Google ограничи Huawei в използването на Android

Китайската компания няма да може да използва мобилния софтуер в бъдещи телефони

Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Американският технологичен гигант Google преустанови бизнеса си с Huawei, който изисква трансфер на хардуер, софтуерни и технически услуги, пише Reuters. Изключение прави само софтуерът, който е публично достъпен чрез лицензиране с отворен код. Решението касае основно операционната система Android в телефоните на Huawei. То е един от най-бързите и големи удари, директно следствие от решението на американския президент Доналд Тръмп да вкара Huawei в търговски черен списък на компаниите, които са заплаха за националната сигурност на САЩ.

Настоящите притежатели на Huawei устройства ще могат да продължат използването и изтеглянето на актуализации за приложения, предоставени от Google, заяви говорител на Google. "Спазваме реда и преглеждаме последиците. За потребителите на Google Play и Google Play Protect услугите ще продължат да функционират на съществуващи Huawei устройства", каза той, без повече уточнения.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

10 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 6
    • + 5

    Аз пък виждам колосални репутационни щети за американските високотехнологични компании и последващо хаотизиране на пазара в сектора.

    Да, определено китайците покрай андроид-диетата ще загубят млрд. и пазари. Но това може да е щета само, ако не се отчита спецификата на китайското мислене и механизмът на китайската инвазия: б-а-а-а-а вно, но неотклонно. Илюстрация за това е неразбираемата за англосакса стара китайска мисъл, че реката неминуемо все някога ще изхвърли в краката ти трупа на врага ти. Просто трябва да чакаш на брега...

    М.г. САЩ забраниха закратко на гугъл да продава андроид и на друг китайски гигант - ЗТЕ, така че китайците едва ли са много изненадани и неподготвени.
    Американските технологични гиганти демонстрират абсурдна и тотална- граничеща с комунизма - политическа зависимост от моментите хрумвания на правителството си, което подкопава доверието, предвидимостта и пр.

    Вън от съмнение е, че китайците ще загубят пари, но американските
    високотехнологичните компании ще загубят авторитет, защото стават политически бухалки. Логично е след санкционнои-доларовия потоп срещу всичките държави, които не уйдисват на САЩ администрацията, светът рано или късно да започне да търси алтернатива на непредсказуемия умиращ хегемон. Мисля, че Китай ще поведе хорото.

    Китай вече удари точково американското селско стопанство и шистовия им добив на въглеводороди им, като изцяло прекрати вноса на ГМО соя, царевица, свинско месо, втечнен газ и нефт.

    Между другото, в Гобъл таймс се прокрадна мнение, че изгонен от китайския пазар на втечнен газ, където цените са с 26% над европейските, американският втечнен газ ще загуби и европейския пазар. Там ценово го притиска Газпром и само печалбите от азиатския могат да балансират възможността да продават в ЕС на себестойност.

    Обречени са реднеците...

    Нередност?
  • 2
    selofia avatar :-P
    Селофия
    • + 4

    Абе кой,, с малко или много мозък,,, ше си купи телефон с китайска операционна система? Аре беж у ряката...

    Или руска..., макар, ако те се захванат, ще е по добре - на св. год. от индийски/китайски ментета,, дето им мига качествата като на турски хотел в Анталия..

    Нередност?
  • 3
    ahj21578679 avatar :-P
    ahj21578679
    • - 2


    До коментар [#] от "
    Селофия
    ":

    Ами хвърли си телефончето, защото и то е мейд ин чайна. гледай поне да е от малайзия

    Нередност?
  • 4
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • - 3
    • + 1

    Чак да са обречени.. не са. Ама както е тръгнало сами ще се прострелят опасно.

    И най-важното репутацията на САЩ - се срива ежедневно и то благодарение на самите тях.. на техните действия.

    Нередност?
  • 5
    mickmick avatar :-|
    mickmick
    • - 3
    • + 1

    Както е тръгнало.. колко ли фирми ще искат вече да се регистрират в САЩ?

    Нередност?
  • 6
    qlu1558452972610889 avatar :-|
    ivo kamburoff

    До седмица спирам употребата на google!!!

    И без това използвам основно gmail, но от месеци ползвам и protonmail. com. Определено от гледна точка на сигурност са по - добри от gmail.

    Аман от американска наглост!

    Нередност?
  • 7
    antipa avatar :-|
    D-r D

    До коментар [#4] от "mickmick":

    Вие да не се притеснихте, че САЩ ще ги отняма?

