🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Македония тръгна към промяна на името и по пътя към ЕС и НАТО

Осем депутати от ВМРО-ДПМНЕ осигуриха нужното мнозинство в парламента за одобряване на споразумението с Гърция

Македонският премиер Зоран Заев след важния вот в петък вечер
Македонският премиер Зоран Заев след важния вот в петък вечер
Македонският премиер Зоран Заев след важния вот в петък вечер    ©  Reuters
Македонският премиер Зоран Заев след важния вот в петък вечер    ©  Reuters

Македония избегна надвисналата остра политическа криза и тръгна към промяна на името си, която ще й отвори пътя към ЕС и НАТО. Това се случи, след като в петък вечер осем депутати от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ гласуваха за споразумението с Гърция за промяна на името на страната на Република Северна Македония и така осигуриха нужното мнозинство от 80 от 120 депутати.

Това засилва шансовете на премиера Зоран Заев, който беше заплашил да свика предсрочни избори, ако вотът се провали, да остане на власт. Успехът в Македония отваря възможност и за гръцкия премиер Алексис Ципрас да получи одобрението на парламента в Атина за споразумението с Македония.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    xte29566872 avatar :-|
    xte29566872
    • - 6
    • + 1

    Честито на евроатлантиците! За няма и 10 млн $ са си напазарували нужните им точно 8 ренегати от ВМРО-ДПМНЕ!

    Защо някой си мисли, че още от сутринта маке... пардон: северномакедонците са си облекли новите дрехи, излезли са по улиците и се целяват и си честитят новото красно име?

    Тъжна работа: да купуваш депутати, за да вкараш одна педя държавица в НАТО...

    Нередност?
  • 2
    objective avatar :-P
    objective
    • + 6

    Браво ! Да, с името "Северна Македония" гърците разрешават своя проблем и прехвърлят горещия картоф на присвояването на чужда култура и история в нашето поле. Но за да започне разплитането на манипулативната "македонистка" политическа доктрина, трябваше да се стартира все пак с по-мека бъданарка. Такава бе ролята на договора за добросъседство с България. В същото време обаче гърците свършват и част от нашата работа с факта, че им налагат две важни промени в Конституцията - Първо, че т.н. македонска нация и държавност са създадени през 1944 г. и Второ, че се пресича "конституционното задължение на Скопие да сее сепаратизъм" в съседните му държави. Следователно на нас ни остава с европейската си стоп-палка да доразплетем възела на тяхната специфична "история", а тя е - целенасочено културно раздалечаване от вековния им славянобългарска корен след заграбването на земята им от Сърбия и конституиране на "нова националност" в Югославия през 1944 г. на база на политическо решение. Да се разберем какво значи "обща история" ! До Балканските войни има само българска история и техните предци са просто част от нея ! И няма нищо позорно в този всеизвестен за света факт ! Историческата истина не може да бъде предмет на политическо предоговаряне !

    Нередност?
  • 3
    benzin avatar :-P
    benzin

    Сега без притеснение мога да наричам Северномакедонци, бившите Македонци. Чиста работа. Може би пък трябва да наричаме хората в Солунско - Южномакедонци :)))

    Нередност?
  • 4
    aza37565788 avatar :-|
    aza37565788
    • + 3

    До коментар [#2] от "objective":

    Винаги съм обичал да казвам, че Самуил е бил цар на македонците, защото е бил цар на българите.

    Нередност?
  • 5
    qvb21311044 avatar :-?
    Алф
    • + 3

    Путя предвидим до болка. Сега пак ли ще говори, че кирилицата отишла при тях от Македония или ще ги сочи като отрицателен пример?

    Нередност?
  • 6
    objective avatar :-?
    objective
    • + 1

    Без десакрализация на югословенизацията няма излизане от кьорсокака ! Но нека не се лъжем, че това може да стане лесно. Идеалът "Съединението прави силата" на българите от Санстефанското ни общо землище винаги е било "трън в очите", както на Великите сили, начело с имперска Русия, така и на възникналите преди нашето освобождение съседни държави. Затова българското родолюбие е подложено на преследване и геноцид - в Повардарието - от имперско-сръбския шовинизм, в Егейско-Беломорското землище - от гръцкия Мегали шовинизъм, а у нас - от имперско-руския болшевизъм. И това е главната причина за "раздалечаването" от общите ни български културно-исторически корени. И докато у нас тези процеси траят 45 години, протичат под знака на репресии и обезличават, но не заличават нашата национална идентичност, то в Повардарието те продължават един век, насочени са изцчло към заличаване на националната идентичност и се осъщестяват както с помощта на репресии, така и с помощта на социално и материално стимулиране. Да не забравяме, че условията за живот в Титова Югославия бяха несравнимо по-добри от тези в Сталинова България и че официалното обособяване на "македонска" национална идентичност се превърна в спасителен акт от неизбежната сръбска асимилация. Ето защо народът на Повардарието носи в сърцето си голяма доза югоносталгия и десакрализацията на югословенизацията е много по-трудна от десакрализацията на руската съветизация у нас. Така че "изтрезняването" на сегашните поколения зависи не толкова от припознаване на фактите от общата ни българска история, колкото от перспективата за по-висок жизнен стандарт в ЕС от този в бивша Югославия. Не привързаността към истината и идеализмът, уви, а "интересът клати феса" ! Такава е за жалост природата на човека !

    Нередност?
Нов коментар