Туркменистан слага край на субсидиите за електричество, газ и питейна вода
Според президента това е част от икономическия преход, но експерти го определят като поредното лошо управленско решение
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
От първи януари 2019 г. в Туркменистан ще престанат да действат нормативните актове, които гарантираха на гражданите безплатно 250 литра вода, 50 кубически м газ и 35 киловатчаса електричество на ден. От декрет, подписан от президента Гурбангули Бердимухамедов, става ясно, че в бъдеще консумативите ще бъдат доставяни на "преференциални цени".
Според президента икономическото състояние на страната е толкова добро, че подобни субсидии вече не са необходими. Според Радио "Свободна Европа"/ Радио "Свобода" обаче Трукеменистан е в най-голямата икономическа криза от обявяването на независимост от СССР през 1991 г. и подобни действия единствено ще влошат ситуацията. Пазарът на страната до голяма степен е затворен за чуждестранни инвеститори, докато Ашхабад отказва да диверсифицира икономиката, която е почти изцяло зависима от слабия износ на природен газ.
Turkmenistan's president announced the end to free gas, electricity, water, and salt. What does the country's People's Assembly say? "We, the happy youth of a beautiful epoch, support your domestic and foreign policies with all our hearts." pic.twitter.com/p3l6Oh2iT3
Четете неограничено с абонамент за Капитал! Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Изключително вярно решение за елиминирането на подобно безсрамно разсипничество. Трябва ли да се върнем в пещерите, че да се усетят хората че енергийните ресурси трябва да се пестят? И какво лошо има да си плащат хората за подобни продукти, като навсякъде по света?
И това го чета в Капитал, където намек за правителствени преговори за намаляване на ПОВИШЕНИЕТО на хлебните цени роди десетки критични статии и вопли...
При това страната има близък стандарт с България.. Представете си тук някой да предложи "безплатно 250 литра вода, 50 кубически м газ и 35 киловатчаса електричество на ден"?
Капитал ще избухне!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.