ЕС - Китай: Краят на наивността
Европа най-после осъзнава, че Китай не е просто икономически партньор, а стратегически действаща и авторитарна суперсила


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
- В ЕС вече се оформя нагласата, че конкуренцията с азиатския гигант изисква пренастройване на политиките
- Притеснението е, че събуждането на ЕС идва късно и Китай вече е успял да се сдобие с лостове за влияние в редица европейски столици.
- Докато продължава да е разединен, ЕС е застрашен да се превърне в игрално поле за съперничеството между САЩ и Китай.
Дълго време ЕС гледаше на Китай като на новата Япония, само че с някои проблеми с човешките права. Сега Европа най-после осъзнава, че има насреща си не просто икономически партньор, а стратегически действаща и авторитарна суперсила.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Китай си играе с ЕС като котка с мишка: подскача грациозно около гризача и току го перва с лапа. Играта продължава, докато на котката й омръзне и тогава мишката се изпружва омекнала... А пък в началото на "преговорите" тя се е чувствала равна на котката и дори й е предлагала да се откаже от господстващото си положение и да пипне тук-там правилата на СТО...
Един пример, защото в Wall Street Journal явно са били наблегнали на общите приказки:
Производството на слънчеви панели. В бума на технологията в началото през 2001 г в топ 10 европейските компании са 5, а през 2018 г. вече няма нито една: 8 са китайски, една канадска и една южнокорейска.
Не е изяснено и къде е драмата при покупката на Kuka от китайския гигант Midea. Ами драмата е в това, че новият собственик на мига прекратява отношенията с дотогавашните европейски доставчици на германската компания и се насочва към китайски производители. Нужно им е било единствено германското know-how...
На ЕС крещящо му липсва субектност. Този ЕС представлява торба държави, а не реален политически съюз. Макрон ще убеди ли в нещо Салвини или Орбан? Меркел ще поиска от Ципрас да национализира пристанището на Пирея ли?
И няма как да бъде друго, след като 70 г Стара Европа, а от 30 г. и Нова са делегирали защитата си, а с нея и цялата си субектност на САЩ. И ако САЩ успяха да надвият СССР в студената война, днес нямат нито капацитетът, нито намерение да се сражават икономически с Китай заради Европа. Дори май ЕС ще трябва да воюва на два фронта: и с Китай, и със САЩ. Доста мрачна перспектива. Все някоя от империите ще й стъпи на шията. Според мен вечната...
Европа стъпка по стъпка ще бъде превзета от Китай по същия успешен модел, по който си напазарува Африка, Азия и Латинска - с държавно гарантирани инвестиции в стратегическа инфраструктира: пристанища, летища, ВЕЦ, полезни изкопаеми, нефтодобив. Какво се случва, когато африканските племенни вождове в битността им на президенти на държави закъсат с изплащането на лесно отпусканите при много изгодни условия китайски кредитите? Много просто - задълженията им се нулират, а китайската държава придобива активите, с които са били гарантирани.
ЕС няма защитни механизми срещу китайския глобализъм. Напротив - улеснява го чисто технологично с изнесените си там модерни производства и от класическа алчност за печалби му предоставя иновативните си постижения.
Ако това се беше случило преди 20 г, щях да започна да уча китайски.
До коментар [#] от "
D-r D
":
6+! Както винаги!
До коментар [#] от "
D-r D
":
6+! Както винаги!
До коментар [#] от "
D-r D
":
6+! Както винаги!
До коментар [#] от "
D-r D
":
6+! Както винаги!
До коментар [#] от "
D-r D
":
6+! Както винаги!
До коментар [#] от "
D-r D
":
6+! Както винаги!
До коментар [#] от "
D-r D
":
6+! Както винаги!
До коментар [#] от "
D-r D
":
6+! Както винаги!
Ха! Махнете излишното!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.