САЩ запазват опцията си да наложат санкции над "Северен поток 2". Това обяви посланикът на страната към Европейския съюз Гордън Съндланд в Брюксел. Администрацията на Доналд Тръмп е разтревожена от потенциалното руско влияние в Европа и НАТО при реализацията на проекта. От САЩ се надяват на опозиция в съюза срещу сделката, но също намекват, че имат редица инструменти, с които могат да подкопаят или изцяло да отменят енергийния проект, съобщава Reuters.
Санкциите още са възможност
В лекция пред Института по европейски политики Съндланд е заявил, че САЩ имат достъп до най-различни инструменти, с които могат да повлияят или директно да направят сделката невъзможна. Въпреки това той се надява, че страните - членки на ЕС, ще се противопоставят на мащабната сделка с "Газпром" и няма да има нужда от агресивни търговски санкции от страна на САЩ.
Планът да се построи втора тръба директно до Германия ще ощети главно Украйна, но също и останалите европейски страни, през които преминава досегашният руски тръбопровод. Плановете са до 70% от досегашния износ от Русия за ЕС да минава през новата връзка. Полша е в особено силна опозиция срещу сделката и води кампания в Съвета на ЕС и пред Европейската комисия сделката да бъде забранена. България също най-вероятно ще остане изолирана и с още по-ниска енергийна независимост при осъществяване на проекта.
Въпреки обширно разследване за монополни практики на "Газпром" от страна на ЕК по-рано тази година "Газпром" реално не получи никакви наказания, а "Северен поток 2" продължава да се движи по план. Германия е най-големият поддръжник на проекта, както и най-големият печеливш. Берлин продължава да твърди, че сделката е изцяло частна въпреки тесните държавни връзки на "Газпром" с Кремъл, а действията на руската компания се приемат като инструмент на външната политика на Путин.
Намеците за санкции зачестяват
Това не е първият намек за американски санкции срещу "Северен поток 2". Миналата седмица енергийния министър на САЩ Рик Пери заяви, че администрацията на Тръмп обмисля различните инструменти, чрез които може да прекрати преговорите. Съндланд пък заяви, че целта на САЩ не е да увеличат вноса на американски газ в ЕС, а да предотвратят още по-голяма енергийна зависимост от Русия на държави - членки на НАТО. Възможен механизъм е да се наложат санкции върху компаниите, работещи по сделката. Някои от проектите на "Газпром" вече бяха ударени от санкции през август тази година и трябваше да бъдат прекратени.
Съндланд заяви, че САЩ искат да предотвратят сценария, в който съюзниците им остават без газ в средата на зимата поради един или друг спор с Русия. По този начин посланикът на САЩ припомни за зимата на 2008/2009 г., когато Русия спря доставките на газ за Европа по украинския тръбопровод.
Европейската комисия отказа да коментира изявленията на властите на САЩ за възможно въвеждане на санкции за реализацията на проекта за газопровода. "Имаме договор за доверие със САЩ, който съгласувахме през юли. И това е наш приоритет, над който работим", изтъкна говорителят на ЕК Маргаритис Схинас в отговор на журналистически въпрос за американските изявления за възможно въвеждане на санкции.
Изпълнителите на проекта
Компаниите - изпълнители на проекта, са "Газпром", германските Uniper и Wintershall, английско-холандската Royal Dutch Shell, френската Engie и австрийската OMV. Руската компания осигурява и половината от нужното финансиране за изграждането на тръбопровода.
Президентите на Турция и Русия ще се срещнат в Истанбул в началото на другата седмица, за да говорят за международни въпроси и да открият морския участък на газопровода "Турски поток", съобщи БТА. Броени дни остават до полагането на турска територия на съоръженията от направлението по суша на газопровода след завършването на работите по морския участък. Церемонията на 19 ноември, на която ще се отбележи този преход, ще се осъществи с видеоконферентна връзка. Според турски медии акцент в разговорите се очаква да бъде ситуацията в Сирия и в региона на Близкия изток. Доставката на руските ракети С-400 също се очаква да бъде предмет на срещата между Путин и Ердоган.
Газопроводът "Турски поток" се състои от две тръби, всяка от които с капацитет 15.75 млрд. куб.м газ годишно. По едната се предвижда да тече синьо гориво, което ще задоволява потреблението на турския пазар, а другата е предназначена за износ към европейските клиенти. И двете тръби би трябвало да влязат в експлоатация до края на 2019 г. При посещение на премиера Бойко Борисов в Москва в края на май България изрази желания втората тръба да минава през страната.
САЩ запазват опцията си да наложат санкции над "Северен поток 2". Това обяви посланикът на страната към Европейския съюз Гордън Съндланд в Брюксел. Администрацията на Доналд Тръмп е разтревожена от потенциалното руско влияние в Европа и НАТО при реализацията на проекта. От САЩ се надяват на опозиция в съюза срещу сделката, но също намекват, че имат редица инструменти, с които могат да подкопаят или изцяло да отменят енергийния проект, съобщава Reuters.
1 коментар
"Съндланд заяви, че САЩ искат да предотвратят сценария, в който съюзниците им остават без газ в средата на зимата поради един или друг спор с Русия. По този начин посланикът на САЩ припомни за зимата на 2008/2009 г., когато Русия спря доставките на газ за Европа по украинския тръбопровод."
Не разбирам каква е разликата. Ако Русия реши да спре доставките на газ, има ли значение дали те ще са минавали през Украйна, или по Северен поток?