// К1: Средата / Свят
Русия подготвя паралелен внос на стоки и това носи рискове
Това може да стане от 2021 г., но бизнесът не е доволен
Това съобщи московският в."Ведомости", който се е запознал с документите, а автентичността им е потвърдена от поне двама държавни служители. По данни на Центъра за анализи към правителството в Москва през 2014-2015 г. са внесени стоки със защитени брандове за 64 млрд. долара.
Според "Ведомости" в проекта има четири ситуации за отваряне на границите за паралелен внос:
- при дефицит на конкретна стока;
- при отсъствието ѝ от руския пазар;
- ако цените на вътрешния пазар са завишени;
- ако има качествена разлика от аналозите, продавани в други държави.
Още през 2015 г. правителството е определило какво би могло да подлежи на паралелен внос - лекарства, детски стоки, резервни части за автомобили. Този списък не е окончателен.
Оформянето на идеята в законопроект е фактическо признание, че развитието на производството и технологиите в Русия не позволява търсенето да се задоволи само с вътрешни ресурси. Това е записано и в пояснителен документ с мотивите за закона. В него се казва още, че паралелният внос би могъл да увеличи конкуренцията и това да понижи цените и да стимулира иновативността.
Но анализатори, предприемачи и търговци изброяват и рискове:
- намаляване на стимулите да се инвестира в развиване на брандовете;
- ръст на сенчестия сектор и менте стоките;
- размиване на отговорността за некачествени вносни продукти;
- отказ от внасяне на нови брандове и запазени марки;
- оскъпяване на стоката в Русия, тъй като производството зад граница (например на лекарства) понякога е по-евтино, отколкото в руско предприятие;
- объркване на вносители и инвеститори, тъй като правителството само ще определя кои стоки и кога иска да внесе паралелно.
Това няма да е лесно за реализиране, включително заради единния пазар на Евро-азиатския икономически съюз, тъй като на него действа регионален принцип за изключителните права върху търговски знаци. За да се позволи паралелен внос в поне една от страните членки - Армения, Беларус, Казахстан, Киргизия и Русия - трябва да има единодушие, а такова досега не е постигнато, основно заради Беларус.
Има проблеми и за потребителите. Всички медицински изделия например се регистрират в регулатора Росздравнадзор, но как ще се защитават правата на пациентите, ако паралелният вносител не е убеден в качеството на това, което внася. Официалните вносители имат интерес да осигурят добро качество, включително чрез поддържане на система за рекламации и сервизни бази, докато неофициалният има интерес бързо да приключи сделката. Това означава, че разходи за сервизно обслужване ще трябва да се поемат от потребителите.

Централната банка на САЩ прогнозира, че няма да има промени в нивата и през 2020 г.
12 дек 2019, 173 прочитания

При управлението на консерваторите призракът на Brexit без сделка ще се завърне през декември 2020 г.
12 дек 2019, 516 прочитания
11 дек 2019, 15332 прочитания
11 дек 2019, 4511 прочитания
11 дек 2019, 1902 прочитания
11 дек 2019, 1608 прочитания
11 дек 2019, 1298 прочитания
Увеличаваща се група хора от Хондурас, Гватемала и Ел Салвадор наближава границите на страната