Лагард: Технологиите и глобалната интеграция водят до икономическо благополучие
Управляващият директор на МВФ предупреждава за опасността от оттеглянето от търговията и мирното сътрудничество
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Марк Твен е казал, че "историята никога не се повтаря, но често се римува". Докато световните лидери се събират в Париж тази седмица за отбелязването на 100-годишнината от края на Първата световна война, те трябва да се вслушат внимателно в ехото на историята и да избегнат повторението на грешките от миналото, пише управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард в блога на организацията.
От столетия нашето икономическо благополучие се оформя от две сили – технологичното развитие и глобалната интеграция. Те имат способността да носят напредък на нациите, но ако се управляват неправилно, имат също така потенциала да доведат до катастрофа. Първата световна война е пример за всичко, което би могло да се обърка.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Уникален индивид дойде от миналото да ни каже какво става в настоящето. С този съвет се чувствам подготвен за света.
"От столетия нашето икономическо благополучие се оформя от две сили – технологичното развитие и глобалната интеграция."
Те силите са две, знанието и способността за неговото споделяне (образованието). Ама тия нямат парично измерение и винаги се изпускат от финансистите.
"мнозина наричат "първата епоха на глобализация", когато стоки, пари и хора могат да се движат през границите с относително минимални пречки."
"Първата епоха на глобализацията" е пиратството. Почва от времето на "Морските народи" на "тъмните векове" преди Христа - с минимални пречки предвижили египетски стоки, ценности и роби.
Втората епоха е "имперската". Започва от Александър Велики, но процъфтяване независимо в Китай и Рим.
Третата епоха на глобализма е колониализма. Въпреки Просвещението достига до невиждано потъпкване на човешки ценности. Например, робството достига максимален разцвет като "борсова търговия".
Четвъртата е "сферите на влияние" (идеологии, дългове) като една сфера във формата на долар е покрила почти целия свят.
И през всичкото това време реализацията на лелеяната мечта глобализъм е ставало по пътя на Войната, без значение пропагандата как я определя "свещенна", "отечествена" или "износ на социализъм, демокрация или кой с каквато доктрина разполага в ролята ѝ на тояга.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.