Финландският експеримент с безусловния базов доход не е довел до ръст на заетостта
Поддръжниците на идеята твърдяха, че базовият доход би повишил мобилността на пазара на труда, тъй като хората ще разполагат с доход между напускането на старата и започването на новата работа


Пламена Кацарова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Финландският експеримент за предоставянето на безусловен базов доход не е помогнал за повишаване на заетостта, съобщава Reuters, позовавайки се на предварителните резултати от доклада за проекта. Той предлагаше подкрепа за хората, които не могат да работят или са избрали да не го правят, като същевременно стремежът бе те да бъдат насърчени да приемат нископлатена или временна работа, без да се страхуват, че ще изгубят социалната си помощ.
Основният извод от опита е, че експериментът не е успял да накара безработните да си намерят работа, за да подобрят финансово и социалното си положение. Авторите на доклада казват, че получателите на безусловния базов доход са имали усещането, че се чувстват по-добре спрямо хората в контролната група, което е разчитала на социални помощи. Но липсва и видима промяна в подобряването на заетостта при първата група.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Излизането на книгата "Утопия" на Томас Мор (1615), в която авторът остро критикува съвременното общество и предлага въвеждането на безусловен базов доход, бележи края на феодалната епоха и необходимостта от цивилизационна промяна. Изглежда, че днешното внимание към тази тема в целия свят означава, че хората вече не ги устройва 8-часовия работен ден, постоянната нужда да работят, за да оцелеят, и нарастващото неравенство. Тенденцията се задълбочава от страха на населението пред масовата роботизация, което само по себе си може да се превърне в сериозен дестабилизиращ фактор. В съвременния свят се появиха много интересни и жизненоважни неща, за които просто нямаме достатъчно време. Базовият доход сега изглежда невероятен, но преди 150 години пенсията и минималната заплата са изглеждали още по-невероятни. Сега е трудно да си представим живота без тях.
Когато бях малко момче, електричеството с бензина движеха света, но хората използваха и по-първични сили. Високи водни кули и грамадни въртеливи кранове зареждаха парните локомотиви по време на престой. Не продаваха цигари с филтър и кока-кола. Прожектираха изключително черно-бели филми. Леките автомобили се брояха на пръсти. В невъзможен диапазон варираше широчината на крачолите и вратовръзките. Дълбочината на деколтетата също. Но дори маниак с прекалено развинтено въображение не беше в състояние да визуализира минижуп, па макар и средна хубост. Както и петричката врачка - да предвиди въвеждането на петдневна работна седмица.
Никога да не казваме „никога”!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.