Световните океани се задушават от азиатска пластмаса
Над 80% от морското замърсяване с пластмасови отпадъци идват от Азия


Деян Димитров

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Докато държави като Великобритания и Чили се опитват да забранят използването на пластмасови продукти в редица сектори на икономиката, над 80% от неконтролируемото замърсяване с пластмаси в световния океан произтича от Азия. Държавите от Югоизточна Азия, които направиха сериозен икономически бум през последните години, са сред най-големите виновници - поради остра липса на политическа воля и технически капацитет, да не се борят с голямото количество синтетични отпадъци, което произвеждат, пише Nikkei Asian Review. Изданието отбелязва, че светът се нуждае от международно координирани мерки за контрол на пластмасовите отпадъци, идващи в океаните от Азия.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Поредната статия с цел да уплаши хората с няколко бомбастични статистики. Естествено, че това за китовете не е вярно. От друга страна не е ясно какви ще са “щетите”, ако до 2050 вески гларус ще да е погълнал пластмаса под някаква фирма.
Нека и да позная:
1. тъй като Индия е най-големият замърсител с пластмасови отпадъци, на Европа и Америка ще се падне моралната тежест да се откажат първо от сламките, после и от останлите пластмаси
2. тъй като Америка няма да се съгласи да бъде тъпанарът в упражнението, на ЕС ще се наложи да съкращава двойно употребата на пластмаса
Пфу
До коментар [#1] от "Pronto":
Децата ти може да умрат от глад в свят без природа. Донякъде мога да разбера незнанието и лекомислието, но инатливото отричане е агресивна простотия.
До коментар [#1] от "Pronto":
Ето, потребителя лично е проверил, че не всеки кит е погълнал пластмаса. Потвърждава, че са спорни "щетите" ако всяка птица е погълнала пластмаса.
Нека да позная:
1. След като ЕС наложи двойно по-ниска употреба на пластмаса, живота на Pronto ще се влоши чувствително. Дори ще е спорно дали това е живот или съществуване в мъки. Съчувствам ви Pronto!
2. Животът за всички на земята ще става все по-скапан, само защото голямото мнозинство от населението има упадъчно мислене като Pronto.
Пфу!
Мисленето на мнозинството е по наполеонски "след мен и потоп". Съдбата обаче е кучка и накрая наистина всичко може да завърши с потоп.
Какво стана впрочем с озоновата дупка? Предишната истерия ...
Предният път, когато ЕС наложи ограничаването на парниковите газове /отново основен замърсител не е ЕС, а Индия и Китай/, токът поскъпна доста, а резулатите от екологична гледна точка са нулеви. В Германия даже растат вредните емисии. Голяма работа - по-високи сметки за ток, нали се чуствам по-добре, по-готин, по-екочист /само чуство/. Но нещо май и индустрията замря, щото където токът е скъп, индустрията вирее по-трудно, и с почти нулев икономически растеж в ЕС, хората навсякъде взеха да се побъркват, и накрая барабар с мръсната вода /глупава БЕЗРЕЗУЛТАТна еко-политика/ ще изхвърлят и самия ЕС. Неще, което наистина ще е катастрофа, включително и еко такава.
Абе, резулатите от забраната на найлоновите торбички има ли? Сега и сламките...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.