Путин обяви края на първата част от подводното строителство на "Турски поток"
Остава неясна съдбата на втората тръба за нуждите на Югоизточна и Централна Европа


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Президентите Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган отбелязоха днес с церемония в Турция края на строителството на подводната част от първата тръба на газопровода "Турски поток". С нея би трябвало от края на 2019 г. да запоне снабдяване на турския пазар с до 15.75 млрд. куб.м годишно. Изграждането на приемащите съоръжения на сушата и връзката с подводния участък продължава.
В същото време остават множество неясноти около съдбата на втората тръба (първоначалният проект предвиждаше 4 тръби), полагана в момента в Черно море. Един от обсъжданите варианти е тя да бъде продължена през България, Сърбия и Унгария до централноевропейския хъб в "Баумгартен" в Австрия. По идея тя трябва да задоволява нужди на страни в Югоизточна Европа и да достигне до по-големи пазари като Италия.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
С нещо блудкаво ни обливат.
Руският газ заобикаля Украйна и САЩ се втурват да й бранят икономическите интереси. Пъщ през 2014 г. трима американски сенатори дойсоха в София да ни "посъветват" да откажем Южен поток. И ощетиха икономическите интереси не само на България, а и на Западните Балкани. Явно Украйна е по-интересна за Вашингтон.
Еднооката българска политика ще предпочете да ни препродава прескъп американски втечнен газ през Александруполис, вместо да стане транзитьор на турски руски газ за ЕС.
И все пак няма повод да роним едри сълзи по Южен поток. Стратегически проектът беше добър, но изпълнението му беше скъпо, приходите за държавата - ограничени, а Пеевски щеше да гушне неимоверно много пари. Турция няма този проблем.
Просто Южен поток не ни беше писан. Същото може да се каже и за Турски поток 2 при текущата политическа обстановка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.