Тръмп изпълни заплахата си и повиши митата срещу Китай
Митата върху китайски внос стойност 200 млрд. долара бяха повишени до 25%, но преговорите продължават


Деян Димитров

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Американският президент Доналд Тръмп изпълни заканата си и увеличи митата върху китайски стоки на обща стойност от 200 млрд. долара от 10% на 25%. Мярката, която се възприемаше като натиск над Китай и стимул за постигане на търговско споразумение, беше задействана от Тръмп, след като преговорите през тази седмица между двете страни не доведоха до резултат. Увеличението в митата няма да засегне стоки, които в момента са в процес на доставка, за да се даде време за адаптация на американската икономика. Въпреки това, водещи фигури и организации в американския бизнес са силно против мярката. Ответният отговор на Пекин още се очаква.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Удри бай Тръмпе, тия китайци не са наште!
"Не е ясно защо китайците... са решили да се откажат от предишните си позиции", пее Капитал в хора на американските mainstream медии.
Ако се порови човек, става много ясно защо Пекин корегира изпратения му вече съгласуван текст. Просто трябва да се чете.
Ако се върнем назад в исторята на преговорите, причините за неразбирателството ще станат много видими. Всъщност Вашингтон още в началото предявява на Пекин ултиматум от пет пункта:
- да намали митническите си тарифи до равнището на американските;
- да премахне ограниченията пред американските инвестиции;
- да прекрати кибератаките към САЩ;
- да пази американската интелектуална собственост;
- да премахне държавните субсидии в сферата на високите технологии.
От тях съществените са тясно взаимосвързаните втори и пети пункт. Това е директно нареждане за изкупуване от американски инвеститори на китайския високотехнологичен сектор.
Китай отказва да го направи и на мига през май м.г. последва въвеждане на мита за китайските стоки. Пекин тогава само маркира отговор, като местен съд набързо удовлетвори протакан от година иск на позициониран в Китай клон на американска технологична компания срещу Apple за нарушения на авторски права в смартфоните от последните модели. Още на следващия ден на база решението на съда продажбата на изделията на Apple в Китай бе забранена...
Сега се разтръби, че Китай „изненадващо“ е внесъл куп поправки във вече договорения текст. Истината е друга. Китай получава в парафирания при предишния кръг консултации документ Д О Б А В Е Н И (!) еднолично от американската страна двата отхвърлени 2-ри и 5-ти пункт от миналогодишния ултиматум като вече приети от Китай!!!
Повече от ясно е, че Пекин ще отхвърли документа и така ще могат да му се предяви обвинение, че се лигави и преправя вече договореното. Ясната цел е да се провалят преговорите уж по вина на Китай и се оправдае търсената от САЩ конфронтация.
Подобна провокация се случи и на преговорите на Тръмп със Си на Г 20 в Буенос Айрес през лятото на м.г., когато в същия ден по искане на САЩ във Ванкувър беше арестувана вицепрезидентът на Huawei Мън.
По навик САЩ разчитат да смачкат партньора си в преговорите дотогава, докато не омекне и не подпише „историческото съглашение“. Както навремето стана с Горбачовия СССР.
Опитаха да наложат капитулация и на Ким Чен Ун в Ханой, но за чест на корееца той стана и си тръгна, което не само беше унижение за Трумп, но му донесе и вътрешнополитически проблеми.
Между другото, тези дни Ким изстреля към Япония няколко балистични ракети. В глобалната политика няма изолирани теми и тези ракети може да са С.Корейски военно-политически придатък към китайския санкционно-икономически демарш.
Англосаксонската обикната олониална технология «разделяй и владей» вече дава обратен резултат и все повече сближава Пекин, Москва, Пхенян, Техеран, Анкара, Ню Делхи, Хавана, Каракас...
Важното е никой в колектива да не мига пред заплахите на истерясалия бивш хегемон.
Пропуснах да пейстна китайската версия от Женмин жибао. Спокойно, имат и англоезична версия: ml
http://en.people.cn/n3/2019/0510/c90000-9576958.ht
Въвеждането на нови мита в САЩ е опит президентът Тръмп да предпази САЩ от лошото влияние от грешния начин за работа на Федералната резервна система.
С приходът от митата президентът Тръмп не може да постигне устойчив успех, защото щетите в САЩ от грешния начин за работа на Федералната резервна система са много повече.
Устойчивият просперитет на САЩ е възможен с правилен начин за работа на Федералната резервна система.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход