Полша си осигури доставки на американски втечнен газ за 20 години
Държавната енергийна компания PGNiG подписа договор с американската Venture Global LNG


Деян Димитров

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Полската държавна петролна и газова компания (PGNiG) подписа договор с американската Venture Global LNG за доставката на 2.7 млрд. куб. метра природен газ годишно за период от 20 години. Споразумението влиза в сила от 2022 г. По този начин Полша ще намали зависимостта си от руския газ.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Нещо не се връзва...
Пан Вожняк с тия цифри ще накара Борисов пак да отърчи до Америка и не приведен до Тръмп като Дуда, а направо клекнал на пода ще подпише договор, с който ще отстъпи цяла Добруджа за американска база. Стига странно евтиният американски втечнен газ да напълни хъба му Балкан...
Доста причудливо е втечненият газ да е с 1/3 по-евтин от тръбопроводния. Хубаво би било да е истина, ама надали...
Защото:
1. Цената на втечнения газ в Азиатско-Тихоокеанския район е с 40-50% по-висока от цената на европейския газов пазар и не се забелязва никаква тенденция и за след 3 г. това да се промени. Т.е. отсъства икономическа логика Venture Global LNG да продава на Полша с 30% по-евтино, след като може да продава с 50% по-скъпо в Азия;
2. Такъв ценови ангажимент от Venture Global LNG би представлявал нарушение на действащото законодателство в САЩ, според което цената на природния газ Щатите се определя ежедневно от националната газова борса Henry Hub. Друг механизъм за САЩ няма. В този смисъл няма юридически издържан начин да се определи цена на доставка за след 3 г. Демек Вожняк нещо не е разбрал...
3. Контрактите, сключвани от търговци на произвеждан в САЩ ВПГ, предвиждат проста система на ценоорбазуване: към котировката на Henry Hub се добавят:
- 15%, което е цената на доставката на газа до завода за втечняването му;
- Усреднената цена за втечняването на 1000 куб.м. газ е 90$ ;
- Доставката през Атлантика е около 35$ за 1000 куб.м.
Порових: за 16 октомври котировките на Henry Hub бяха $ 116,78 за 1000 куб.м. Като преминем през горните добавки за транспорт, втечняване и навлото до Европа, цената на американския газ би била почти $ 260 за 1000 куб.м. Полша към днешна дата купува руски тръбопроводен газ за $ 195 за 1000 куб.м. Т.е. американският ВПГ излиза с 33% по-скъп от руския.
Да оставим цената настрана – може пък освен военна база Дуда да е обещал и нещо неочаквано примамливо, заради което си струва старият Тръмп да наруши правилата...
Забележете количествата: Полша сега внася 15 млрд куб.м. руски газ. След 3 г. очаква с 2 млрд. куб.м втечнен американски газ да си реши потреблението и да й остане за реекспорт.
Как ги прави тези сметки този Вожняк!!!
В статията пише за доставка на 2 млн. годишно и на 2 млрд. за 20 години - кое от двете е вярно (или цифрите са сбъркани, или аз съм за двойка по математика)!???
Ако е първото - с него Полша ще захрани най-много един от газовите си ТЕЦ-ове, ако е второто - с какво ще се превозва това количество ?!?!?
До коментар [#2] от "tambuktu":
Ами вярното е 2 мил. т. годишно или 2,7 милиарда куб. ми.
До коментар [#2] от "tambuktu":
Различна е мерната единица. ВПГ го мерят в тонове, а руснаците си мерят тръбопроводния в куб.м.
Има парета шляхтата, ще плаща за втечнен газ, ще плаща и за тръбопроводен газ, няма къде да ходи... :-)
Ами евала на Полша, така се прави. Това е бъдещето... не случайно европейски държави откриват терминали за точно втечнен газ... газовата инфраструктура трябва да се развива и то със засилени темпове. Само в БГ газовия сектор е игнориран, помага се на други сектори, но не е и на този. Абсолютен двоен стандарт. А всеки , който е на газ, знае какви огромни предимства има пред другите горива. Най-малкото не чистиш мръсотии по цял ден и не дишаш такива!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.