Неуспешният референдум в Македония не е краят, а началото на битката
Ниската избирателна активност направи допитването невалидно и вещае политически боричкания по въпроса за името


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Едва една трета. Толкова от македонците са гласували в референдума по споразумението с Гърция за промяна на името на бившата югославска република на Северна Македония. Това беше гласуване, което трябваше да отвори пътя на страната към ЕС и НАТО. Ето защо ниската избирателна активност на референдума вещае политическа несигурност.
Допитването така или иначе е с консултативен характер и финалното одобрение на сделката с Гърция зависи от парламента. Но провалът на референдума усложнява политическото уравнение за събирането на нужното мнозинство от две трети от депутатите.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Македония следва да се подели между България и Албания и само така да влезе в ЕС. Да не се заблуждаваме - макетата са дървени сърбомански глави. С албанци по-лесно бихме излезли на глава, отколкото с тези дървеняци.
Македонизмът трябва да умре. Той е създаден като отрова за българщината.
Пак ли проблеми в югозападна България бре, ц-ц-ц...
Аз също смятам, че ние българите можем да се разберем по-лесно с албанците, отколкото със сърбите относно Македония. Така че, официална София има нужда от по-тесни връзки с албанските партии в Македония, защото се вижда че с промитите "антички" мозъци, които още мечтаят да са с Белград, нищо не става...
аман от руски патриоти на Балканите.
Тук става дума за професионално отработено активно мероприятие за манипулиране на резултата от допитването в референдума. Защото рекордната избирателна активност , регистрирана някога в Р. Македония е била 64% от избирателите . Ако приемем , че това е статистическият процент на реално гласуващите в тази страна, то сега са казали „ДА” 91% от 36,8% от избирателите т.е. 33,5 % от всички избиратели, имащи право на глас, а „НЕ” де факто са казали максимум 30,5% от избирателите. С други думи абсолютният брой на реално гласуващите, които са одобрили въпроса на референдума превишава абсолютния брой на онези, които не са го одобрили, в съотношение 33,5/30,5 !
Всъщност реалният резултат е 52,4% с ДА” срещу 47,6% с НЕ” от гласуващите. По този „хитър” начин противниците на договора „се скриват зад” и „идентифицират с” внушителния процент от системно негласуващите.
До коментар [#6] от "objective":
С проваления референдум вратата за избор е отворена повече от винаги. При 50/50 при гласовете, щеше да има мотиви за отказ. Сега вече при 90% вот, няма какво да се каже.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.