участието на бразилската държавна петролна компания Petroleo Brasileiro. GLCNF Quotes by TradingView
Най-големият търговец на суровини – базираната в Швейцария компания Glencore, беше замесена в нов скандал, след като американските власти поискаха документация, която може да уличи дружеството в корупция и пране на пари, съобщава Bloomberg.
0 коментара