Тереза Мей е успяла да договори сделка с Брюксел, която ще даде на британските финансови компании постоянен достъп до европейските пазари след Brexit. Това съобщи първи вестник The Times, позовавайки се на свои източник от правителството.
Според изданието британските и европейски преговарящи са постигнали предварително споразумение, базирано на т.нар. еквивалентен режим на Европейския съюз. То обхваща всички аспекти на бъдещото партньорство – от сферата на услугите до обмена на данни.
Сделката
Източникът твърди, че сделката може да бъде подписана в рамките на цялостна сделка за Brexit. Новината е огромно облекчение за сектора – решението Великобритания да напусне Европейския съюз предизвика голямо сътресение и няколко големи играчи вече преместиха дейността си в други европейски държави.
Условието е британските финансови регулации да останат в съответствие или "еквивалентни" на европейските, пише The Times. Т.нар. еквивалентен режим до момента имаше ограничена употреба, тъй като допуска пазарният достъп може да бъде отменен едностранно само с едномесечно предизвестие, припомня изданието. По силата на новата сделка обаче еквивалентият режим ще бъде удължен в рамките на по-голяма сделка за Brexit. Това означава, че ЕС ще признае британските регулации като еквивалентни на европейските.
Сделката е от изключителна важност и за двете страни, защото Лондон заедно с Ню Йорк са най-големите финансови центрове в света. Ситито в британската столица е отговорен и за около една пета от брутния вътрешен продукт на страната, а огромен брой европейски банки и финансови компании участват на финансовия пазар на Острова.
Напредък и по преговорите за Brexit
Днес беше публикувано и писмо на британския министър по Brexit Доминик Рааб до парламента, изпратено на 24 октомври. В него Рааб твърди пред комисията за Brexit, че през последните седмици е бил постигнат "значителен напредък" по преговорите за развода между Лондон и Брюксел.
"Въпреки различията ни, не сме далеч от споразумение. Очаквам датата 21 ноември да е подходяща", пише той. Писмото е изпратено преди седмица – на 24 октомври.
В резултат на новината паундът постигна най-големия си дневен ръст от близо три седмици насам, търгувайки се за 1.293 долара, преди да падне до 1.287 за долар. Валутата се качи и спрямо еврото за първи път от близо седмица насам.
След публикацията британското правителство побърза да се разграничи от обвързващия краен срок на Рааб. "Няма да се меся в интерпретациите, които избрахте да направите", коментира пред журналисти говорителят на Тереза Мей Джеймс Слак. "Това е кореспонденция, която аз лично не съм виждал", допълни той.
Bloomberg съобщи, че настроението в Брюксел е значително по-приповдигнато в сравнение с по-рано. Въпреки това според двама източници на агенцията датата 21 ноември е прекалено оптимистична прогноза.
Тереза Мей е успяла да договори сделка с Брюксел, която ще даде на британските финансови компании постоянен достъп до европейските пазари след Brexit. Това съобщи първи вестник The Times, позовавайки се на свои източник от правителството.
1 коментар
Ключовият въпрос не е това, а границата между Ирландия и Северна Ирландия. Ако има твърда гранца, това може да възобнови военния конфликт приключил преди 20 години. Войниците на ИРА все още са живи и могат да се активизират.
Мей и привържениците на Брекзит си играят с огъня!
Мека граница или някаква сериозна отстъпка към Великобритания по този въпрос обаче би могло да сложи край на ЕС, защото още държави ще искат да излезат от ЕС и да склюат подобно споразумение...