Берлин може да направи референдум за национализация на 200 хил. жилища
Жителите на града настояват за разрешаване на проблема с високите цени на имотите


Анина Сантова

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В по-големите градове навсякъде по света тенденцията е на покачване на цените на жилищата. През 2017 г. те са скочили с 20.5% в Берлин, с 16% във Ванкувър и с 14.8% в Хонконг. След като наемите продължават да се вдигат, граждански активисти в Берлин предлагат вариант за национализация на бивши общински жилища. Подобно предложение може да звучи странно за живеещите в Лондон например, но истината е, че 54.9% от гражданите на германската столица смятат, че то е оправдано. И вместо да чакат правителството да предприеме действия, гражданите са взели нещата в свои ръце, разказва The Conversation.
За да се справи с високите цени и наеми на жилища, миналата година канцлерът Ангела Меркел обеща, че правителството ще вложи над 6 млрд. евро в изграждането на нови къщи и апартаменти. Поставената цел беше през следващите 4 години да бъдат построени 1.5 млн. жилища.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
От зората на човечеството капитала изкупува ресурси, които да отдава под наем, лизинг, рента... Няма по-сладък бизнес - само събираш пари и от време на време евентуално ремонтираш (с парите от застраховка).
Когато става въпрос за жилищата на хората, очевидно става въпрос за злоупотреба с икономическа власт, при положение че хората в крайна сметка трябва да живеят някъде (а на фирмите им стига един офис).
По-важното в случая е как да се предотврати печалбарството в този бизнес. Национализацията на парче, еднократно - не е решение. На Запад отдавна са на принципа да наемат, вместо да купуват недвижимо имущество за лични цели. Икономически това е по-ефективно, но се получават споменатите изкривявания. Темата е истиски сложна и се нуждае от повече внимание.
Хамбург задейства същата формула преди няколко години - частното ЕРП след референдум беше муниципализирано и мрежата се върна в собственост на града
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.