// К1: Средата / Свят
Давос: Меркел се обяви за защита на глобализацията и реформи в МВФ и Световната банка
Германският канцлер смята, че международните институции са "бавни с реформите" и ги призова да се адаптират
Меркел заяви, че световният ред е атакуван от популисти и националисти и че е "важно да се помни, че решенията, залегнали в основата на международните институции, са били направени преди 74 години, точно след Втората световна война". Германският канцлер отбеляза обаче, че международните институции са "бавни с реформите", и призова МВФ и Световната банка да се адаптират. "Ако една система не реагира достатъчно бързо, други ще създадат нови институции, които да хвърлят тежестта си", каза тя, като добави "институциите трябва да бъдат реформирани така, че балансът на силите да бъде реалистично представен".
"Всичките ми усилия са посветени на това да се справим с Brexit по възможно най-добрия начин", добави тя. Канцлерът спомена, че в ключови области като отбраната Германия е "абсолютно зависима" от партньорството си с Великобритания.
В речта си Меркел спомена още, че не желае "Германия да се отказва от въглищата", но смята, че изменението на климата е ключов проблем, а отговорността да бъде решен е в световните лидери. Затова и призова спирането на използването им.
Японски оптимизъм
Японският министър председател Шиндзо Абе наблегна в речта си върху значението на "цифровата икономика" и намекна за рисковете от търговската война между Китай и САЩ. Той също така иска да стимулира иновациите в областта на зелената енергия, по-специално водорода, в които Япония е лидер. "Япония е решена да запази и укрепи свободния, отворен и основан на правила международен ред", заяви японският премиер.
Абе акцентира и върху необходимостта от иновации за справяне с изменението на климата. Той каза, че Япония вече полага усилия за постигане на целите за опазване на околната среда до 2050 г.
Бъдещето на мобилността
На панела "Бъдещето на мобилността" главният изпълнителен директор на Boeing Денис Муиленбърг разкри, че компанията му развива свръхзвукова технология, която би могла да направи връзката по въздух между най-отдалечените един от друг градове на планетата два часа.
В същия панел главният изпълнителен директор на Uber Дара Косровшахи прогнозира, че "споделената мобилност" означава, че светът ще се нуждае само от 5% от наличните сега коли в рамките на по-малко от пет години, и заяви, че Uber работи с Boeing и Embraer в сферата на "въздушната мобилност". Косровшахи каза, че форумът в Давос е добър повод да се напомни, че "от технологиите не могат да се възползват само елитите" и че компанията за споделено пътуване "създава технологии за масово ползване".
Главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела коментира, че с развитието на технологиите има и "непредвидени последици" за неприкосновеността на личния живот, киберсигурността и етиката".
Рисковете
Основателят на Alibaba Джак Ма предположи, че новите технологии могат да доведат до нова световна война. Китайският милиардер заяви: "Историята показва, че технологичните иновации са основен фактор за глобалните конфликти." Това не е първият път, в който Ма прави подобни предупреждение – той направи подобен коментар и през 2017 г.
"Първата световна война се дължи на първата технологична революция. Втората технологична революция предизвика втората световна война. Третата технологична революция наближава", каза Ма. Подобни забележки е правил и друг лидер в технологичния сектор. Главният изпълнителен директор на Tesla Илън Мъск заяви миналата година, че конкуренцията между правителствата за лидерството в областта на изкуствения интелект най-вероятно ще е причината за нова световна война.
Въпреки възобновеното си предупреждение изпълнителният директор на Alibaba все още вярва в потенциала на технологията да прави добро. Той подчерта изменението на климата като област, където технологиите могат да бъдат използвани по начин, който да е от полза за обществото. Данните например биха могли да помогнат на експертите да използват изкопаемите горива "ефективно" и "интелигентно".
Още по темата
Срещата на Г-20 в Осака: климатът и протекционизмът са забранени теми
Извън общите снимки най-важния ефект от форума беше размразяването на преговорите САЩ - Китай
1 юли 2019Boeing представи първия си безпилотен изтребител, създаден в Австралия
Loyal Wingman ще може да се задържа по-дълго във въздушното пространство и да изминава по-големи разстояния
28 фев 2019Давос: Brexit без сделка е заплаха за глобалната сигурност
Според управителя на Bank of England Марк Карни компаниите не могат да се подготвят напълно за хаоса, който би възникнал при напускане без споразумение
24 яну 2019Давос: Четвъртата вълна глобализация трябва да е насочена към хората
Започналият икономически форум се провежда на фона на забавения икономически растеж, търговските войни и увеличаващата се неяснота около Brexit
22 яну 2019Давос: Търговската война, кибератаките и промените в климата са най-големите рискове за 2019 г.
Растящото политическо напрежение също ще оказва негативно влияние върху глобалната икономика
20 яну 2019Давос 2019: Какво да очакваме на Световния икономически форум
Няма да присъстват ключови личности като Тръмп и Макрон, а сред основните теми са глобализацията, дигиталната революция и промените в климата
16 яну 2019Руско трио, близко до Путин, не е желано на форума в Давос
Американски натиск е причината за отмяната на поканите към Олег Дерипаска, Виктор Векселберг и Андрей Костин
7 ное 2018
Това се очаква да стане в началото на януари, Вашингтон няма да налага нови мита, докато Пекин преговаря
14 дек 2019, 425 прочитания

Според премиера въглищните централи имат хоризонт от 15-25 г. и е най-добре да се заместят с газови мощности
13 дек 2019, 3138 прочитания
14 дек 2019, 6058 прочитания
13 дек 2019, 1413 прочитания
13 дек 2019, 1190 прочитания
14 дек 2019, 1032 прочитания
14 дек 2019, 702 прочитания
Председателят на парламента се обяви за временен президент, САЩ и големите държави в Южна Америка го признаха