Ефектът за България
Япония е 18-ият по големина търговски партньор за България извън ЕС. Българският износ за Япония е на стойност 40 млн. евро, а вносът от азиатската страна се равнява на 105 млн. евро. Общо 257 български компании изнасят за Япония.САЩ и Китай продължават да не могат да разрешат търговските си различия, но Европейският съюз (ЕС) и Япония вече започват да се възползват от най-голямата търговска сделка. На 1 февруари влязоха в сила две важни споразумения между ЕС и Япония - за икономическо и за стратегическо партньорство.
Най-голямата сделка на ЕК
Търговското споразумение на практика премахва почти всички мита между икономиките, които осигуряват близо 30% от световния брутен вътрешен продукт, пише Reuters. В Токио въздействието ще бъде незабавно - цената на френските и италианските вина ще падне с 10% или повече, отбелязва агенцията.
Икономическото споразумение е най-мащабната търговска сделка, сключвана досега от ЕС от гледна точка на размер на пазара, и ще създаде най-голямата зона за свободна търговия в света, обхващаща 635 млн. души. Преговорите продължиха няколко години и приключиха през 2017 г. Сделката, наречена "автомобили за сирене", защото дава възможност за бизнес на японските производители на автомобили и земеделските производители от ЕС, ще доведе до спестяване на около 1 млрд. евро мито годишно на европейските износители. Освен премахването на митата и регулаторните бариери пред търговията ще бъдат отворени и възможности за участие в обществени поръчки.
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер определи сделката като "послание към света за бъдещето на откритата и справедлива търговия".
И двете страни отбелязват взаимните ползи. Според Брюксел споразумението ще добави 33 млрд. евро към БВП на ЕС до 2035 г., а японското правителство оценява потенциалния ефект на 5.2 трлн. йени (48 млрд. долара), или около 1% от БВП.
Търговските отстъпки
Икономическото споразумение между ЕС и Япония премахва митата за 97% от стоките, внасяни от ЕС, и за 99% от стоките, внасяни от Япония. След преходен период ЕС ще отмени митата върху японските автомобили, камиони и битова електроника.
Японският износ за ЕС се състои преди всичко от машинни части, превозни средства, оптични и медицински инструменти, както и химикали. Износът на ЕС за Япония е доминиран от превозни средства, машинни части, оптични и медицински инструменти, както и фармацевтични продукти.
Споразумението ще отвори японския пазар за 127 млн. потребители на селскостопански продукти от ЕС и ще увеличи възможностите за износ на ЕС в много други сектори, например финансовите услуги. Тъй като Япония ще премахне митата за 84% от селскостопанските и рибните продукти, европейците ще печелят повече от износ на стоки като сирена, свинско месо и вина.
Основният интерес на Япония в търговската сделка с Европа беше да увеличи износа си в областта на автомобилната индустрия. ЕС досега налагаше 10% мита за японските коли. След като споразумението започне да се прилага изцяло, годишният търговски обмен между ЕС и Япония би могъл да нарасне с близо 36 млрд. евро.
- Япония премахва митата за много сирена, като например гауда и чедър (които сега се облагат с 29.8%), както и върху износа на вино (в момента средно 15%).
- Токио ще даде възможност на ЕС значително да увеличи износа си на говеждо месо за Япония, а за свинското месо ще бъде въведена безмитна търговия за преработеното месо и почти безмитна - за прясното месо.
- Япония ще гарантира закрилата в страната на над 200 висококачествени европейски селскостопански продукта, носители на т.нар. географски означения, и също така ще осигури закрилата на избрани японски географски означения в ЕС.
- Споразумението урежда специфични чувствителни за ЕС въпроси, например в автомобилния сектор, като въвежда преходни периоди с продължителност до седем години до премахването на митата.
- Отваря пазарите за услуги, особено за финансови услуги, електронна търговия, телекомуникации и транспорт.
- Осигурява на дружествата от ЕС достъп до големите пазари на обществени поръчки в 54 големи града в Япония и премахва пречките пред обществените поръчки в железопътния сектор.
Ефектът за България
Япония е 18-ият по големина търговски партньор за България извън ЕС. Българският износ за Япония е на стойност 40 млн. евро, а вносът от азиатската страна се равнява на 105 млн. евро. Общо 257 български компании изнасят за Япония.САЩ и Китай продължават да не могат да разрешат търговските си различия, но Европейският съюз (ЕС) и Япония вече започват да се възползват от най-голямата търговска сделка. На 1 февруари влязоха в сила две важни споразумения между ЕС и Япония - за икономическо и за стратегическо партньорство.
3 коментара
Това е хубаво и дано наши бизнесмени да се възползват максимално.
А как стоят нещата с руско-японското сближение?
Посещения, пазарлъци, приказки по медиите...
Руските гранични служители задържаха кораб с японски моряци, извършващи лов на раци в изключителната икономическа зона на Русия в Японско море, съобщи на 2-и февруари теле-радиокомпания NHK.
Корабът напуснал пристанището на Сакаи в префектура Тотори миналата събота, 26-и януари.
Според префектура Шимани, в която се намира седалището на риболовната компания, на борда са били десет души. Руските власти потвърдиха ареста.
Понастоящем корабът е закотвен в пристанище Находка на Далечния изток.
Ех, братя японци, какви Курили, какви пет лева... И половин кош с раци са добре дошли на московитите като повод за конфронтация !
Тръмп с неговите икономически войни помогна сделката между ЕС и Япония да стане по-бързо.