Рисковите капиталисти не обичат да разкриват откъде идват парите им
Компаниите в Силициевата долина не желаят да обявяват инвеститорите си, особено ако са от страни като Саудитска Арабия


Пламена Кацарова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Повечето рискови капиталисти от Силициевата долина упорито избягват да инвестират в наркотици, оръжия, алкохол или порнография. Към този списък е много вероятно да се добави и пета забрана – за диктатурите, разказва Quartz. Силициевата долина е потопена в пари, идващи от държави като Русия, Китай или Саудитска Арабия. Олигарсите и корумпираните чиновници от тези режими, както и самите държави се стремят да инвестират милиарди долари, голяма част от които са неправомерно придобити чрез подкрепени от самата държава измами, убийства и потисничество.
През последните 10 години вратите на стартъпите и компаниите за рисков капитал бяха отворени за тези пари. Китайското правителство и държавни субекти подкрепят повече от 20 компании за рисков капитал от Силициевата долина. Руските олигарси са създали множество инвестиционни фондове. И все пак никой не е бил толкова добре приет от американската технологична индустрия колкото Саудитска Арабия. Саудитските инвеститори са участвали директно в инвестиционни кръгове на обща стойност най-малко 6.2 млрд. долара през последните пет години. Инвестицията от 45 млрд. долара (която ще бъде последвана от още една такава) в рисковите фондове на Softbank прави Саудитска Арабия най-големия инвеститор в американските стартиращи компании. Това дори не включва частните инвестиции, вероятно на стойност милиарди долари, от саудитското кралско семейство. Сред компаниите, в които са вложени саудитски пари, са Uber, Lyft, Magic Leap и Snap (виж таблицата).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Вече до надписа "Без ГМО", могат да лепнат един надпис "Без СА".
Странно е как убийството на краен ислямист (и журналист) предизвиква по-големи последици от убийството на хиляди невинни цивилни в Йемен.
Масмедия, може би?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.