// К1: Средата / Свят
Германия ще улесни наемането на квалифицирани работници от трети страни
Договорената реформа на имиграционното законодателство трябва да реши дефицита на трудовия пазар
Свободните работни позиции в Германия са достигнали рекордните 1.2 млн. броя |
Коалицията започна работа по реформата на новия закон миналия месец след дълги спорове относно миграционната политика. Германската социалдемократическа партия – по-малкият партньор в коалицията на консерваторите на Ангела Меркел, настояваше кандидатите за убежище с отхвърлени молби да могат да останат в държавата, ако междувременно са си намерили работа. Според информационната агенция dpa консерваторите не са приели идеята и политиката за разграничаване на кандидатите за убежище от икономическите имигранти от страни извън Европейския съюз ще бъде запазена.
Кадри от цял свят, но квалифицирани
В скорошен правителствен документ относно планираната реформа се посочва, че "липсата на квалифицирана работна ръка се очертава като значителен риск за германската икономика". Според него броят работещи от Германия и ЕС не е достатъчен, за да отговаря на изискванията на местния бизнес.
Журналисти, видели чернова на споразумението, посочват, че реформата е основана на канадския имиграционен модел, т.е. приоритизира квалифицираните кадри за сметка на по-ниско образованите и бедни работници. "Не желаем заселване на неквалифицирани граждани от трети страни", пише в документа според dpa. В текста на документа се посочва още, че работниците от трети страни вече допринасят значително за конкурентоспособността на германската икономика, но правителството трябва да направи страната по-атрактивна за чужденци.
Реформата ще постави нуждата от кадри в отделните сектори в центъра на новото законодателството. Подобно на канадския модел, кандидатите ще бъдат оценявани спрямо "квалификацията, възрастта, езиковите умения, доказателството за работна оферта и финансовата сигурност".
Компаниите вече няма да бъдат задължени да осигуряват предимство на германски граждани при запълване на свободни позиции, каквото беше условието до момента, отбелязва Reuters. Предвижда се още граждани с висше образование или професионално обучение да получат разрешение за шестмесечен престой, за да си потърсят работа. Условието е да докажат, че имат достатъчно финансови средства за това.
Според данни на Института по изследване на заетостта (IAB) въпреки наплива на студенти и работници от ЕС през 2018 г. свободните позиции в Германия са достигнали рекорден брой – 1.2 млн. Според IAB най-търсени са служители в здравеопазването, строителството и техническия сектор.
"С днешното споразумение направихме възможно икономическият подем да продължи без неочакван край, да увеличим и развием потенциала си за растеж, да подсилим конкурентоспособността", заяви министърът на икономиката Петер Алтмайер. Според него реформата ще допринесе за ръст на брутния вътрешен продукт от няколко десети от процента.
Още по темата
Различни процедури позволяват на чужденци извън ЕС да започнат работа в България
Решението на чуждия инвеститор коя опция да избере е строго индивидуално според потребностите му
18 мар 2019Германия ще улесни наемането на работници от трети страни
Работната ръка в страната и от дошли от ЕС граждани не стига, за да запълни дефицита от квалифицирани кадри
3 сеп 2018Рекорден брой граждани на ЕС напускат Великобритания заради Brexit
Това създава сериозна липса на професионални служители в страната
29 авг 2018
Причината е продължаващият силен ръст в използването на петрол и природен газ
8 дек 2019, 879 прочитания

През 2018 г. секторът се е увеличил с 6%, като сега допринася за 10% от общия БВП на Европейския съюз
8 дек 2019, 795 прочитания
8 дек 2019, 4658 прочитания
8 дек 2019, 2943 прочитания
8 дек 2019, 2018 прочитания
8 дек 2019, 1832 прочитания
8 дек 2019, 1566 прочитания
Шофьорите ще могат да избират между финансови стимули за смяна на колата или хардуерно преоборудване