Последни кафета, моля!

Ако приятелите и роднините ви имат лошия навик да повтарят, че е време да намалите кафето – в никакъв случай не ги слушайте! В не толкова далечното бъдеще може да се окаже, че това са били последните ви чаши (или поне такива на достъпна цена) от топлата енергизираща течност, която прави сутрините една идея по-безболезнено изживяване.
Около 60% от 124-те известни сорта кафе са на ръба на изчезването, сочи изследване на Кралската ботаническа градина към Министерството на екологията на Великобритания. Около 45 на сто от тях не са защитени по никакъв начин, тъй като семената им не се съхраняват в нито една банка за растителни култури.
В случая става дума най-вече за диворастящи видове. Заплахата обаче не подминава и сорта Coffea Arabica, който заедно с Coffea Robusta е най-масово използваният за индустриално отглеждане. Според изследователите диворастящата версия на Arabica също е вероятно да бъде засегната от промените в климата, които се очакват през следващите години. Учените от Кралската ботаническа градина се опасяват, че естествените насаждения от въпросния сорт най-вероятно ще намалеят с около 50% до 2088 г.
По принцип дивата Arabica се използва като източник на семена, особено от независимите фермери. Родина на този сорт е Етиопия, където той расте в джунглите на по-голяма надморска височина.
САЩ обмислят космическа противоракетна отбрана
Връстниците на студената война със сигурност си спомнят знаменитата програма "Звездни войни" на американския президент Роналд Рейгън, целяща да постигне стратегическо предимство на САЩ в Космоса. Няколко десетилетия по-късно Доналд Тръмп е на път да възроди тази идея, но във вариант, който отговаря на технологиите от XXI век.

Преди около седмица военното министерство на САЩ излезе с нов документ, озаглавен "Преглед на противоракетната отбрана". В него отново става дума за планирана милитаризация на близката околоземна орбита.
"Най-пацифистката" част от плана е свързана с изграждането на слой от сензори с космическо базиране, които да опасват цялата планета. Те ще засичат евентуалното изстрелване на балистична ракета от която и да било точка на Земята, като дават повече време за изчисляване на нейната траектория и евентуално прехващане. Прототипът на подобен сензор трябва да е готов в началото на 2020 г.
Обмисля се обаче и извеждане в орбита на високоскоростни проектили или дори лазерни системи, с които вражеските ракети да бъдат унищожавани още в Космоса. Американските военни все пак предвиждат шестмесечна тестова фаза, преди да решат дали изобщо да инвестират ресурси в разработката на подобни технологии. Като алтернативни варианти се разглеждат изстрелването на ракети-прехващачи от стелт самолети F-35 или използването на дронове, оборудвани с лазерно оръжие.
Uber разработва мотопеди с автопилот
Услугите за наемане на електрически велосипеди и скутери вече са факт в много точки на света. Твърде често обаче двуколесните превозни средства не биват връщани в близост до зарядните станции. Това се оказва проблем както за потребителите, така и за компаниите, които се опитват да развиват този млад бизнес. Фирмите са принудени да наемат армии от подизпълнители, които да презареждат и прибират техните мотопеди.

Технологичният гигант в сферата на споделеното пътуване Uber обаче замисля елегантно решение на този проблем. И то е... самоуправляващи се електрически скутери, които се връщат в изходната точка без човешка намеса. Работата по подобна технология най-вероятно е в много ранна фаза, а информацията по темата за момента е доста оскъдна. Наличието на подобен проект бе оповестено от Крис Андерсън, изпълнителен директор на компанията 3D Robotics и бивш главен редактор на най-реномираното технологично издание Wired.
Ако обаче съдим по скоростта, с която регулаторните органи допускат самоуправляващите се коли до пътната мрежа, най-вероятно сме доста далеч от времето, когато използването на скутери и електрическите велосипеди с автопилот ще бъде официално разрешено.
Последни кафета, моля!

0 коментара