// Политика и икономика / Свят
Новите санкции на САЩ срещу Русия влязоха в сила
Москва няма да има достъп до американски износ на стоки и услуги, свързани с воеенната индустрия и националната сигурност
Ще действат поне една година
Новите мерки идват в труден момент за отношенията на Русия и САЩ заради заключенията на американските служби за руска намеса в американските избори и ролята на Русия в Сирия и Украйна. Това е и поредният пакет американски наказателни мерки, свързани с Русия, за тази година.
Мерките
Федералният регистър на САЩ, който публикува съобщения и регулации на правителството, вече публикува предварително в петък документа със санкциите, който по това време още не беше влязъл в сила. Той предвижда няколко стъпки.
Като най-важна мярка руските медии изтъкват забраната за продажба на стоки и услуги, свързани с отбранителния сектор (оръжия и др.) и с националната сигурност (според американски медии с това вероятно ще спрат и доставките за руски компании на електроника, материали и оборудване за добив на петрол и газ).
Стоките и технологиите, контролирани заради националната сигурност на САЩ, електроника, авионика, чипове, някои видове газови турбини, някои видове лазерни технологии и др. С тази мярка САЩ на практика спират износа са всякакво оборудване за цифрова комуникация - от системи за информационна сигурност, през комуникационен софтуер и програми за мобилни и сателитни връзки до компютри, операционни системи и компонентите им.
Напълно се прекратява предоставянето на помощи от САЩ (такива може да получава и Русия съгласно закона от 1961 г., предвиждащ финансиране на проекти за икономическо и социално развитие, сигурност и др.).
Освен това руски институции няма да могат да получават кредити, гаранции или друг тип финансова помощ от "които и да било" департамент и агенция на американското правителство, нито от "Експорт-импорт банк" (федерална агенция в САЩ, която посредничи и улеснява комуникацията между правителства и износители).
От предвидените санкции има няколко изключения - например износът на стоки и технологии, свързани със сигурността на гражданската авиация, ще се разрешава или отказва поотделно за всеки случай. Няма промени в търговията с дъщерни организации на американски компании в Русия, нито в износа и реекспорта на стоки или технологии за "търговски крайни потребители", когато става въпрос за гражданска употреба. Няма да бъде засегнато и сътрудничеството в Космоса.
Какъв ще е ефектът върху Русия
САЩ оценяват търговията със стоките в списъка между американски и руски компании на стотици милиони долари. Доставката им в Русия същевременно и в момента се подлага на контрол от руските власти, а преценката се прави за всеки отделен случай, отбелязва руското делово издание РБК. Ако последствията в сектори като технологичния ще е по-трудно да се предвидят, се очаква те да са малки в отбранителния сектор, в който и без това е забранено използването на вносни компоненти.
Според РБК руските власти оценяват дела на вносната продукция в микрочиповете на 97%, т.е. доставките отвън са критични националната сигурност на Русия. Източници на в. "Комерсант" от правителството казват, че забраната за внос на електроника ще се отрази на военнокосмическата индустрия и други сектори.
Според ръководителя на Центъра за макроикономически анализ Наталия Орлова икономическият ефект от днешните мерки ще е "незначителен". Санкциите, които се готвят в Конгреса обаче (виж карето), биха могли "силно да изменят макроконтекста" за Русия, като блокират достъпа до долари на големи играчи в руската икономика, казва тя за "Комерсант".
Никита Масленников, ръководител на направление "Финанси и икономика" в Института за съвременно развитие, отговаря по-песимистично. "Още не са въведени, а очакванията се виждат в реакцията на пазара: колебания на рублата, ръст на очакванията за инфлация." Според него санкциите могат да се отразят на 0.2-0.3% от брутния вътрешен продукт, но не и да причинят нова рецесия.
Според експерти, анкетирани от ТАСС, санкциите могат да навредят на преработването на петрол и газ в Русия. Ако заплахите се материализират, има риск да бъдат спрени програми за модернизиране на петролни рафинерии. Те могат да попречат и на разработките на местни технологии.
