// Политика и икономика / Свят
Дупка в Космоса
Русия заподозря, че най-сериозната авария на Международната космическа станция от години може да е диверсия
Началото на кризисната ситуация е на 29 август около 19 часа, когато командните центрове на NASA и "Роскосмос" отчитат спадане на атмосферното налягане на орбиталния комплекс. То обаче е толкова незначително, че ръководствата на космическите агенции решават да не вдигат тревога и оставят астронавтите на борда на МКС да си доспят.
Първоначалната версия е, че дупката с размери около 2 милиметра е предизвикана от удар на микрометеорит. За щастие тя е толкова малка, че би изхабила целия кислород на МКС, ако не бъде ремонтирана, в рамките на 18 дни.
В крайна сметка пробойната е запушена от руския космонавт Сергей Прокопиев с помощта на... термоустойчива каптонова лента и епоксидно лепило. Така налягането на станцията се стабилизира и е в норма и до момента.
Разследването установява също така, че дупката не е в корпуса на станцията, а на борда на единия от двата руски космически кораба "Союз", прикачени към нея. Става дума за капсулата, която акостира на 8 юни и транспортира до МКС германеца Александър Герст, руснака Сергей Прокопиев и американката Серена Анунион-Кансейор.
Същият апарат трябва да върне тримата астронавти на Земята през декември. За щастие повредата е в задната част на кораба, която се отделя и изгаря в атмосферата, а не на борда на капсулата, която трябва да предпази екипажа по време на кацането.
Саботаж или не
Оттук нататък обаче започват да се случват мистерии. Първоначално NASA публикува в интернет снимка на пробойната, която изобщо не прилича на предизвикана от микрометеорит. По-скоро изглежда пробита със свредел отвътре навън, а не отвън навътре, каквато би била след удар с космическо тяло. Няколко часа по-късно снимката на NASA бе свалена.
Още в понеделник пък началникът на "Роскосмос" Сергей Рогозин обяви, че агенцията започва голямо разследване по случая. "Преценяваме всички възможни теории. Вариантът с удар на микрометеорит обаче отпада, защото върху корпуса на космическия кораб доказано е въздействано отвътре. За момента е твърде рано да се каже какво се е случило... Но е направено от човешка ръка – има следи от бургия, плъзнала се по повърхността", обявява той пред агенция ТАСС. И добавя: "Въпрос на чест за ракетната корпорация "Енергия" е да открие отговорния за всичко това и да разбере дали става дума за случаен дефект или за умишлена повреда. И също дали е направено на Земята или в Космоса".
Последното изказване на Рогозин отключи ураган в руската преса, голяма част от която директно започна да говори за саботаж. Някои дори лансираха конспиративни теории, че по това време и двамата руски космонавти на борда на станцията са извършвали задачи в открития Космос, така че вероятно става дума за диверсия на чужда държава.
Тази екстравагантна теза обаче противоречи на законите на физиката, тъй като използването на бургия е почти невъзможно в условията на безтегловност. Доста по-вероятно е астронавтът да се завърти около дрелката, отколкото тя да навлезе дори минимално в набелязаната за пробиване повърхност.
И колкото и конспиративни теории да циркулират в момента, обяснението най-вероятно ще се окаже тривиално. Според руската агенция РИА "Новости" виновникът за повредата вече е установен. "Причината за пробойната в корпуса на битовия отсек е ясна. Тя се е случила още на Земята. Виновникът се знае", твърди източник на медията.
Според друг служител на "Роскосмос" работник на корпорация "Енергия", след като е осъзнал какво е направил, е запечатал пукнатината със специално лепило. Така разхерметизацията е избегната при тестовете на космическия апарат, както и по време на първите два месеца от орбиталния полет.
Разследването на "Роскосмос" трябва да продължи до средата на септември.
Още по темата
Възстановени са пилотираните полети до Международната космическа станция
Руската ракета "Союз-ФГ" успешно изведе в орбита трима астронавти
3 дек 2018Международната космическа станция може да остане без екипаж след Нова година
Вчерашната авария на руския кораб "Союз" прекъсна достъпа до най-големия орбитален комплекс за неопределено време
12 окт 2018Космическият кораб "Союз" аварира, екипажът е добре
Капсулата с двама астронавти на борда се е приземила "в добро състояние" на около 600 км от космодрума "Байконур"
11 окт 2018SpaceX и Boeing скоро ще отворят нова, частна страница в историята на пилотираните полети около Земята
24 авг 2018Джеф Безос ускорява ракетната си програма в Blue Origin
Той увеличава работниците в компанията и се опитва да стигне успеха на Falcon 9 на Илън Мъск
6 авг 2018SpaceX премина в режим на "бързо изстрелване" на ракети
Компанията на Илън Мъск планира три пуска на Falcon 9 за по-малко от две седмици
22 юли 2018NASA няма да признае първия полет на Falcon 9 Block 5 при сертифицирането на ракетата за полети с астронавти в Космоса
27 май 2018
Crew Dragon на SpaceX ще извърши безпилотен полет до Международната космическа станция на 2 март
23 фев 2019, 1045 прочитания

Очертава се на предстоящия вот този тип кандидати да са най-много в историята
23 фев 2019, 1260 прочитания
23 фев 2019, 1849 прочитания
23 фев 2019, 1478 прочитания
23 фев 2019, 1242 прочитания
23 фев 2019, 1154 прочитания
23 фев 2019, 1028 прочитания
Близкият до Путин Сергей Собянин най-вероятно ще задържи поста си след изборите в неделя