// Политика и икономика / Свят
САЩ удвояват митата за стоманата и алуминия от Турция
Тръмп разреши повишение на тарифите върху вноса от Анкара, Ердоган призова гражданите да обменят доларите и златото за лири
Досега Турция беше една от 120-те страни, които участват в GSP (Обща система за преференции), най-старата и най-обширна програма за търговски преференции в САЩ. Целта ѝ е да насърчава икономическото развитие в държавите чрез премахване на митата върху хиляди продукти.
Точен момент
Съобщението в профила в Twitter на Тръмп беше разпространено точно докато финансовият министър на Турция представя план за нов икономически модел на страната.
Отношенията между Анкара и Вашингтон охладняха и обявяването на наказателните търговски мерки идва часове след като от американската столица се прибра турска делегация с представители на три министерства. Нямаше никакви официални изявления за резултатите от разговорите във Вашингтон, но решението на Тръмп потвърждава, че мисията е приключила почти катастрофално за турците.
"Току-що разреших удвояване на митата върху стомана и алуминий от Турция, докато тяхната валута, турската лира, бързо се срива спрямо нашия много силен долар! Алуминият вече ще е с 20%, а стоманата - с 50%. Отношенията ни с Турция в момента не са добри!", написа президентът.
Какво предприема Турция
В условията на валутна криза Турция обяви, че ще приеме нов икономически подход при президентската система на управление. Той ще бъде устойчив и ще се базира на "стратегически начин на мислене", заяви в петък турският министър на финансите и държавната хазна Берат Албайрак, цитиран от Reuters.
Албайрак, зет на президента Реджеп Тайип Ердоган, свика конференция, на която представи бъдещата си икономическа политика. По думите му новият икономически подход ще бъде решителен и насочен към промяна. Той изтъкна, че Турция трябва да промени определени неща, за да се придвижи към ниво на високи доходи в икономиката. Ключов принцип ще е възстановяването на бюджетния баланс и подобряването на неговото качество.
Според Албайрак до 2019 г. Турция ще е завършила първата фаза на икономическото ребалансиране. Втората фаза на новия подход в икономиката ще е насочена към устойчивия и здрав растеж, а третата – към по-справедливо разпределение на средства.
Целта на новия пакет е да осигури икономически растеж от 3-4% през 2019 г. и да понижи нивото на инфлацията до едноцифрена стойност, съобщи вчера финансовото министерство. То ще продължи да предприема действия за намаляване на бюджетния дефицит до около 1.5% от БВП на страната.
Ефектите върху европейските банки
Централната банка на Турция още не е реагирала на тежката ситуация, макар за кратко сривът на лирата да достигна 14.6%, което е най-бързото еднодневно обезценяване от началото на 2001 г. От събитията страда и европейският банков сектор и особено банките, които са отпускали кредити на турски клиенти. Според Reuters става дума за експозиция в рамките на малко над 100 млрд. евро, което при поддържаните от европейските банки активи за около 22 трлн. евро не би трябвало да е сериозен проблем за цялата система.
Турските държавни дългови облигации в долари, както и емисиите на частни турски банки в твърда валута следват кризата на валутните пазари. Застраховките срещу спиране на плащането на задължения от турската държава поскъпнаха до най-високото ниво от март 2009 г. насам. Тези суапове надхвърлиха за момент нивата, на които беше Гърция, три пъти спасявана от международни помощни пакети през последните 10 години, посочва Reuters.
Ердоган пак призова турците да обръщат доларите и златото в лири На фона на кризисната ситуация турският президент Реджеп Ердоган за пореден път призова известния си призив към турците да обърнат "златото и доларите под дюшеците в лири, защото това е най-добрият начин да отвърнем". "Няма да изгубим тази икономическа война. Ще работим много и ще опитаме да направим страната си още по-модерна във всичките ѝ 81 провинции, ако е рекъл Господ. Само да знаете, че днес сме по-добре от вчера и утре ще сме по-добре от днес. Не се притеснявайте." Това е първата реакция на президента Реджеп Тайип Ердоган по повод кризата, която преживява националната валута през последните часове. Позицията му не изненада никого, защото президентът, получил след референдума и извънредните избори изключително широки правомощия да управлява – включително монетарната политика на страната, – винаги е казвал, че случващото се е заговор на задгранични спекуланти срещу Турция. "Подготвили сме се за всички негативни варианти, за обменния курс, лихвите, заплахите и онези, които сега доволно потриват ръце, нищо няма да постигнат", добави Ердоган. Той определи валутната криза като "национална битка" срещу икономическите врагове на страната. "Доларът не може да препречи нашия път. Не се притеснявайте. Но ви казвам още веднъж – ако някой е скрил под възглавницата долари или злато, обменете ги в лири в нашите банки. Това е национална, вътрешна битка. Това ще е отговорът на моя народ на онези, които разпалиха икономическа война срещу нас", цитира думите му Reuters. |
Още по темата
Турското индустриално производство достигна 9-годишно дъно
Икономистите виждат сигнали за рецесия
2 окт 2018Турция е пред финансов колапс. Сривът на лирата до рекордно дъно събуди страхове, че това може да е предвестник на нова криза на развиващите се пазари
17 авг 2018Турция повиши рязко митата за внос на стоки от САЩ
Мерките засягат от автомобили до алкохол и цигари, напрежението между Вашингтон и Анкара продължава да ескалира
15 авг 2018Кризата в Турция: отношенията със САЩ вече няма да са същите
Последиците от срива на лирата за турската икономика и за американските регионални интереси ще бъдат съществени
13 авг 2018Централната банка на Турция временно овладя срива на лирата
Индексите в Европа се потопиха в началото на сесията, но бързо заличиха част от загубите след намесата
13 авг 2018Защо проблемите пред турската икономика се задълбочават?
Анкара обяви, че ще свива разходите и очаква много по-слаб растеж през 2019 г.
12 авг 2018Турската лира е в положение на свободно падане
Днес валутата поевтиня с 13%, ЕЦБ смята, че европейски банки са изложени на риск
10 авг 2018Турската лира поевтиня с близо 3%, докато страната преговаря със САЩ
Тя достигна рекордно ниско ниво в историята си от 5.43 лири за долар
9 авг 2018САЩ заплашват да преразгледат безмитния внос на турски стоки
Лирата се срина до ново най-ниско ниво спрямо долара
7 авг 2018
Общо 11 града - от Хонконг през Шънджън до Макао - трябва да станат глобален център
18 фев 2019, 674 прочитания

По време на Мюнхенската конференция Майк Пенс защити визията "Америка на първо място", докато Ангела Меркел защити мултилатерализма
18 фев 2019, 719 прочитания
18 фев 2019, 3596 прочитания
18 фев 2019, 2851 прочитания
18 фев 2019, 1964 прочитания
18 фев 2019, 1793 прочитания
18 фев 2019, 1696 прочитания
Румънци пристигнаха от чужбина, за да участват в демонстрациите в родината си