// Политика и икономика / Свят

Турският енергиен сектор страда от поевтиняването на лирата
Компаниите имат 51 млрд. долара задължения и се опитват да ги предоговорят
Инфографика |
Инфографика |
Турските енергийни производители се очертават като едни от най-проблемни за турските банки, след като финансовите институции наляха милиарди долари в нови проекти за производство на електроенергия, дистрибуция и други сделки през изминалите 15 години. Сега, когато лирата се обезценява по-бързо, отколкото компаниите могат да повишават цените на електроенергията, някои компании печелят по-малко на година от това, което трябва да изплатят по заемите си в чуждестранни валути, твърдят от Асоциацията на производителите на електроенергия, отбелязва агенцията.
Тези техни трудности са доказателство за огромното влияние на 68-процентния спад на лирата спрямо долара от началото на 2010 г., когато президентът Реджеп Ердоган започна стъпки за въваждане на своя авторитарен режим. Тази седмица той встъпи в новия си петгодишен мандат като президент с по-големи правомощия и назначи зет си Берат Албайрак за финансов министър.
Назначението на Албайрак е поредният сигнал от Ердоган накъде ще се насочи турската икономика през следващите няколко години. От години насам президентът е остър критик на високите лихвени проценти и открито напада турската централна банка за водената парична политика.
"Спадът на лирата през последните години беше неочакван, но това не е единственият фактор", коментира Зумрут Имамоглу, главен икономист в Турската индустриална бизнес асоциация. "Докато разходите се увеличават заради валутния шок, компаниите не могат да променят цените си в съответствие с държавните регулации и ценовите тавани. Това на свой ред причинява финансови проблеми", добавя той.
Къде отиват средствата
По данни на асоциацията от общо 95 млрд. долара, инвестирани в енергетиката от 2003 г. насам, около 51 млрд. долара са под формата на дълг, който все още не е изплатен. Това представлява 15% от 340 млрд. долара, които нефинансови компании дължат като чуждестранни задължения, сочат данните на централната банка.
Спадът на валутата предизвика несъответствие между приходите и нарастващите разходи за погасяване на заемите, което накара някои производители да предоговорят кредитите си.
Дългове към банките
"Електроцентралите трябва да изплащат на банките почти 3 млрд. долара всяка година, без да имат споразумения за изкупуване на енергията, което е с почти 2.5 млрд. долара повече от паричните средства, които те могат да генерират", казва председателят на асоциацията на производителите на електроенергия Сем Асик.
Производителите, които имат гаранции за изкупуване на тока или дългосрочни споразумения с правителството, са задължени да изплащат на банките близо 4 млрд долара годишно, пише още Bloomberg, като се позовава на данни от Турската индустриална бизнес асоциация.
Доклад, изготвен от Boston Consulting през април, показва, че енергийните компании трябва да генерират 4.3 млрд. долара годишно, за да изплатят главниците и 2.6 млрд. долара лихви по заемите си.
Енергетиката е четвъртият най-голям сектор по задлъжнялост в Турция след промишлеността, търговия на едро и строителство, става ясно от данните на банковия регулатор. Електроенергийната компания Turkiye Elektrik Iletim отпуска 1.4 млрд. лири (298 млн. долара) за компенсация през 2018 г. Средствата са предназначени за местните електроцентрали, работещи с въглища и газ.
Тази "подкрепа" е "финансирана не от правителството, а от другите производители на електроенергия и от потребителите като цяло", обяснява Асик. "Макар и да не покрива всичките им загуби, поне ги намалява със значителна сума", допълва той.
Най-засегнати
Местните банки са най-потърпевши от заемите в чуждестранна валута, съобщават от JPMorgan.
Най-малко 6.1 млрд. долара заеми, отпуснати на енергийни компании, ще бъдат преструктурирани или рефинансирани. Пример за това е Bereket Enerji, която е заела 4 млрд. долара и продава електроцентрали, за да намали дълговете си. Компании от различни сектори са се договорили или още водят преговори, за да преструктурират заеми за поне 24 млрд. долара.
"Ако преструктурирането решава проблемите, това е добре", казва Зумрут Имамоглу. "Но ако това просто отложи проблема, ще трябва да намерим начин да се справим с него", обобщава той.
Още по темата
САЩ заплашват да преразгледат безмитния внос на турски стоки
Лирата се срина до ново най-ниско ниво спрямо долара
7 авг 2018Обезценяването на лирата вещае беди за турския корпоративен сектор
Икономиката е изправена пред редица дисбаланси
30 юли 2018Ердоган назначи зет си за финансов министър, лирата поевтиня
Назначението изпрати отрицателен сигнал към икономисти и инвеститори от цял свят
10 юли 2018Изборите в Турция: по плана на Ердоган
Турският държавен глава стана пълновластен господар в страната, която вече официално е президентска република
28 юни 2018Новите правомощия на Ердоган вероятно ще засилят напрежението между Турция и Запада
25 юни 2018Мнения Daily - Ердоган може да падне
И още: Върховенството на силата води до произвол; Балканите още са игра с нулев сбор
20 юни 2018Турската лира се стабилизира след реакцията на централната банка
Лирата повиши цената си спрямо долара с близо 3% след обявяването на новините
30 май 2018
Оттеглянето на САЩ и Русия от договора за ракетите със среден и малък обсег ще подкопае най-вече сигурността на Европа
15 фев 2019, 999 прочитания

САЩ дават заявка за завръщане в региона. Спорно е какви резултати ще има новата политика на ангажиране
15 фев 2019, 855 прочитания
15 фев 2019, 5691 прочитания
15 фев 2019, 3222 прочитания
15 фев 2019, 3052 прочитания
15 фев 2019, 2913 прочитания
15 фев 2019, 2044 прочитания
Британският премиер Тереза Мей призна, че единственият прагматичен подход е "мек" Brexit