// К1: Средата / Свят
Австралия обръща климатичната си политика на 180 градуса
Под натиск премиерът Малкълм Търнбул се отказа от ограничаването на вредните емисии с 26%
Докато Австралия все още е на път да изпълни задълженията си по Парижкото климатично споразумение, този обратен завой в енергийната политика е удар по битката с глобалното затопляне. Целта от 26% редуциране на емисиите беше амбициозна и беше одобрена и от предишния австралийски премиер Тони Абът преди три години при подписването на Парижкото споразумение.
Търнбул е уязвим поради слабото мнозинство на правителството му в долната камара. В последната седмица стана ясно, че при гласуване на целите за редуциране на емисиите няколко членове на Либералната партия биха въстанали срещу предложенията на премиера.
![]() |
Австралийският премиер Малкълм Търнбул отговаря на въпроси за енергийната си политика [Reuters]
|
Провал, иницииран от собствената му партия, би оставил Търнбул уязвим за нови предизвикателства към лидерската му позиция, като най-силното идва от вътрешния министър - Питър Дътън.
Реакцията на премиера в тази затруднена ситуация беше капитулация за вредните емисии, което не подпомага имиджа му. Новата посока на енергийната политика на Търнбул ще се фокусира изцяло върху контролиране на цените на тока.
Опозицията вече посочи очевидната слабост на премиера и заяви, че са можели да работят заедно с него за нужните гласове, но той е избрал да е заложник на несъгласните в партията му.
Отказът на Търнбул от зелената му политика е особено вреден за доверието в него и поради негови изказвания от 2009 г., че никога не би бил лидер на партия, която "не е отдадена на ефективни действия срещу глобалното затопляне колкото него", пише Guardian.
Ден след отказа от намаляването на емисиите Търнбул свика вътрешни избори в Либералната партия, за да изпревари надигащите се предизвикателства към властта му. Въпреки че спечели с 48 на 35 гласа, това не е достатъчна преднина, за да заглуши опонентите си в и извън партията.
В крайна сметка Търнбул е разклатен, а климатичният му завой накара някои негови критици да заявят, че за пореден път става ясно какво се случва "когато идеологията и идиотизмът вземат енергийната политика за заложник", пише Guardian.
Още по темата
Най-голямата суша от 35 години удари фермерите в Австралия
Промяната на климата все още разделя политическите партии и населението
12 сеп 2018Най-големите ферми в света замърсяват повече от която и да било петролна компания
Влиянието на животновъдните стопанства върху глобалното затопляне не бива да бъде пренебрегнато
26 юли 2018Инвестициите в чиста енергия достигнаха 333 млрд. долара
Бум на строителство на соларни паркове в Китай, САЩ остава вторият по големина пазар през 2017 г.
17 яну 2018
Частната космическа компания изведе микросателити в орбита за десети пореден път
6 дек 2019, 632 прочитания

Намаляването на емисиите зависи от узряването на технологиите за съхранение на енергия
6 дек 2019, 507 прочитания
5 дек 2019, 2404 прочитания
6 дек 2019, 2388 прочитания
6 дек 2019, 2222 прочитания
5 дек 2019, 2129 прочитания
5 дек 2019, 1672 прочитания
Това вреди на изгледите за възстановяване след икономическата криза