След две силни години германската икономика започва да губи скорост. Това показват предварителните данни на Федералната статистическа служба (Destasis), според които през 2018 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на най-голямата икономика в Европа е нараснал само с 1.5% при 2.2% за предходните две години. Това е най-слабият ръст от 2013 г. насам.
Спадът на икономическия растеж на Германия не вещае нищо добро за еврозоната и Европейския съюз (ЕС). Българският бизнес също разчита на германската икономика, като страната е най-големият ни търговски партньор в ЕС.
От Destasis все още не са публикували информация за резултатите от четвъртото тримесечие, но икономиката вероятно е нараснала с около 0.2% по прогнози на Commerzbank. Това означава, че Германия е избегнала техническа рецесия след неочакваното свиване от 0.2% през третото тримесечие на 2018 г. Причините са по-слабата година са забавянето на глобалния растеж, обтегнатите търговски отношения със САЩ, както и по-малко продажби в автомобилния сектор заради нововъведените изисквания за по-ниски въглеродни емисии.
Инвестициите (бруто образуване на основен капитал) нарастват с 4.8% на годишна база. Там най-високо увеличение се наблюдава при машините и оборудването, както и в строителния сектор.
От службата отчитат, че почти всички сектори в производството са отчели ръст. По-високи стойности са отчетени в областта на информационните и комуникационните технологии – 3.7%, строителството – 3.6%, и транспорта, търговията, хотелиерската и ресторантьорска индустрия – 2.1%.
Негативно се е отразило слабото представяне в търговията. Тъй като вносът нараства с по-бързи темпове от износа, нетната търговия има лек отрицателен ефект върху общия растеж, коментират от Destasis. Износът расте с 2.4% на годишна база, но това е много по-ниско спрямо резултата от 2017 г. – 4.6%. При вносът също се наблюдава забавяне, макар и по-слабо – 3.4% при 4.8% за 2017 г.
Според Клаус Михелсен от Германския институт за икономически изследвания (DIW) особено ниският ръст на износа се дължи на слабото представяне на автомобилната индустрия, предизвикано от неуспеха на производителите да приложат новите изисквания за въглеродни емисии. "Добрите новини идват от вътрешния пазар, където пазарът на труда и ръстът на заплатите дават надежда", коментира Михалсен в анализ за института. Според него очакваните данъчни облекчения и други стимули ще доведат до ръст на потреблението и силен старт на 2019 г.
"Накратко казано, темпото се нормализира след период на бързо развитие", обяснява Михелсен.
Подобно са резултатите и в други европейски държави, което сигнализира за дългоочакваното забавяне в еврозоната. Данните за Германия потвърждават очакванията вътрешното търсене, а не износът да води ръста. За Германия, както и за еврозоната рисковете през 2019 г. идват от събития като Brexit, ескалиращите търговски войни и несигурното състояние на възникващите пазари, коментират анализатори.
Пазарите реагираха негативно на новината, като еврото падна 0.3% спрямо долара, достигайки 1.1431 за долар. Германският индекс DAX обаче остана на зелено, качвайки се с 0.3%.
След две силни години германската икономика започва да губи скорост. Това показват предварителните данни на Федералната статистическа служба (Destasis), според които през 2018 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на най-голямата икономика в Европа е нараснал само с 1.5% при 2.2% за предходните две години. Това е най-слабият ръст от 2013 г. насам.
Благодарим ви, че четете Капитал!
Още от Капитал




0 коментара