Херберт Щрибих управлява компания за транспорт на товари близо до югозападния германски град Ращат. Сблъсква се обаче с често срещан проблем: работата е прекалено много, а няма достатъчно работници. "Получавам поръчки от различни фирми всеки ден, които искат да работим за тях, но се налага да им отказвам", обяснява той.
Проблемът води до нов закон
"Тези дни приемам поръчки само от редовни клиенти", разказва Щрибих пред Financial Times. Неговата компания се нуждае от поне 6 складови работници и 5 шофьори на камиони, но местният пазар на труда е беден. "Не можете да повярвате колко трудно се намират хора!", казва той, като е изчислил, че може да увеличи оборота си с 15%, ако само намери достатъчно персонал.
Подобни оплаквания споделят предприемачи и икономисти от цялата страна. Те предупреждават, че липсата на квалифицирана работна ръка е толкова голяма, че нанася сериозни щети върху германската икономика.
За да разреши този проблем, правителството на Ангела Меркел е предприело очевидно, но и политически спорно решение - да наема повече чуждестранни работници от страни, които не са членки на ЕС. Подготвя се нов закон, който ще улесни привличането на по-квалифицирана работна ръка в Германия, а държавните служители се надяват да бъде приет преди края на годината.
Както се посочва в скорошен правителствен документ, свързан с планирания закон, "липсата на квалифицирана работна ръка се очертава като значителен риск за германската икономика". Според него работещите от Германия и ЕС (които имат право да се установяват и работят навсякъде в съюза) просто не са достатъчно, за да отговарят на изискванията на местния бизнес.
Берлин подчертава, че планът за привличане на по-квалифицирана работна ръка от трети страни няма нищо общо с дългогодишния политически дебат относно политиката за бежанците. Християндемократите обясниха няколко пъти, че новият закон не е стимул за привличането на повече бежанци и неквалифицирани мигранти в Германия.
Не е свързано с бежанците
Притесненията на управляващата коалиция се дължат на политическите сътресения поради бежанската криза през 2015-2016 г., когато Германия прие повече от 1 млн. мигранти от страни като Сирия, Афганистан и Ирак. Увеличеният брой бежанци предизвика политическа реакция и спомогна за възхода на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АfD), която е против новия законопроект. Бизнесът и Германската конфедерация на работещите обаче приветстват инициативата.Те посочват, че при сегашното положение е относително лесно да се наемат добре платени висшисти от от страни извън ЕС. От друга страна, достигането до квалифицирани работници от типа, от който германската индустрия се нуждае, е много по-трудно.
Една от големите трудности пред германските компании в момента е, че трябва да доказват, че местните работници не са способни да запълнят липсата. Другата е, че могат да наемат само работници за професии, за които официално е обявено, че има недостиг. Според законопроекта на правителството двете ограничения ще бъдат премахнати. Този ход отразява един прост факт - недостигът на персонал вече е често срещан проблем.
Александър Бурщеде, икономист по труда в Германския икономически институт (IW)
Предизвикателството
Малките фирми и традиционните бизнеси са едни от най-засегнатите, както и болниците и здравната индустрия. Според официални данни в Германия разполага с над 1.2 млн. свободни работни места. IW смята, че има около 440 хил. длъжности, които не могат да бъдат заети от германски работници.
"Нещата са толкова лоши, колкото изглеждат. Трябва да се напомни, че поколението бейби бумъри вече се пенсионира, а това води до друга празнина в работната сила", обяснява Бурщеде. Както и повечето експерти, той твърди, че справянето с недостига на работна ръка от Германия ще изисква да се предприемат много действия.
Ще трябва да се подобрят уменията на германските работници, както и да се търсят способни такива от други страни. "Без съмнение това предизвикателство е неотложно. Нямаме проблеми с финансирането, нито с недостига на клиенти. Единствената ни трудност е липсата на квалифицирана работна ръка", обобщава Бурщеде.


Херберт Щрибих управлява компания за транспорт на товари близо до югозападния германски град Ращат. Сблъсква се обаче с често срещан проблем: работата е прекалено много, а няма достатъчно работници. "Получавам поръчки от различни фирми всеки ден, които искат да работим за тях, но се налага да им отказвам", обяснява той.
3 коментара
Е че нали си внесоха един милион квалифицирани инженери? Още ли им трябват?!
Какво стана с бежанците? Те нали бяха квалифицирани? След 50 години като си сформират правителство, пак ще говорим колко хитра е Меркел.
До коментар [#2] от "aza37565788":
Стига глупости и плиткоумен хейт.
Нито бежанците са всички квалифицирани инженери, нито Меркел пада от Марс с букет карамфили. Или се имаш за по-умен и знаещ от нея, след 4 поредни мандата на чело на най-силната икономика в ЕС и една от Г-7?
То инженери не стигат, камо ли неквалифицирана работна ръка! Същото ще се случи и с останалите държави със стабилни икономики и висок стандарт. И същото ще се случи у нас. Отдавна привличането на работна сила в туризма, производството и селското стопанство от трети страни е факт. Остава да се актуализират заплатите, като последна и неизбежна фаза на този процес. Бежанците са ресурс, ако се управляват ефективно. Но всичко става по тежък и болезнен начин. Такава е човешката природа.