Коста Рика издържа 300 дни само на възобновяема електроенергия
Страната постига това с използването на комбинация от водна, геотермална, вятърна и слънчева енергия


Пламена Кацарова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Коста Рика е много повече от популярната туристическа дестинация. Централноамериканската страна привлича вниманието към себе си и с постиженията си в сферата на възобновяемата енергия. Тя практически напълно е преминала към възобновяеми източници на енергия, като през 2017 г. е осигурила почти 100% от електричеството си от такива в продължение на цели 300 дни, твърдят от Института за електричество в държавата, цитирани от изданието Vt. През 2015 г. този показател за Коста Рика e бил 299 дни, a през 2016 г. - 271 дни.
В момента страната получава 99.62% от цялата си енергия именно от възобновяеми енергийни източници. Коста Рика постига това с използването на комбинация от водна, геотермална, вятърна и слънчева енергия. Най-голям е делът на водните електроцентрали – 78.26%, още 10.29% идват от вятърни централи, 10.23% от геотермални източници и 0.84% от биомаса и слънчева енергия. Освен това Коста Рика планира до 2021 г. да спре напълно да използва пластмаса за еднократна употреба.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Който мисли намира наичини, който не мисли - причини.
Е, то с ВЕЦ-ове и "гейзери" и баба знае. Буквално! Като успеят само от вятър и слънце, да се обадят...
Интересна страна, за която никъде нищо не се говори по световните медии. Евала им на правителството и на мерките, които са предприели и които дават положителен резултат, браво...
Докато при преминаването към възобновяема енергия се борим със следствията, а не с причините, така ще е.
До коментар [#3] от "krasi_kara":
Идете се поразходете на Канарските острови, за да видите как става с вятър и слънце. Хората са си направили един ПАВЕЦ със сладка вода добита от морето чрез обратна осмоза и си карат основно на вятър и слънце, защото на дизел им е много скъпо. Както писа един коментиращ по-горе, който иска, намира начин. В България все още масово се шири консервативното мислене за централизираното и монопшолно производство от фосилни горива или уран. Защо не се облекчи на практика присъединяването на малки производители на енергия?
То и ние можем да го постигнем това, но се иска воля.
Южна България е огряна от слънчева светлина цялата през голяма част от годината. Реки - бол. Само с ВЕЦ-ове може да го постигнем. Море имаме - вълни. То там и доста подухва - вятър.
Пък не е като да не можеш и от там да откраднеш пари. Просто не разбирам защо трябва АЕЦ да правим.
До коментар [#7] от "antubis":
"Пък не е като да не можеш и от там да откраднеш пари. Просто не разбирам защо трябва АЕЦ да правим."
Е как да не разбирате - ние наистина нямаме никаква нужда от каквато и да е голяма електроцентрала (АЕЦ, ТЕЦ), ама другарите от какво ще живеят, от къде ще откраднат още няколко милиарда, за да отгледат второ поколение комунисти? Изучиха си децата с кражбите до тук (ама парите привършват), предстои обучението в чужбина, на запад естествено, на внуците...
А ние нека продължаваме да лапаме мухите...
До коментар [#6] от "kratun.ko":
А Канарските острови. Място така известно с многото си население, промишленост и силна урбанизация...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.