НА ЖИВО от 11:00 ч.:
Иновации в болниците, апаратурата и медицинските изделия

Седем букви и един референдум

Засилената дипломатическа офанзива от Запад и прикритата активност на Русия показват колко голям е залогът на допитването в Македония

Битката за Зоран Заев няма да приключи с референдума на 30 септември
Битката за Зоран Заев няма да приключи с референдума на 30 септември
Битката за Зоран Заев няма да приключи с референдума на 30 септември    ©  Reuters
Битката за Зоран Заев няма да приключи с референдума на 30 септември    ©  Reuters
- Ако договорът с Гърция за промяна на името мине през всички препятствия, това ще разчисти пътя на Македония към НАТО и ЕС

- Но ако споразумението се удави в мътните политически води в Скопие и Атина, Македония рискува да затъне отново в изолация и национализъм

Колко голям е залогът на референдума в Македония може да се разбере по броя високопоставени чуждестранни политици, посетили Скопие от началото на септември. През македонската столица премина истински парад от западни лидери - канцлерът на Австрия Себастиан Курц, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, министърът на отбраната на САЩ Джеймс Матис и още куп висши представители на американската администрация и ЕС. Венецът на цялата тази активност бе посещението на Ангела Меркел на 8 септември - първата официална визита на германски канцлер в Скопие.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
10 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 5

    ЕС и НАТО са обещавания шоколадов кувертюр, за да отворят уста македонците и да преглътнат горчивото хапче с поредната смяна на името на БЮРМ. Но шоколадът е само на картинка, докато горчивото хапче е напълно реално.
    Защото шанс Македония да влезе в ЕС няма.
    Реално напънът е страната да се вкара в НАТО.

    С какво е ценна за НАТО (разбирай САЩ) Македония?

    С геополитическото си местоположение. Без да минат оттам, нито руски газопроводи могат да стигнат от Турция до Австрия, нито китайските транспортни коридори от Пирея и Солун (чиито пристанища са концесионирани до края на света) до Централна Европа. В това интересите на САЩ и сегашните началници на ЕС съвпадат на 100%, затова и играят заедно срещу руските и китайските интереси, което ясно проличава от кавалкадата американски и европолитици, които по график се разминават в Скопие, за да викат за "за"-то.

    Затова и така е формулиран въпросът на референдума, като следствието (обещаваното членство) е представено като първопричина, а истинската причина - договорът с Гърция, като досадна необходимост за членството. Във въпроса и дума не става нито за промяната на името, нито за измененията в Уставот.

    Единственото положително качество на референдума е, че прави актуален разрез на нагласите в обществото по темата за името. Само за името, защото шекерчето с членствата е нещо, което изобщо не зависи от волята на гражданите. Тези неща се решават другаде и от други хора.

    Оттам насетне, обаче, започват проблемите, защото политическата патърдия около референдума, подсилвана от западните гастрольори, все по-жестоко разделя обществото в Македония. При последни проучвания там 2/3 от гражданите се самоопределят като македонци и 1/4 като албанци. И докато за мнозинството от македонците не е безразлично, че за 20 г три пъти сменят името и флага на държавата си, за почти 100% от албанците там не е тяхната родина и търпеливо чакат територията, която обитават, рано или късно да се влее във Велика Албания.
    Когато бившият бунтовен командир Талал Джафери стана председател на Собранието, което беше част от сделката за подкрепата на албанските партии за Заев като премиер, на бюрото му се мъдреше и албанския национален флаг.

    Ако референдумът се провали, бившите комунисти и албанците не намерят ренегати, с които да съберат 2/3 конституционно мнозинство, нищо чудно скоро-скоро албански чети да почнат отново да нападат македонските села, както преди 20 години.

    Естествено, за всичко това ще е виновен Путин.

    Нередност?
  • 2
    borodino avatar :-|
    borodino
    • - 2
    • + 1

    Браво! Забележителен анализ!

    Нередност?
  • 3
    borodino avatar :-|
    borodino
    • - 4

    До коментар [#1] от "D-r D":

    Браво! Забележителен анализ!

    Нередност?
  • 4
    b.davidkov avatar :-|
    masay
    • - 1

    До коментар [#3] от "borodino":

    Засега изключително ниската избирателна активност потвърждава по-голямата част от изводите ми...

    Нередност?
  • 5
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 3
    • + 5

    До коментар [#3] от "borodino":

    До коментар [#4] от "Борислав Давидков":

    Видимо македонизмът скрои лоша шега на Заев и евроатлантическата му компания в кандърмата за изоставяне на името Македония срещу обещание за светъл евроатлантизъм.

    От 1944 г насам четири поколения в БЮРМ са израснали с идеологемите на македонизма: че коренът им е от Александър, че Кирил и Методий са македонци, че македонска е Охридската книжовна школа и Охридската архиепископия, че Самиул е македонски цар, че братя Миладинови, Кузман Шапкарев, Никола Вапцаров и пр. са македонски писатели, че Гоце Делчев, Даме Груев и т.н са техни революционери.

