Тръмп и Иран: Възможна ли е ескалация към война
Сблъсъкът между Вашингтон и Техеран не е неизбежен, но стратегията за максимален натиск на Тръмп значително покачва рисковете
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ако нещо не може да се отрече на американския президент Доналд Тръмп, то е, че във външната си политика той е напълно последователен и не само изпълнява всичките си предизборни обещания, но и действа по еднотипен начин. От ЕС през Китай до Северна Корея тактиката на Търмп е една и съща - упражнява максимален натиск, докато същевременно демонстрира, че остава отворен за преговори, но по неговите условия. Настоящата ескалация с Иран не прави изключение от този хазартен подход. Рискът е, че една непремерена стъпка и от двете страни може да доведе до реален сблъсък.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Съзирам упорита проява на шизофренност в опита в Капитал да се разделят САЩ и Тръмп: САЩ са добрите по дефиниция, Тръмп е лошият. Всъщност лошият е президент на добрите и говори и действа от тяхно име. И на самолетоносача Линкълн (който си търси белята в Персийския) се вее знамето на САЩ, а не червената вратовръзка на Доналд, все пак...
После: взехме да привикваме, че САЩ могат да изпратят самолетоносачите си край всяка упорстваща на натиска им страна и да я заплашат със сила. Това е демонстративно нарушение на чл. 2 от Устава на ООН, който член като че е писан специално заради САЩ.
Близо до ума е, че война с Иран е много малко вероятна, просто защото САЩ не са готови за война.
За последно са воювали истински във Виетнам, когато загубиха позорно и бягайки, оставиха съюзниците си на милостта на победителите. Виетнамската катастрофа за десетилетия фигурираше направо в ДНК-то на две поколения американци.
Колкото и да дрънка оръжие, вече Америка няма ресурс да воюва. Кораби и самолети може да има, но няма човешки ресурс.
В едно изследване за нивата на посттравматичния стрес при военните, завърнали се от реални бойни мисии, се дават прелюбопитни данни за поносимостта на американските военни към стреса на бойното поле. Изследването е конкретно за поведението на войници, преминали през ЮС контенгента в Сирия. От 6500 души, преминали оттам през годините, 4000 (!!!) след завръщането си са завели дела срещу Пентагона, заради условия, "неотговарящи на описаните в договора". Имало било много стрес и смазващ страх да не станат цел на атаки от сирийски или руски военни. Поддържали се само с антидепресанти.
Някой да не би да очаква, че такива непомирисвали барут "войници" ще се хвърлят в атака срещу воюващите много истински от години в Сирия и Ирак ирански революционни гвардейци?
Може би в главите на Помпео и Болтън (ако още не е напъден) се върти Югославския сценарий: едни самолети нощем отдалече хвърлят бомби и ракети? Само че в Югославия американската агресия се легитимираше от британски, френски, италиански и т.н. НАТО-вски самолети. Сега никой не иска да се намесва. Дори Испания отзова фрегатата си от американската ескадра, когато стана ясно закъде се е запътила.
Америка, че не може - не може. Това показа и касатрофалното дрънкане на оръжие край С.Корея, което целеше да шашардиса Ким и да го направи мек като пластилин. Не само че не го направи, а кореецът опозори хегемона в Ханой, като стана и просто си тръгна от идиотските "преговори".
САЩ имаше относитилна влиятелно прозападно лоби в Иран - водено от председателя на парламента Лариджани и премиера Рухани. С оттеглянето от Всеобхватното споразумение САЩ направи всички иранци заклети антиамериканци. Което всъщност никак не беше трудно...
Един мнозначим пример: когато Конгресът на САЩ обяви Корпуса на гвардейците на ислямската революция за терористична организация, всички, ама всички депутати в иранския парламент, които сигурно по друг повод не се и поглеждат, отидоха на работа в униформи на корпуса!
Американци, що не започнете да си седите у дома?
"Американските служби обявиха, че проксита, които симпатизират или работят за Иран, може да са саботирали танкерите, и предупредиха, че се подготвят за "възможни предстоящи заплахи за американските сили в Ирак" от подкрепяни от Техеран групи"
1. ескадрилата от кораби и самолети трябва да харчи пари и да се поддържа, за да се изкарват пари, затова обаче трябват обезпокояващи новини. Ако се изстрелят и няколко ракети още по добре за счетоводството. За сега войната с асад се размина тоест американците бяха на косъм да влезнат с оръжия заради изценираните газови атаки в полза на военна инвазия но не стана и пари за подръжка на войната не се изхарчиха и някои фирми не спечелиха както трябва. Затова трябва нов конфликт.
2. друг възможен сценарии е да се отвлече внманието от венецуела докато ястребите не се подготвят добре за да свалят мадуро и да сложат техният човек. това го имаше и с украйна и сирия
3. загубата от борбата на трите фронта показва че УСА не са абсолютно доминираща сила и че другият полюс се е подготвил и продължава да се подготвя за противопоставяне. Визирам загубата в сирия, украйна и северен поток 2. тоест загубата на част тяхната стратегия.
Въпреки това уса си остава мощна финансова икономическа сила на междунар. сцена.
Но путин показа границите и въпреки санкциите русия не се огъна, нито си върна крим нито пък даде надзад за северен поток 2 или сирия. Даже прокара тръбоповод и към китай.
в европа десните сили напредват и се противопоставят на американският диктат които се съюзиха с русия
Съботажът с танкерите не идва от иран въпреки че след време пресата може да го напише че е от иран. това е просто предварително написан сценари за създаване на ситуация и повод за действие.
това е като газовите атаки в сирия, свалянето на руски изтребител от уж турските военни, а сега путин са първи приятели с ердоган или свалянето на пътнически самолет в украйна като виновникът беше посочен русия или отравянето в лондон на руски шпионин.....
за руските кибератаки не знам дали идват от руснаците или от американците.
Ще се види как ще се развият нещата по нататък. Но като се има впредвит че иранците имат доста мощни ракети за отбрана и нападение и изтребители на високо ниво. Плюс това американците не успяха да влезнат в сирия понеже руснаците бяха там и щеше директно да воюват с тях. Сега единственият голям играч в персииският залив който не е американски играч е иран и руснаците и китайците по никъкъв начин няма да го изоставят. Освен ако сценария е вътрешен бунт и сваляне на власт на тези алатояси. Но след като мадуро и асад е още на власт този сценарии вече някак си не върви.......
До коментар [#2] от "ruark":
-russia-spheres-influence-56787
Много интересна е американската система на обработване на общественото мнение преди да му се наложи конкретното -най-вече външнополитическо - решение от тия, които са натоварени по Конституция да го вземат.
Съществува на система от мозъчни центрове, клубове по интереси, университетски центрове, политичмески кланове и пр. които разработват модели. Един такъв водещ център е аналитичното издание The National Interest (зад което се говори, че стояла иконата Хенри Кисинджър), което два пъти в месеца публикува много сериозни военно-политически анализи, които чета в захлас.
Наскоро публикуваха дълъг коментар с еднозначното заглавие Striking a Deal with Russia on Spheres of Influence.
И за да не превеждам и преразказвам цяла нощ, ето ви линк към статията:
https://nationalinterest.org/feature/striking-deal
Ако не звучи нахално, бих помолил и дамите от Капитал да хвърлят там едно око. Анализите в The National Interestим са изключително стойностни и прогностични.
А на вас ви ги препоръчвам от сърце.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.