"Забраната върху вноса на оборудване за преработката на петрол и газ може да се отрази отрицателно на възможностите на руските компании да продължат да модернизират нефтопреработвателните заводи и да се диверсифицират за сметка на развитието на нефтохимическия отрасъл", коментира Дмитрий Маринченко, който работи за рейтинговата агенция Fitch. Засега е трудно да бъдат оценени икономическите щети от тези санкции, допълни той.
Следващата стъпка Втора фаза на санкциите ще бъде задействана 3 месеца по-късно, ако Русия не даде гаранции, че повече няма да употребява химически оръжия, и се съгласи на инспекции от ООН. Ако Москва не реагира, Държавният департамент на САЩ ще може да избере от списък с общо 6 мерки. Сред тях са спирането на почти целия внос и износ между двете страни, забрана на държавната компания "Аерофлот" да лети до САЩ и понижаването на нивото на дипломатическите отношения между Вашингтон и Москва. Освен това на 14 август Конгресът публикува законопроект за нови санкции, с който би забранил на американски инвеститори да извършват сделки, да финансират или да извършват други операции с руски дълг. Биха се замразили операциите с американските активи на отделни финансови институции като "Внешекономбанк", "Сбербанк", ВТБ, "Газпромбанк" и други ключови за руския банков сектор. Пакетът обаче тепърва предстои да бъде разгледат и гласуван. |
Още по темата
Защо западните санкции не са ефективни за изолацията на Русия
Режимът на санкции, ръководен от САЩ и подкрепен от западните й съюзници, се опитва да изолира Москва чрез ограничаване на достъпа до външно финансиране, търговска и дипломатическа подкрепа
14 ное 2018Заподозрените по случая "Скрипал": Ние бяхме туристи във Великобритания
Двамата мъже твърдят, че са разглеждали забележителности и не са разполагали с "Новичок"
13 сеп 2018Русия показва мускули с най-големите военни учения от десетилетия насам
Според НАТО руската показност е репетиция за "мащабен конфликт"
11 сеп 2018Великобритания ще повдигне обвинение на двама руснаци за отравянето с "Новичок"
Според Лондон има достатъчно доказателства, имената на двамата извършители са обявени
5 сеп 2018Русия ще смекчи планираната пенсионна реформа, но само за жените
Президентът Путин представи по-мек вариант на непопулярния проект, който намали одобрението към него
29 авг 2018Бизнесът смята, че търговското примирие между САЩ и ЕС няма да е трайно
Европейските и американските компании губят взаимно доверие за развитието си на чуждия пазар
29 авг 2018Руската петролна индустрия става все по-независима от западните капитали
Нови санкции ще имат минимално влияние върху индустрията, пише в свой анализ Reuters
21 авг 2018Меркел и Путин си "сверяват часовниците" за "Северен поток 2", Украйна и Сирия
По време на разговорите между двамата лидери не са били постигнати конкретни споразумения
19 авг 2018Русия се опитва да намали зависимостта си от долара
Москва ще продължи да продава американските си облигации
14 авг 2018Дерипаска предложи на САЩ план за освобождаване от санкциите
Руският олигарх ще намали своя дял в "Русал" от 70 на 45%
14 авг 2018Рублата поевтиня до близо 2.5-годишно дъно
Обезценяването на руската валута продължава в очакване на новите санкции от САЩ
13 авг 2018
Никоя партия няма да спечели мнозинство и е възможна роля за крайнодесните в коалиционно правителство
16 фев 2019, 639 прочитания

Поддръжниците на идеята твърдяха, че базовият доход би повишил мобилността на пазара на труда, тъй като хората ще разполагат с доход между напускането на старата и започването на новата работа
16 фев 2019, 966 прочитания
16 фев 2019, 1379 прочитания
16 фев 2019, 1223 прочитания
16 фев 2019, 1018 прочитания
16 фев 2019, 960 прочитания
16 фев 2019, 873 прочитания
Вицепремиерът Матео Салвини се среща днес с унгарския премиер Виктор Орбан