// Политика и икономика / Свят
Битката на МВФ - как да убеди скептичния Вашингтон за бъдещото си финансиране
МВФ не е в криза на активите в момента, но изтичащи задължения може силно да затегнат капацитета за действие
Топли взаимоотношения
Неясен финансов хоризонт
Любезните думи на Мнучин не са гаранция за успех предстоящата кампания за рефинансиране, която Лагард и МВФ трябва да предприемат. Докато фондът в момента разполага с 1 трилион долара активи на разположение за намеси, над половината от бъдещото финансиране на институцията ще бъде под въпрос след 2019 и 2022 г. Тогава изтичат временните споразумения за заеми на МВФ с голяма част от кредиторите на фонда. Само 450 млрд. от финансовите активи на организацията идват от постоянни държавни "квоти" в МВФ. Те се базират на размера на икономиките на страните дарители и отразяват също така "тежестта", която има съответната държава в борда на МВФ.
Според бившия американски представител в борда на МВФ Дъглас Редикер в следващите няколко години финансирането може да се превърне в екзистенциален проблем за фонда и рязко да намали капацитета на институцията да бъде последна и спешна инстанция за държавни заеми. През 2019 г. изтича давността на двустранните договорени заеми с определени държави, а през 2022 г. - споразуменията по нови заеми. Най-добре за МВФ е тези споразумения просто да бъдат удължени, но сегашната международна ситуация сочи, че най-вероятно ще има силна вътрешна опозиция за продължаването им. Следователно Кристин Лагард трябва да осъществи успешна финансираща кампания за повишаване на постоянните квоти.
САЩ обаче нямат краткосрочен интерес от такъв ход, особено предвид търговската война с Китай. Преразглеждане и увеличаване на сегашните квоти би могло да намали влиянието на САЩ в МВФ. В момента САЩ контролират 16.5% от борда на организацията, а Китай – само 6%. Промяната в квотите вероятно ще отрази огромния ръст на китайската икономика и ще даде по-силен глас на Пекин в МВФ, което не се харесва във Вашингтон. От друга страна, Пекин търси всякакви начини да създава собствени регионални фондове и инициативи за влияние, в които САЩ нямат никакво влияние. Някои привърженици на МВФ твърдят, че най-добрият начин да се осигури повече прозрачност в действията на Китай е да им се даде по-силен глас в платформа, в която САЩ вече имат силно установено влияние.
Съществуват и риск дори ако от финансовото министерство на САЩ се съгласят да подкрепят по-големи квоти за МВФ, американският Конгрес да не ги одобри. Последното увеличение на квотите по времето на Барак Обама беше решено през 2011 г. и бяха нужни пет години, за да бъде ратифицирано от Конгреса.
Не е сигурно и каква би била подкрепата от страна на ЕС. Страните - членки на ЕС, традиционно са силни поддръжници на МВФ. Преразглеждане на постоянните квоти обаче би понижило и влиянието на ЕС. Освен това след последната финансова криза ЕС вече има свой Европейски механизъм за стабилност, спасителен фонд за еврозоната, който може би понижава историческата нужда от МВФ в Европа.
И все пак има надежда
За МВФ може би съществува и искрица надежда. През април тази година администрацията на Тръмп подкрепи увеличение на ресурсите на Световната банка от 13 млрд. долара – срещу обещания за съкращения на разходите, включително на заплатите на служители в банката. МВФ може би ще трябва да мине по същия път. Във всеки случай опциите на фонда не са много, тъй като липсва пространство за маневриране. И Кристин Лагард ще трябва да убеди Тръмп и други световни лидери в необходимостта от МВФ.
Пакистан отново се моли на МВФ за помощ |
Новият премиер на Пакистан Имран Кан дойде на власт с обещания страната повече да не ходи да проси пари от Запада или МВФ. Въпреки това два месеца по-късно, на 8 октомври, правителството му отиде при фонда за помощ. Причината са натрупани заеми от предишното правителство, включително и за вноса на въглища, за да могат пакистанските електроцентрали да продължат да работят. Пакистан се нуждае от поне 10 млрд. долара помощ. Правителството на Кан първоначално се заинати и се опита да намери заеми от "приятелски държави" като Саудитска Арабия и Китай, но нито една от двете не се оказа достатъчно щедра. Поради забавянето в търсенето на заема Пакистан сега е в слаба преговорна позиция и може да му се наложи да приеме допълнителни изисквания за прозрачност и борба с корупцията, които МВФ най-вероятно ще прикачи към евентуалния помощен пакет. |
Още по темата
МВФ: Събираемостта на данъците и публичните разходи могат да се подобрят
Членството на България във валутния механизъм ERM II и Банковия съюз ще повиши доверието в институциите
3 фев 2019Лагард: Технологиите и глобалната интеграция водят до икономическо благополучие
Управляващият директор на МВФ предупреждава за опасността от оттеглянето от търговията и мирното сътрудничество
6 ное 2018МВФ понижи прогнозите си за световния растеж, предстои забавяне и в България
Неустойчиви политики и популизъм застрашават глобалната икономика, предупреждава фондът
9 окт 2018Турция е пред финансов колапс. Сривът на лирата до рекордно дъно събуди страхове, че това може да е предвестник на нова криза на развиващите се пазари
17 авг 2018Пакистан вероятно ще иска спасителен пакет от 12 млрд. долара от МВФ
Новоизбраният лидер Имран Кан поема страната в тежко финансово състояние и вероятно ще търси външна помощ за възстановяване на валутния резерв
30 юли 2018МВФ предупреди, че САЩ и Китай могат да навредят на глобалния растеж
Фондът потвърди прогнозите си за световнта икономика през следващите две години
18 апр 2018
Общо 11 града - от Хонконг през Шънджън до Макао - трябва да станат глобален център
18 фев 2019, 726 прочитания

По време на Мюнхенската конференция Майк Пенс защити визията "Америка на първо място", докато Ангела Меркел защити мултилатерализма
18 фев 2019, 772 прочитания
18 фев 2019, 3260 прочитания
18 фев 2019, 2525 прочитания
18 фев 2019, 2432 прочитания
18 фев 2019, 2328 прочитания
18 фев 2019, 1981 прочитания
Насекоми ще променят ДНК кода на растенията; Мобилно приложение открива тревожност и депресия