Специалният разследващ потенциалната връзка между кампанията на Доналд Тръмп и Русия по време на изборите през 2016 г. Робърт Мюлър официално предаде доклада си на главния прокурор Уилям Бар, като така на практика сложи край на разследването си, продължило 22 месеца.
То започна след уволнението на бившия директор на ФБР Джеймс Коми от страна на Тръмп и целта му бе да разгледа дали кампанията на президента е имала връзка с Русия, както и дали президентът се е опитал да попречи на разследването.
По време на разследването си Мюлър препоръча обвинения срещу 34 души, сред които и руски граждани и бивши близки лица до Тръмп - като водещия част от кампанията му Пол Манафорт и личния му адвокат Майкъл Коен. И двамата ще лежат в затвора, но по обвинения, които не са директно свързани с връзка между президента и Русия. Мюлър приключи разследването си без финални обвинения срещу близки хора до Тръмп, каквито бяха надеждите на представители на Демократическата партия.
За момента не е ясно какво пише в доклада, като се очаква до часове главният прокурор Уилям Бар да пусне в публичното пространство кратко резюме. Тръмп не е коментирал края на разследването, след като от началото до края му го оприличаваше на "лов на вещици". Поддръжниците на президента обаче приемат липсата на допълнителни обвинения като победа и доказателство, че връзка между Тръмп и Русия няма.
"Ако това наистина е краят на разследването и няма директни обвинения към хора за връзка с Русия, то остава въпросът дали това наистина не беше лов на вещици", коментира пред телевизия Fox Стив Скализе, вторият най-високопоставен конгресмен републиканец.
Това не е краят
Мюлър води разследването си от средата на 2017 г., след като Тръмп уволни тогавашния директор на ФБР Джеймс Коми. Самият той обаче не изпълнява ролята на прокурор и може само да препоръчва наказателни производства, както направи на няколко пъти. Критиките към него са, че досега обвиненията към хора, близки до Тръмп, не са директно свързани с потенциалната руска намеса. Пол Манафорт например бе осъден за данъчни измами години преди изборите през 2016 г.
Най-вероятно докладът на Мюлър ще бъде по-скоро "академичен" и ще бъде последван от нови разследвания около Тръмп. Основна причина за това е властта на демократите в Камарата на представителите, където те са единодушни, че разследванията трябва да продължат и вече откриха няколко комисии, които да разгледат финансите на президента.
Възможно е назначаване и на други правителствени разследващи, които да са естествено продължение на работата на Мюлър, но с по-конкретна насока. Републиканската партия и самият Тръмп са силно критични към подобно развитие и повечето конгресмени и сенатори са на мнение, че това би довело до безкрайни разследвания при липса на доказателства за престъпление.
Краят на разследването може да разреши най-големият имиджов проблем за Тръмп от началото на мандата му. Ако Мюлър няма доказателства за директна връзка между Русия и кампанията на президента, както и доказателства Тръмп да се е опитвал да попречи на разследването, държавният глава със сигурност ще използва това като собствено доказателство, че е бил жертва на "лов на вещици".
Самият Тръмп не бе интервюиран по време на разследването, но отговори писмено на някои въпроси на Мюлър. Сред хората, които бяха интервюирани - както от специалния разследващ, така и от различни комисии в Конгреса, бяха синовете на президента Доналд-младши и Ерик, Джаред Кушнър, бившия шеф на ФБР Джеймс Коми и още стотици имена, сред които и руски граждани.
Мюлър започна и приключи разследването си насред радио тишина, като специалният разследващ никога не коментира лично работата си, не се появяваше пред медии и използваше само кратки изявления от името на офиса си.
Докладът на бял свят
Новият въпрос е каква част от доклада ще бъде публикуван. Уилям Бар коментира публично, че ще направи всичко възможно да публикува колкото се може повече от него, но на първо време към конгресмените и сенаторите ще бъдат пуснати кратки резюмета, в които да бъдат начертани основните открития на Мюлър.
И двете партии - Републиканската и Демократическата, гласуваха напълно единодушно, че искат да бъде публикуван целия доклад без редакции. Демократите се надяват, че в него ще открият доказателства, че разследванията трябва да продължат, а републиканците - че в него няма открития, уличаващи Тръмп или кампанията му в конкретни престъпления.
Лидерът на Камарата на представителите, демократката Нанси Пелоси, коментира, че само резюме "няма да бъде достатъчно". Пелоси е един от демократите, които са против импийчмънт на Тръмп и смята, че той трябва да бъде премахнат от поста си чрез гласуване на президентските избори през 2020 г.
Бизнесите на Тръмп, фондацията му за благотворителност и екипът му по преминаване към президентството продължават да се разследват като отделни случаи, несвързани с пробата на Мюлър, заяви републиканският сенатор Крис Куунс.
Специалният разследващ потенциалната връзка между кампанията на Доналд Тръмп и Русия по време на изборите през 2016 г. Робърт Мюлър официално предаде доклада си на главния прокурор Уилям Бар, като така на практика сложи край на разследването си, продължило 22 месеца.
То започна след уволнението на бившия директор на ФБР Джеймс Коми от страна на Тръмп и целта му бе да разгледа дали кампанията на президента е имала връзка с Русия, както и дали президентът се е опитал да попречи на разследването.
1 коментар
а бе, неуки американци,питайте Иван Костов,той ще ви светне...