Пепелянки срещу грифони
Щатската Lockheed Martin директно влезе в битката за превъоръжаване на бойната ни авиация с новопроизведени F-16 Viper
До 1 октомври всички потенциални изпълнители на мегапоръчката на стойност до 1.8 млрд. лв. трябва да депозират своите обвързващи оферти в българското Министерство на отбраната за доставка на не по-малко от 8 бойни самолета. Но по всичко личи, на финалната права ще има доста любопитно разместване на позициите.
Конкуренция, но на теория
Въпреки това още при рестартирането на процедурата беше ясно, че голяма част от поканите са само проформа. И също така се виждаше, че управляващите почти неприкрито симпатизират на офертата за F-16 заради потенциалните геополитически плюсове от топлите военно-икономически отношения със САЩ.
Очакванията в момента са, че другата седмица Франция и Германия изобщо няма да подадат оферти за Dassault Rafale и Eurofighter Tranche 3, които са много над финансовите ни възможности. Същото важи и за американските F/A–18E/F Super Hornet на Boeing. Италия пък вероятно ще се включи само "на олимпийски принцип" с Eurofighter Tranche 1 "втора ръка", чиято оперативна поддръжка също е изключително скъпа.
Така в крайна сметка битката за превъоръжаването на ВВС отново се сведе до познатите два варианта – F-16 или Gripen. Този път обаче в надпреварата участва нов силен конкурент– израелската IAI с нейните F-16 Block 30, модернизирани до стандарта Barak 2020. Последният е най-общо казано еквивалент на F-16 MLU, каквито са изтребителите "втора ръка", предлагани съвестно от САЩ и Португалия. Според твърденията на военния министър Каракачанов въпросните машини са обещани с летателен ресурс за около 30 години. По този начин офертата на Израел бързо се превърна в потенциален фаворит, особено след като IAI спечели подобен търг в Хърватия. Там компанията сключи договор за доставка на 12 бойни самолета за доста приемливата сума от 420 млн. евро, което е около половината от бюджета за новите самолети на българските ВВС.
America First
След първоначалната еуфория около конкурентната оферта на IAI обаче конюнктурата като че ли преживява нов обрат. По време на официалното си посещение в Израел в началото на септември премиерът Борисов изненадващо не обели и дума по темата с изтребителите. За сметка на това няколко дни по-рано от администрацията на президента Радев излязоха с остро изказване по повод посещение на военния зам.-министър Атанас Запрянов в САЩ, което според държавния глава едва ли не щяло да предреши изхода от конкурса за боен самолет.
Запрянов, разбира се, отрече да е поемал подобни ангажименти във Вашингтон. Около две седмици по-късно обаче американската мегакорпорация Lockheed Martin, която произвежда изтребителите F-16, за първи път от години официално обяви, че директно ще се включи в наддаването, и то с най-новите си машини от този тип, известни като Block 70/72 или Viper ("Пепелянка"). Горе-долу по същото време два независими източника коментираха за "Капитал", че Израел най-вероятно ще се оттегли от процедурата. Твърде вероятно е същото да се случи и с португалската оферта, особено в контекста на това, че бъдещите F-16V ще се сглобяват в Грийвил, Южна Каролина, което е в съзвучие със стратегията на щатския президент Тръмп да изтегли американската индустрия обратно в САЩ.
Така Lockheed Martin става втората компания след Saab, която официално заявява намерение да продаде на българските ВВС новопроизведени бойни самолети. До момента основните критики срещу офертите за F-16 беше, че са "втора ръка", няма да имат дълъг жизнен цикъл и след 10-15 години страната ни пак ще трябва да дава стотици милиони за изтребители.
Вероятно точно затова официалните представители на Lockheed, които за първи път анонсираха офертата за F-16V в София този вторник, неколкократно подчертаха факта, че Block 70/72 ще осигурява поне 12 000 летателни часа за разлика от предшествениците си, които имат по 8000. Това означава, че машината би имала с 50% по-дълъг жизнен цикъл, отколкото предишните модификации. Последното е особено важно в контекста на българското наддаване, тъй като според източници от военното министерство жизненият цикъл е компонентът с най-голяма тежест във формулата за оценяване на офертите.
"Пето поколение" изтребители за бедни
Джеймс Робинсън, старши мениджър по международното бизнес развитие на Locheed Martin Aeronautica, обяви също така във вторник, че американската армия планира да удължи използването на F-16 поне до 2045 г., така че поддържането на този тип изтребители е гарантирано за десетилетия напред и може да се постига икономия от мащаба. Той също така твърди, че Block 70/72, макар да е машина от четвърто поколение, използва много от възможностите на изтребителите пета генерация като F-22 и F-35. Пример за това според Робинсън е новият радар APG-83, който има 95% сходство с аналога си при F-35 и може да проследява до 20 както въздушни, така и наземни цели.
