// К1: Средата / Свят
Малайзия спира китайски проекти за 22 млрд. долара
Новото правителство иска да ограничи влиянието на Пекин
Проектите под въпрос
Държавната Malaysia Rail Link, която управлява железопътния транспорт на източното крайбрежие, и Suria Strategic Energy Resources, управлявана от финансовото министерство и ръководеща проекта за газопроводите, изпратиха миналата седмица писма до съответните изпълнители на проекти. China Communication Construction Company и China Petroleum Pipeline Bureau са инструктирани да спрат изпълнението на проектите поради прекомерни разходи.
От China Communication Construction Company заявиха, че в писмото не е посочен срокът на спиране, добавяйки, че е загрижена за възникването на допълнителни разходи, както и за бъдещето на 2250 местни служители.
Китайското влияние
Спирането на трите проекта е най-яркото проявление на призива на новоизбрания премиер Махатир Мохамад да се намали китайското влияние в Малайзия.
Бившият лидер на страната Найжин Разак, който беше наскоро арестуван, позволи инвестициите на милиарди долари от Пекин, което беше голям успех за инициативата "Един пояс, един път" на китайския президент Си Цзинпин. Сега позициите на Китай са поставени под въпрос от новото малайзийско правителство, което обеща да намали прекомерните разходи и да преразгледа всички китайски проекти и "неравнопоставените договори".
Министерството на финансите изчисли нова цена железопътния проект - според ведомството той струва 20 млрд. долара, което е с 3.5 млрд. долара повече от прогнозите на предишното правителство. Реалното блокиране на жп проекта обаче ще е трудно, защото част от финансирането вече е осигурено и са започнали строителни работи. Проектът е най-стратегически за Китай. "От всички проекти в Малайзия той е най-тясно свързан с инициативата "Един пояс, един път" и Пекин ще бъде разтревожен заради новите действия", каза Питър Мумфорд, директор за Азия в Eurasia Group.
Липсващи пари
Проектите за газопроводите имат директни връзки с фонда 1MDB, от който преди време стана ясно, че са изчезнали 4.5 млрд. долара. Министерството на финансите подозира, че част от финансирането за проектите, осигурено от Китайската външнотърговска банка, е присвоено и е отишло за закупуване на земя в Пенанг, собственост на 1MDB. "Паричната пътека е в юани и води до китайската банкова система", заявява висш служител от финансовото министерство.
През юни министърът на финансите Лим Гуан Ин заяви, че предишното правителство се е съгласило плащанията за тръбопроводите в континенталната част на Малайзия и остров Борнео да става в аванс и на конкретни дати, а не според изпълнението на проектите. Досега е завършено едва 13% от строителството на тръбопроводите, докато почти 90% от стойността на проектите е платена.
"Това, което се опитваме да направим, е да възстановим парите, които сме платили за несвършената работа, които са около 754 млн. долара", казва финансовият министър и добавя, че е много вероятно проектите да бъдат отменени, тъй като преоценката им не дава "никаква увереност, че те си заслужават ".
Още по темата
ЕС е загрижен заради китайските инвестиции на Балканите
Пекин влага половината от средствата си в Европа в страни извън ЕС, което притеснява Брюксел
2 юли 2018Политически ветеран прекъсна 60-годишната ера на управляващата партия в Малайзия
Със 113 места в парламента коалицията на Махатхир Мохамад има шанс за самостоятелно правителство
10 май 2018Островната държава привлича инвестиции от Пекин, докато ЕС търси начини да ги ограничи
24 апр 2018Западните банки се конкурират да финансират търговските коридори на Китай
Проектът на Пекин "Един пояс, един път" привлича американски и британски банки като Citigroup, HSBC и Standard Chartered
1 мар 2018Китай представи новия Път на коприната сред сдържани очаквания
Пекин има готовност да вложи 124 млрд. долара в инфраструктурата на три континента
15 май 2017
Управляващите консерватори имат преднина от 10 процентни пункта пред опозиционните лейбъристи
9 дек 2019, 962 прочитания

Страната ще смени между 20 и 30 млн. устройства в следващите три години
9 дек 2019, 1328 прочитания
9 дек 2019, 8610 прочитания
9 дек 2019, 4335 прочитания
9 дек 2019, 3212 прочитания
9 дек 2019, 2757 прочитания
9 дек 2019, 2230 прочитания
Съюзниците в ЕС са притеснени, че американският президент може да спре военните учения на САЩ в Европа