Европарламентът задейства процедура, която може да лиши Унгария от глас в ЕС
След доклад, който обяви Унгария за "постоянна заплаха" срещу основните принципи на ЕС, депутатите гласуваха за активирането на чл. 7 от ДЕС
Унгария до Полша
Унгария е втората държава, срещу която се активира чл. 7, след като Европейската комисия започна процедура срещу Полша поради намесата й в работата на съдебната власт. Унгария обаче е първата държава, при която решението е подложено на вот на Европейския парламент.
На ред е Съветът на ЕС
Оттук нататък топката е в полето на Съвета на ЕС. В първия етап Съветът на ЕС трябва с мнозинство от четири пети от страните членки да предупреди Унгария, че има "явен риск за сериозно нарушение". След това трябва да има още едно гласуване, което теоретично може да доведе до отнемане на правото на глас на Унгария, но решението за това трябва да бъде взето с единодушие.
Осъдителен доклад
Вотът в Европейския парламент последва внасянето за обсъждане вчера на осъдителен доклад от евродепутатката Джудит Сарджентини. Докладът илюстрира систематично погазване на граждански свободи, на неприкосновеността на съдебната власт, натиск над медиите и академичните среди и издевателства над бежанци от страна на унгарските власти.
Оправданията на Орбан
В разгорещилия се дебат вчера унгарският премиер Орбан заяви, че предвижда, че днешният вот ще мине, но че това е отмъщение срещу Унгария заради отказа й да приеме бежанци. Орбан посочи, че докладът не е базиран на официална мисия за установяване на факти. Но пропусна да спомене, че евродепутатите от собствената му партия "Фидес" блокираха опитите да бъде изпратена такава мисия в Унгария по-рано тази година. Орбан оправда действията си като демократични и в защита на традиционните християнски ценности. Евродепутати като бившия лидер на UKIP Найджъл Фараж и представители на Националния фронт на Марин льо Пен похвалиха Орбан като велик защитник на истинските европейски ценности.
Широка коалиция
Лидерът на фракцията на Европейската народна партия (ЕНП) в парламента Манфред Вебер обяви, че ЕНП (към която принадлежи и "Фидес") не одобрява нарушаването на върховенството на закона. Вебер също така изрази съжаление, че Орбан не показва конструктивно желание да работи върху проблемите на Унгария. Първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс заяви, че комисията е съгласна с материалите в доклада.
Символично, но късно?
Въпросът е защо всичко това се случва сега. Орбан дойде на власт в Унгария през 2010 г. и оттогава систематично подкопава институциите в Унгария и я превръща в "нелиберална демокрация". Но едва сега Унгария бива поставена до Полша. За мнозина обяснението за разликата в третирането на двете държави е, че "Фидес" осигурява 12 евродепутати за ЕНП, чието мнозинство в Европейския парламент не е огромно. В замяна поне до този момент Орбан се наслаждаваше на широк чадър от страна на най-голямата партия в ЕП. Този факт се използва успешно за уронване на авторитета на ЕНП както от социалдемократите, така и от либерали като Ги Верхофстат, един от най-яростните критици на Виктор Орбан.
В същото време Вебер е кандидат да бъде избран за председател на ЕК догодина на мястото на Жан-Клод Юнкер. Юнкер, който също произлиза от ЕНП, няколко пъти е коментирал, че при задаващите се избори за Европейски парламент присъствието на "Фидес" в семейството на ЕНП вреди на имиджа и морала на партията. Самият Орбан пък твърди, че е готов да поведе ЕНП в по-националистическа посока и да отстоява "истинските" ценности на Хелмут Кол.
Българските евродепутатите от ГЕРБ, която е член на ЕНП, гласуваха против стартирането на процедура за налагане на санкции на Унгария
Какво следва
Малко вероятно е да се стигне до отнемане на гласа на Унгария в Съвета на ЕС. Най-малкото защото Полша би наложила вето на подобен ход, а Унгария би й върнала услугата. Орбан освен това е в близки отношения с лидера на италианската "Северна лига" и вицепремиер Матео Салвини. Макар че едва ли ще се стигне до отнемане на гласа на Унгария, гласуването днес е важен сигнал какво няма да бъде толерирано в ЕС.
Още по темата
България застава зад Унгария срещу Брюксел
Наказателната процедура срещу Будапеща може да съдаде опасен прецедент за намеса във вътрешните работи, смята Каракачанов
19 сеп 2018Думам ти, Унгария, сещай се, България
Техниките на политическата атака срещу демокрацията, използвани от Орбан, се прилагат свободно и от Борисов
15 сеп 2018ГЕРБ гласуваха срещу санкции за Орбан
Европейският парламент подкрепи наказателна процедура срещу Унгария
12 сеп 2018Икономиките на Вишеградската четворка губят инерция
Ниската безработица и демографският срив водят до недостиг на работна ръка в държавите от Централна Европа
2 сеп 2018Чешкият премиер: Новото споразумение за миграцията е неосъществимо
Андрей Бабиш разкритикува политиката на Брюксел за приема на мигранти и призова ЕС да се фокусира върху по-важни теми
21 юли 2018Защо проблемите на правовата държава в България се различават от тези в Унгария и Полша
Европейският контекст на правовата държава в Централна и Източна Европа
17 юли 2018
Европейският парламент одобри правила, с които медийните издатели и държателите на авторски права ще могат да договарят разпространението на техните продукти от Google или Facebook
12 сеп 2018, 3782 прочитания

През 2017 г. страните, членки на ЕС, са субсидирали възобновяемата енергия с над 64 млрд. евро
3 авг 2018, 5960 прочитания
19 фев 2019, 5657 прочитания
19 фев 2019, 4098 прочитания
19 фев 2019, 2778 прочитания
19 фев 2019, 2757 прочитания
19 фев 2019, 1641 прочитания
Европейският парламент подкрепи наказателна процедура срещу Унгария