По време на презентацията обаче по-голямата част от важните въпроси около офертата на Lockheed останаха без конкретен отговор. Нито Робинсън, нито неговия началник Ранди Хауърд, който е директор бизнес развитие в Locheed Martin за F-16 и F-22, не казаха например каква е приблизителната цена на летателен час при новия F-16V. Те не уточниха за колко самолета ще се преговаря, дали първите доставки ще могат да се вместят в зададения 24-месечен срок след сключване на договора, дали ще има разсрочено плащане и какви форми на индустриално сътрудничество може да бъдат обвързани с евентуалната милиардна сделка. Мениджърите прехвърлиха топката на американското правителство и уточниха, че става дума за международно споразумение по линия на програмата FMS (Foreign Military Sales), при която Пентагонът купува самолетите и съпътстващите услуги от Lockheed и след това ги продава на чужди държави.
Точно по тази линия България разчита да спазари по-изгодна, "политическа" цена за бъдещите изтребители, търгувайки неща като геостратегическото разположение на страната или пък използването (и евентуално разширяване) на трите американски бази у нас. Защото, ако вземем като изходна точка сделката за доставка на F-16V за Словакия (14 машини за 1.6 млрд. евро), сумата може и да надскочи с малко одобрения бюджет за ВВС, дори самолетите да са оборудвани с минимум екстри. Което пък вероятно ще бъде използвано от конкурентите от Saab, които може би ще предложат за същата сума повече от 8 (най-вероятно 10) изтребителя...
Още по темата
Ще получим F-16 на цена като Словакия и Бахрейн
Бившият командващ на НАТО ген. Брийдлав "би дал десния си крак", за да лети на изтребител като предлагания на България
18 яну 2019Правителството ще преговаря само за изтребители F-16
Швеция и Италия са отстранени от надпреварата, защото нямали лицензи за ракети от "трети страни"
21 дек 2018Бойко Борисов се изказа в полза на изтребителите F-16 (обновена)
Lockheed Martin обещава ускорена доставка на американските бойни самолети за България, Saab контрира с оферта за десет Gripen-а
14 дек 2018Изборът на натовски бойни самолети изправя ГЕРБ пред дилема: да ядоса избирателите си или САЩ
30 ное 2018Правителството дава близо 200 млн. лв. за съветски изтребители
Парите ще отидат за мащабни ремонти на МиГ-29 и Су-25
28 ное 2018Хакан Буске: Гответе се за радиоелектронни войни и кибератаки
Президентът и главен изпълнителен директор на Saab Group пред "Капитал"
23 ное 2018Марик Стринг: Европейците трябва да модернизират армиите си
Зам. помощник държавният секретар на САЩ пред "Капитал"
16 ное 2018Изборът на изтребители e предизвестен
След 13 изпратени запитвания битката отново се води между "обичайните заподозрени" и фаворитът е ясен
5 окт 2018Швеция предлага на България поне 8 изтребителя с далекобойни ракети
В офертата на Saab се предвижда ремонтът на самолетите Gripen да е у нас и да се инвестира в поне четири български отбранителни фирми
2 окт 2018Борисов сформира свой екип за избор на изтребители (обновена)
"Политико-военна група", назначена от министър-председателя, ще вземе крайното решение за избора на бойни самолети на базата на неясни критерии
1 окт 2018Модернизацията на въоръжените сили уж тръгва пак, но с променени приоритети
13 апр 2018След като САЩ са оферирали нови самолети, наддаването за изтребителите се връща поне с година назад
29 сеп 2017Покупката на нови изтребители ще бъде частично рестартирана
България отново ще иска от Швеция, Италия, Португалия и САЩ обвързващи оферти за доставка на бойни самолети
20 сеп 2017Политикономика на въоръжаването
Трите мегапроекта за модернизация на армията ни стават заложник на сложни външнополитически баланси
1 сеп 2017
БСП напуска парламента; ГЕРБ признаха, че са зависими от ДПС; САЩ започнаха доставки на хуманитарна помощ за Венецуела; Amazon се отказа от Ню Йорк
17 фев 2019, 1301 прочитания

От левицата ще отправят искания към управляващите, свързани с изборното законодателство
17 фев 2019, 2642 прочитания
17 фев 2019, 2642 прочитания
17 фев 2019, 1646 прочитания
17 фев 2019, 1641 прочитания
17 фев 2019, 1353 прочитания
17 фев 2019, 1338 прочитания
С няколко хода президентът показа, че вече работи за собствения си политически образ