Франция и Германия наложиха строежа на "Северен поток 2"
София подкрепи изграждането на спорния руски газопровод с надеждата, че това няма да промени плановете на "Газпром" за нова газова тръба през България


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
С френски завой в последния момент предложението на Европейската комисия (EK) да регулира газопровода "Северен поток 2" беше отхвърлено. Ако то беше прието, строежът на новия газопровод едва ли щеше да бъде прекратен, но щеше да създаде много главоболия на "Газпром".
Първоначално мнозинството страни бяха "за" искането на ЕК, като Германия се опитваше да организира достатъчно голямо блокиращо малцинство, включително с подкрепата на България, така че да попречи на Брюксел да се меси в изграждането на газопровода (коригирано). В сряда, т.е. два дни преди посланиците на страните членки в Брюксел да разгледат законодателните предложения, Франция изглеждаше, че застава срещу Германия. Това дори доведе до спекулации за дипломатически скандал между двете страни. Ден по-късно обаче Париж и Берлин постигнаха компромис и в петък мнозинството от страните - членки в ЕС се обединиха около него, въпреки че помирителният текст на практика обезсмисля предложенията на ЕК. Единствената страна, която остана против беше България, тъй като явно кабинета на Бойко Борисов прави всичко възможно през страната да мине нов газов проект с руски газ. (допълнено).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Напротив, нашите некадърници требва да са твърдо против Северен поток 2 и да се надяват да се провали. Това ще им даде сериозни козове да договорят много по-високи такси за пренос на газ от Турски поток през страната ни. Засега да замразят всичко по последния и да се ослушват. Идеалният вариант е спиране на Северен и възстановяване на Южен директно до българския бряг.
Колкото до азерската газ, защо ще я внасяме през Гърция, а не директно от Турция, що за глупост? България може да пренася азерска газ от Турция към Украйна.
През двадесети век Колелото на Съдбата прегази Германия заради нейната прусашка арогантност. Сега изпъква друго отблъскващо качество. Необузданата алчност на индустриалци, акционери и политици няма как да не докара бедствие. Когато се обърне колата, пътища много: високоотговорни фактори, дегизирани с маската на държавническа загриженост, ще дават пространни интервюта. Пост фактум ще хвърчат оставки. Много стопански субекти ще се отърват с лека уплаха. За някои развръзката ще има есхатологичен характер. И циклонът на продължителна, тежка рецесия ще отнесе като балон с райски газ сладникавия рефрен ,,Ах, тази чудесна смес от растеж и социално благополучие...”.
Плочките на доминото са подредени в редица. Някъде ,,черен лебед” разперва антрацитени крила. За да бъдат посрещнати във всеоръжие предизвикателствата на времето, възниква необходимостта от три универсални мерки.
Преосмисляне. Пренасочване. Нов подход.
https://practic-sofia.blogspot.com/
До коментар [#2] от "Practic":
Германия иска сигурност на доставките, както и адекватни такси за пренос. Украйна не е сигурен играч досега вдигаше таксите и то много, едва от тази година ги намали, точно заради Северен Поток 2.
Нали сте привърженици на конкуренцията и диверсификацията - ами хубаво е да има конкуренция и на тръбите.. отделно е хубаво да има и конкуренция и на доставчиците, но и едното е добър вариант.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.