Проф. Тимъти Гартън Аш: По-хубаво е да пътуваш към Запада, отколкото да пристигнеш
Историкът и преподавател по европейски изследвания в Oxford University пред "Капитал"


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Проф. Тимъти Гартън Аш е историк, писател, преподавател по европейски изследвания в Oxford University. Следвал в Западна и Източна Германия, наблюдавал отблизо промените в Полша, Чехословакия и Унгария, той е сред малцината, познаващи отблизо случващото се не само в западната, но и в източната част на Европа.
Носител е на наградите "Джордж Оруел", "Съмърсет Моъм", Европейската награда за есеистика, "Международна награда Карл Велики" за заслуги за европейското единство, удостоен с ордени за заслуги от Чешката република, Германия и Полша. Проф. Аш изнесе в София лекция на тема "Наивни ли бяхме? Размисли върху надеждите ни през 89-та тридесет години по-късно". Тя е част от поредицата Мемориални лекции ДЖУ на Центъра за либерални стратегии.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Наистина добро познаване на това, което става в Европа и особено в Източна Европа. Не е бил в България, но това, което е наблюдавал в Източна Германия, Полша, Чехословакия и Унгария - приватизацията от страна на комунистическата номенклатура, шуробаджанащината - се отнася и до нас. Всички страни от бившия комунистически блок като че ли имат едни и същи проблеми и това е тъжно.
"Всеки, който е готов да спазва конституцията, да живее според законите, да говори езика, да допринася към обществото, независимо от религиозната и етническата си принадлежност, е французин, британец, българин или поляк."
А какво правим с етносите, които живеят компактно и използват това за да не говорят езика, не спазват законите, даже да се прикриват един друг? Либералния национализъм не дава решения за това. Тези теми са забранени, защото в либералното общество най-важна е цензурата на "езика на омразата". Последното всъщност е всичко, което на либералните лидери не им изнася да се говори.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.