Кой се страхува от промяна на границите
Размяната на територии между Сърбия и Косово може да отвори кутията на Пандора с потенциално разрушителни последици за Босна и Херцеговина, Македония и Черна гора


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- За първи път Западът няма единен глас по отношение на преначертаване на граници на Балканите.
"Промяна на границите на Балканите" е словосъчетание, което предизвиква неприятни тръпки. Съответно новината, че Сърбия и Косово са на прага на "историческо споразумение", което включва размяна на територии, обяснимо беше посрещната по-скоро с тревога, отколкото с радост.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Разбира се, политическото говорене и на Вучич, и на Змията е опипване на обществената реакция. Сръбското общество и православната църква ясно заявиха, че самото отваряне на темата от Вучич по същество легитимира "държавата" Косово.
И не отговаря на истината описваната незаинтересованост на САЩ към региона. Всъщност именно интересите на САЩ за управляемост на Балканите унищожиха Югославия и раздробиха процъфтяващата държава на Сърбия и квазидържавици (половината от които никога не са имали държавност, а в най-добрия случай са били имперски провинции), и чиито етнически проблеми са потенциални фитили за взривяване ва Балканите при нужда.
В мацаницата Косово - Сърбия, в която Западът натиска за признаването на албанския анклав и обещава рая (демек - ЕС), единствено Русия и Китай настояват да се изпълни резолюция 1124 на СС на ООН, според която Косово е неразделна част от Сърбия. Китайският посланик в Белград Ли наскоро призова да не се прибързва и сравни ситуациято около Косово с проточилата се сто години борба на Китай да си върне Хонконг.
Тенденцията, видима от:
1. Формалното признаване на Косово от Сърбия чрез размяна на територии;
2. Вече отпадналия граничен контрол между Косово и Албания;
3. Определящото политиката на БЮРМ влияние на албанските партии и конституционните отстъпки пред все по-голямото абланско малцинство;
4. Легитимирането на т.н. С.Македония като държавно-правен субект от договора с Гърция с тлеещата албанска бомба,
ще доведат до засилване влиянието на албанския фактор на Балканите. Албанците са фитилът, с който Вашингтон командори барутния погреб на Европа.
Ако погледнеш историята винаги сърбите започват проблемите. (Съединението на БГ, 1СВ, Разпадането на Ю., измислената нация Македония). Имат страшна мания за величие и комплекс от нас.
Путин потрива ръце за задаващия се пореден тлеещ проблем, блокиращ развитието на държави искащи нещо повече от постсъветска олигархия.
Додик, марионетката и той само това чака: обявява независимост, след това присъединяване на Косово към Албания и екшънът започва...
Ако ще се променят граници е време да поставим въпросът за Западните покрайнини.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.