EK иска нови екоданъци
Брюксел подновява предложението си за хармонизиран общоевропейски данък върху CO2
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- Данъците върху емисиите на въглероден двуокис се прилагат в няколко страни членки
- ЕК вече предложи средствата от продажба на права за емисии на CО2 да влизат в европейския бюджет. Годишно България получава около 500 млн. лв. приходи от продажбата на права
Въвеждането на нови хармонизирани екологични данъци и повече "демократична отчетност" в договора за Евроатом са двете основни идеи в новата стратегия на Европейската комисия за "По-ефикасно и демократично взимане на решения в енергийната и климатичната политика на ЕС".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Демек, европейците да плащат абсолютно заради другите замърсители на планетата.
Пак едни пари ще бъдат прибрани без никакъв реален ефект по отношение целта на занятието.
Тия почват да дразнят извънредно много.
Не виждам какви планове могат да си правят, при положение че ЕК приключва след няколко седмици.
Преминаването на вноските за CO2 към бюджета на ЕС ще нанесе непоправими щети и ще налее много бензин в огъня на анти-ЕС сантиментите. Изведнъж с пълно основание ще звучат опорките как ТЕЦ-овете фалират заради ЕС. В момента квотите могат да внасят финансови проблеми в ТЕЦ-овете, но парите се връщат в кръговрата на нашата енергетика през БЕХ, който спонсорира ТЕЦ-овете скрито и тихо. Ако парите отидат в ЕС, ТЕЦ-овете се занимават, а хибридните войници няма да пропуснат да насочат гнева на народа към ЕС - до голяма степен с право. Без ТЕЦ-ове в близко бъдеще България я чака режим на тока и/или внос на енергия.
И последно, внасяне на квотите в бюджета на ЕС ще доведе до дискриминация на държавите, които до този момент по исторически или други причини зависят от въглища (България и Полша).
До коментар [#1] от "ZEN":
По-лошо. Европейците ще плащат по твоята логика, а парите ще отиват за земеделски субсидии или градинки в Къртово Кунаре, например. Никаква полза няма да има за екологичните производства без основаването на фонд, който да ги разходва по предназначение. Това няма да стане ако целта е да се "пълнят дупки".
Слава Богу, това е план на отиващата си ЕК, т.е. е малко вероятно да оцелее.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.