Австрийското огледало на България
Виена пое председателството на Съвета на ЕС от България и се надява да завърти рязко кормилото на европейската имиграционна политика


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Започналото преди седмица австрийско председателство на Съвета на ЕС изглежда като огледален образ на предшестващото го българско.
Ако за България е имало притеснение, то беше по-скоро дали администрацията ще се справи в цялата бюрокрация от съгласувания, работни групи или триалози. Но не и че София би разтърсила Брюксел с радикални идеи. За Австрия притеснението е точно обратното – кабинетът на 31-годишния канцлер Себастиан Курц има радикални идеи за орязване на европейския бюджет, не харесва особено политиката на Европейската комисия към Великобритания и иска кардинално да прекрои европейската имиграционна политика.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
"...така че бъдещета имиграционна политика на ЕС да е повече свързана с опазването на границите и по-малко със солидарността към хората, които търсят по-добър живот."
Тази солидарност никъде не е записана в законите. Има солидарност към хора, които бягат от война. И то до първата мирна държава. От всички държави Либия и Сирия покриват това определение, при това условно.
"Австрия, за разлика от България или Словакия, може да служи за модел, което кара много еврократи да вторачват поглед в нея. ... Докато Будапеща открито флиртува с близостта си с Кремъл, Виена тихомълком използва традиционния си статут на необвързана страна, за да предлага място за среща между руския президент Владимир Путин и американския президент Доналд Тръмп."
Точно преди няколко месеца тръбяхте с големия мегафон, че не-изгонването на няколко руски депутати поради локализирано, маловажно нападение над някакъв шпионин е предателство от световни размери.
Австрия предлага плацдарм на президент, който АНЕКСИРА части от европейска държава и води война в други части на същата държава. Това ли е за пример, капиталци? Да ви таковам двойния стандарт...
Имаше едно време стандарт за неутралитет в журналистиката.. някъде там преди 2016-2015.
Даже нямаше нужда капитал да клони накъдето й да е. Та самото име - капитал, предполага свободата на идеологическото необвързване. Един капиталист не го интересува коя идеология е на мода. Други неща го интересуват.
Последните години бяха тест който беше преминат от изключително малко хора, медии и организации.
Принципите са лесни за поддържане когато мир царува... това не е реалният тест.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.