    Върнете всичко това на гърците и българите и македонците остават без история допреди 1944 г!

    Е, кой ще се съгласи да го направи срещу несигурни обещания?

    Нередност?
  • 6
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 3

    И последно: резултатът от реферемдума е кошмарен!
    С 30% избирателна активност и при широко движение за бойкот на референдума, това означава:
    1. Катастрофа на плановете за лесно и бързо членство на БЮРМ в НАТО. Невероятен шамар за САЩ и НАТО! ВМРО-ДПМНЕ реално победи и няма логичен вариант да даде гласове в гласуване в Собранието на договора и промените в Уставот. На комунистите на Заев и шиптарите не им достигат 19 гласа;
    2. Посланието "ЕС и НАТО в замяна на името" се оказа контрапродуктивно и отблъсна хората. Редно е Заев да подаде оставката на правителството;
    3. Мнозинството не прие на сериозно развяваната безалтернативност на "евроатлантическата интеграция", защото и сега 80% от стокообмена на БЮРМ е с ЕС, а единствената сериозна потенциална заплаха за целостта на Македония идва от НАТО-вска Албания. И стоящите зад нея САЩ;
    3. Призивът на албанския премиер за гласуване "за", по-високата активност в шиптърските общини и традиционните за района "изборни" автобуси с косовари с македонско гражданство показват едно: в Македония след референдума разделението разделението по етнически признак още по-дълбоко. Пропастта между македонците и шиптърите става предвоенна;
    4. Американските и европолитиците подцениха неадекватността на посланията и действията си и докато с двата крака се бъркаха във вътрешните работи на Македония, обвиняваха за това Путин.Всъщност Западът сметна, че Македония му е в кърпа вързана и резултатът показа колко далеч от истината е;
    5. Интересното предстои: как ще бъде вкарана в НАТО опърничавата Македония?

    Ако имам достъп, и интерес очаквам да прочета скоро трактовката на Капитал.

    Нередност?
  • 7
    beky avatar :-|
    beky
    • - 1
    • + 1


    До коментар [#1] от "D-r D":

    Пишете много верни и логични неща и изводите ви се потвърждават много бързо. Западът вероятно е безкрайно изненадан от провала на референдума и тъй като никой не го е предвиждал, нямат план "Б". Сега ще ни проглушат ушите с ръката на Москва, с неблагодарните македонци, с назадничавостта им. А всъщност Западът няма и най-малка представа от силите, които исторически определят процесите на Балканите. След като срина с бомби Югославия, Западът не си даде сметка каква беля направи. И дебилно повтори същото в Ирак, в Либия.

    Защо не се учат от грешките си тези хора?


    Нередност?
  • 8
    bamama_mu avatar :-|
    ръмжо
    • + 2

    До коментар [#6] от "D-r D":

    Ще се изиграе албанска карта ако трябва. Тия не приемат отговор за НЕ. Верно че няма да е лесно, но пък те не губят нищо на хиляди километри от мястото на събитията.

    Нередност?
  • 9
    beky avatar :-|
    beky
    • + 1

    До коментар [#8] от "ръмжо":

    И аз така мисля.
    Американците не се славят с богата фантазия. Все някакви мононационални Велики държави, с които да разкажат играта на съседите, им се мержелеят: Велик Кюрдистан, Велика Албания...
    Ще палнат Балканите.
    Така с един куршум ще сготвят поне два заека:
    1. Трайно ще дестабилизират отново останките на Югославия и ще ги направят безперспективни за руско-китайските проекти;
    2. Ще отвлекат огромни ресурси на ЕС в гасенето на пожара.

    Америка с класическите похвати вече гони нови цели. Речта на Тръмп в ООН е много ясна в това отношение: отказ от глобализма и концентрация върху величието на Америка. Както смята, че го разбира...

    Нередност?
  • 10
    convince avatar :-|
    convince
    • + 1

    ТЪЙ ТЯ ТО.
    Ако не става с добро, на ти куче прът за зло.
    В един момент, албанците ще си вземат полагащото им се, а другата част на тези териториални нещастници трябва да избере към кого да се присъедини.

    Гърция
    Сърбия
    България

    Въпросът е с повишена трудност!
    Този патологичен психо ребус го надроби един български духовен и умствен урод на име Георги Димитров, допотопен пияница и страхливец, подопечен и коленопреклонен агент на Йосиф Висарионович Джугашвили - Сталин и Москва.

    Този ребус днес ще се реши естествено от имащия интереси в региона САЩ, за да се осигури път през долината на Вардар на морските пехотинци и ударните поделения на 6-ти американски флот на север към източна и централна Европа за да бъдат пряко неутрализирани всички опити за превес на Федерална Русия в региона.

    Нередност?
Нов коментар