    Задава се нова студена (технологична) война и падането на нова (технологична) желязна завеса, които ще разделят света. Тръмп може и да се надява, че плашейки Китай с технологично ембарго ще го принуди на отстъпки, но самият факт, че САЩ във всеки момент могат да им спират и пускат каквото пожелаят, кара китайските лидери да осигурят на страната си независимост от външни фактори.

    Китай хвърля колосални финансови и интелектуали ресурси за разработване на собствена мобилна операционна система, собствени процесори, собствени полупроводникови технологии и инструменти. Няма как да няма провали. Китайските процесори някое време ще са с по-ниско качество от американските, но провалът няма да е опция за китайското ръководство.

    Пекин, за да оцелее в битката за световно лидерство, няма друга възможност, освен да постави огромния държавен ресурс в услуга на ІТ индустрията, за да направи тя скока. Китайските ІТ технолози не тръгват от полето, все пак - Huawei е световен лидер в 5G технологиите и държи 1/3 от световния пазар на смартфони.

    Победителят в технологичната студена война няма да е този с най-добри бойци (САЩ), а този, който е по-способен да удържи на продължителни загуби. Видимо - Поднебесната.

    Определено няма да си хвърля Huawei-я, но за iphone-а (който прегрява на плажа и мръзне на ски) не съм толкова сигурен...

    Нередност?
  • 8
    bamama_mu avatar :-|
    ръмжо

    До коментар [#7] от "D-r D":

    Създаването на операционна система от нулата не е по силите и на милиардите на Китай. По вероятно да ползват нещо съществуваща в момента като Линукс (което реално стои за Андроид). Това като цяло е постижима цел и то не много скъпа, обаче приложният софтуер е сериозен проблем. Няма реален гарантирано успешен механизъм с който да се убедят хилядите фирми и разработчици да пуснат своя софтуер за китайската система и да я поддържат. Майкрософт опитаха и с пари за пренаписване да го направят и не успяха. Руснаците също имат собствен магазин за приложения но той е на светлинни години спрямо тези на гугъл и Епъл. Единственият за сега успешен избор е да успеят да задържат собствените си китайски клиенти поне 5 години, защото останалите гарантирано ще ги изгубят до 2 години макс. Гледал съм китайски софтуер и да ви кажа не съм очарован и ако не направят сериозна крачка ще загубят надпреварата.

    Нередност?
  • 9
    antipa avatar :-|
    D-r D

    До коментар [#8] от "ръмжо":

    Всъщност Huawei явно се изплъзва от американския контрол по ключови технологии. И дори започвам да мисля, че не Тръмп е забранил на производителите на процесори от Силиконовата да търгуват с Huawei, а силиконовците са натиснали правителството да вкара в търговската война с Китай и въпроса с технологичното доминиране преди да им е станало безвъзвратно късно.

    Помислете: кой вече ползва стационарни компютри? Таблетите и смартфоните изместват лаптопите, а с това и процесорита на Intel увисват. Затова гласят сложна двуходова операция: да помогнат на Broadcom да купи Qualcomm, а после Intel да придобият самия Broadcom. Това го четох преди време в The WS Journal и не разбрах логиката на врътката. Сега става ясно защо: така Intel ще придобие монопола върху патентите, технологиите и фабриките за процессори за всички мобилни апарати на планетата! Монопол! Американски монопол!

    Само че за това им трябва време да забавят китайците.

    Допускам, че китайският отговор ще е брутален, защото проблемът далеч не е технолоигичен, а глобално политически и икономически. Въпрос на оцелявяне, не на печалби.
    Действията на САЩ ще накарат дракона да излезе извън националните си рамки по-скоро от планираното и да формира свои световни гугъли и ютюби, фейсбуци и пр., защото демаршът на Тръмп и Со показва само едно - етапът на мирна конкуренция приключи и се поставя въпроса за оцеляването. Ще остане само един хегемон. Май няма да е доскорошния.

    Нередност?
  • 10
    mickmick avatar :-|
    mickmick

    Много удобно е за САЩ.. печатат си хартийки вдигайки дълга си до небесата и с тия пари си купуват каквито си искат фирми и патенти. След Разбира се нито една от напечатаните хартийки няма да бъде върната.

    Интересно, 19ти век беше индустриален, 20- финансов.. а 21?

    В момента финансите са на върха на вълната.. но надали ще продължи това дълго.. печатането продължи прекалено дълго.

    Нередност?
Нов коментар