Американски прокурори са започнали криминално разследване на сделките между Facebook и други големи технологични компании за споделяне на данни на потребители на социалната платформа. Това съобщи вестник New York Times, позовавайки се на свои източници.
Като част от разследването съдебното жури в Ню Йорк е поискало информация от поне два големи производителя на смартфони и други устройства, които са имали сделки с компанията, пише NYT.
Нов проблем
Според NYT повече от 150 компании, сред които Amazon, Apple, Netflix, Microsoft и Sony, имат сключени сделки с Facebook за придобиване на информация за потребителите на платформата. Още миналата година изданието разобличи въпросните споразумения, по силата на които компаниите са получили достъп до лична информация като списъка с приятели, връзки за контакт и други, понякога без изричното съгласие на самите потребители.
По информация на NYT през последните две години Facebook поетапно е прекратила повечето от сключените над 150 сделки. Споразуменията с Amazon и Apple обаче са били в сила и миналата година. "Работим заедно с разследващите и приемаме тези проверки сериозно. "Дадохме публични показания, отговорихме на въпроси и се заклехме, че ще продължим да правим точно това", коментира новите разкрития говорител на компанията.
Това е поредният тежък удар срещу компанията след скандала с Cambridge Analytica, при който се разкри, че фирмата за политически анализи е достигнала до личната информация на 87 млн. Facebook потребители чрез външно приложение. Тогава стана ясно още, че Facebook е била информирана, че приложението в центъра на масовото изтичане данни е можело да продава събраните потребителски данни, въпреки че това е в нарушение на правилата на компанията. В резултат на това разследвания започнаха Федералната търговска комисия, Министерството на правосъдието и Комисията по ценните книжа и борсите. Facebook също беше съден и от прокуратурата във Вашингтон в края на декември м.г.
За да тушира огромните имиджови и политическите проблеми след случая с Cambridge Analytica, преди близо седмица основателят и изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг представи в свой пост в социалната мрежа плана си за бъдещето на платформата. Според него основният фокус ще е върху поверителността на платформите и приложенията за лични разговори. Зукърбърг обърна внимание на няколко конкретни насоки – лични разговори, криптирани съобщения, давност на написаното в чатове, безопасност на услугите, повече свързаност между различните приложения на Facebook и сигурност при съхранението на данните.
Временен срив при Facebook, Instagram и WhatsApp
Вчера беше засечен срив в услугите на Facebook, включително двете приложения за съобщения – Messenger и WhatsApp, както и Instagram. Това е най-големият срив от 2008 г. насам, но тогава Facebook имаше 150 млн. потребители спрямо сегашните над 2.3 млрд., пише BBC. Сривът е започнал около 16:00 GMT, като в момента повечето от услугите са възстановени. От компанията все още не са публикували обяснение.Американски прокурори са започнали криминално разследване на сделките между Facebook и други големи технологични компании за споделяне на данни на потребители на социалната платформа. Това съобщи вестник New York Times, позовавайки се на свои източници.
Като част от разследването съдебното жури в Ню Йорк е поискало информация от поне два големи производителя на смартфони и други устройства, които са имали сделки с компанията, пише NYT.
1 коментар
ФБ си отива.. Ще остане още 10-12 години за радост на по-старото поколение, но като цяло растежът вече не е същият, а и политиката на манипулация на мнението не е по вкуса на повечето умни хора.