
Хедж фондовете и Уолстрийт прибират печалбите от търговията с въглеродни емисии
Секторът бележи ръст след десетилетен спад
Повишението
Възстановяването на цената на сравнително малко познатата стока до голяма степен остана незабелязано, но се очаква да има огромни последици за начина, по който Европа генерира електроенергия. Нарастващите разходи за въглеродни емисии се очаква да направят производството на възобновяеми енергийни източници, ядрена енергия и природен газ по-конкурентоспособни спрямо въглищата.
Възможността за търговците на пазар, който се е свил в резултат на излишък от кредити, събрани по време на финансовата катастрофа и кризата в еврозоната, беше забелязана само от шепа специалисти, които останаха в сектора по време на продължителното му сриване, като им даде възможност да извлекат големи печалби.
"Ситуацията беше добре разбрана от една малка група хора, които не се отказаха от този пазар през последните 10 години", коментира Пър Лекандер, специалист по въглеродни емисии, който управлява два енергийни фонда в Lansdowne Partners.
Мерките
Основната промяна, която предизвика повишението в цената, беше законодателството на ЕС за въвеждане на т.нар. механизъм за запазване на пазарната стабилност (MSR), който насърчава постепенното преминаване към по-чисти горива.
На европейско ниво основната стратегия за въздействие на климатичните промени беше Европейската схема за търговия с емисии. В момента се намира в третия си период (2013 - 2020), като до 2013 г. тя работеше на следния принцип: на държавите се даваха определени количества квоти (на България се полагат 2.71% от общото количество за ЕС), които впоследствие на местно ниво се разпределяха между отделните предприятия от енергетиката и индустрията. Тези национални планове за разпределение на квоти после се одобряваха от Европейската комисия, като ако дадено предприятие изпусне в атмосферата повече от полагаемото му се, трябва да купува въглеродни квоти на свободния пазар.
От 2013 до 2020 г. вече сме в т.нар. европейския пакет "Климат - енергетика". Той предвижда намаляване на емисиите с 20% спрямо нивата от 1990 г., повишаване на енергийната ефективност с 20%, достигане на 20% на възобновяемата енергия в брутното енергийно потребление и нарастване на употребата на биогорива с 10%.
През изминалото десетилетие цените на въглеродните емисии бяха твърде ниски, за да се насърчи преминаването към биогорива, така че MSR е предназначен да премахне и в крайна сметка да отмени голям брой квоти от следващата година. Търговците прогнозират, че пазарът на квоти на въглеродни емисии ще бъде в годишен дефицит от 2019 г., което вероятно ще постави началото на по-нататъшно състезание за кредити през следващите месеци.
"Европейският съюз всъщност е единственият доставчик на въглеродни кредити на пазара и влиянието му върху този пазар е по-голямо дори от това, което ОПЕК има върху петролния", заяви Марк Луис, анализатор в консултантската компания Carbon Tracker.
Компаниите, които отделят емисии над определените им въглеродни квоти, трябва да купуват допълнително, а тези, които използват по-малко - могат да ги продават.
"Промените в системата на ЕС за търговия с въглеродни емисии променят съществено стойността на кредитите и ще започнат да оказват съществено въздействие върху енергийната система на Европа", каза още Лекандер.
Печалбите
Един от най-големите победители е специализираният енергиен хедж фонд Northlander Advisors, чийто основател Улф Ек има двадесетгодишен опит на пазара на електроенергия. Той каза, че когато ЕС е обявил промените в законодателството за пазара на въглеродни квоти миналата година, той е видял една от най-големите възможности в кариерата си. Фондът Northlander, който управлява повече от 500 млн. долара, е реализирал най-добрата година в историята си с ръст от 35.8% вследствие на повишението.
Банките, включително Morgan Stanley, Goldman Sachs и JPMorgan, поемат вълната от подновения интерес към въглеродните квоти в Европа, като разширяват офисите си, за да отговорят на скока на пазара.
Прогнозите
Анализаторите заявиха, че очакват цените на въглеродните квоти да се повишат до 30 евро за тон, за да се ускори преминаването от въглища и други замърсяващи горива като петрол.
Това би могло да представлява трудност за комуналните компании, авиокомпаниите и производителите, но тъй като намаляването на емисиите е дългосрочна цел на ЕС, търговците заявиха, че не очакват политическа реакция, освен ако цената не достигне 50 евро за тон.
Още по темата
Goldman изпревари Citigroup и е втората по големина инвестиционна банка
JPMorgan остава лидер по приходи за осма поредна година
25 сеп 2018ING ще оцени как кредитите ѝ за 600 млрд. долара въздействат върху климата
Банката ще се стреми да приведе цялото си портфолио според изискванията на Парижкото споразумение
19 сеп 2018Американската агенция за защита на околната среда в защита на умиращите тецове
Регулаторът замени екологична политика на Обама с отстъпки към остарели централи
25 авг 2018Глобалните инвестиции във ВЕИ и енергетиката намаляват
МАЕ очаква спадът на вложенията в чиста енергия да продължи и през 2018 г. заради намалените субсидии и все по-ниските цени
18 юли 2018Инвеститор активист призова Bank of England да предприеме действия заради климатичните промени
Мениджърът на хедж фонд Кристофър Хойн призовава за строги правила, по които банките се справят с рисковете
28 май 2018Европа продължава да търси решение на проблема с пластмасовите отпадъци
Старият континент започва да обмисля алтернативи след китайската забрана за внос на отпадъци
14 май 2018Една трета от европейските градове все още не се интересуват от изменението на климата
В България и Унгария няма нито един град с план за намяляване на вредните емисии
12 май 2018ЕК обмисля данък върху пластмасата, който да запълни дупката в бюджета след Brexit
Излизането на Великобритания ще доведе до дупка в бюджета между 12 и 15 млрд. евро годишно
11 яну 2018България ще бъде една от най-засегнатите от новата енергийна политика на ЕК, която поставя големи ограничения пред въглищните централи
13 яну 2017Досега България лесно изпълняваше европейските цели за борба с климатичните промени, но това скоро ще започне да се променя
4 дек 2015
13 март 2019
София Ивент Център
capital.bg/fintech
Annual FinTech Summit
Теми в програмата:
- Тенденции и двигатели за растеж на финтех индустрията
- PSD2 и възможностите за бизнеса
- Мобилни плащания и дигитални портфейли
- Кои са последните технологични иновации на пазара
- InsureTech: дигиталната трансформация в застраховането
- Международно сътрудничество и възможности за растеж на екосистемата


JPM Coin ще може да бъде използвана от клиентите на американската банка за моментални и евтини трансфери на пари
16 фев 2019, 1025 прочитания

Антимонополната комисия изследва детайлно базите за горива. Целите може да са две - най-накрая качествен анализ на пазара или предизборна проверка срещу "Лукойл" за злоупотреба с монопол
15 фев 2019, 2218 прочитания
16 фев 2019, 1379 прочитания
16 фев 2019, 1223 прочитания
16 фев 2019, 1018 прочитания
16 фев 2019, 960 прочитания
16 фев 2019, 873 прочитания
Каква е ползата от обучението на юристите
По-добрите съдебни процедури водят след себе си до по-висок икономически растеж
Стажове, стипендии, конкурси (11 - 17 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
PwC България подкрепя студенти и докторанти по педагогически специалности
Консултантската компания ще даде на 11 младежи едногодишни стипендии и едномесечен стаж по специалността
Стажове, стипендии, конкурси (4 - 10 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
Предприемаческа програма изпраща 70 европейци в САЩ
Двама българи бяха стипендианти на Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative през 2018 г.
Aко първичното публично предлагане все пак се състои тази година, то ще е най-голямото на шведската фондова борса след това на Telia